REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę w 2025 r.

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę w 2025 r.
Kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę w 2025 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to, kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2025 r. ponieważ jest to zależne od wielu czynników, m.in. od miesiąca urodzenia. Poniżej jednak zostanie wskazane jakie czynniki brać pod uwagę i jakie kroki podejmować przechodząc na emeryturę.
rozwiń >

Kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę w 2025 r.

Kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę w 2025 r. - to zależy od kilku czynników. Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to, kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2025 r. ponieważ ważny jest np. miesiąc urodzenia, moment rozwiązania umowy czy po prostu wiek i dotychczasowy okres składkowy. Poniżej jednak zostanie wskazane jakie czynniki brać pod uwagę i jakie kroki podejmować przechodząc na emeryturę.

REKLAMA

Autopromocja

Czynnik 1: Czerwcowe waloryzacje 2025. Jeśli możesz poczekaj z wnioskiem o emeryturę do czerwca, jeżeli urodziłeś się w okresie do 31 maja

W dniu 1 czerwca danego roku zaczynają się waloryzacja składek emerytalnych i tzw. kapitału początkowego. W 2024 r. składki emerytalne i kapitał początkowy na kontach w ZUS wzrosną o 14,87 proc., a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. W 2025 r. według prognoz będzie to jeszcze więcej. Waloryzacja składek polega na pomnożeniu zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego składek na ubezpieczenie emerytalne przez wskaźnik waloryzacji. Waloryzacji podlega kwota składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego na dzień 31 stycznia roku, za który jest przeprowadzana, powiększona o kwoty z tytułu przeprowadzonych waloryzacji. Waloryzacja składek przeprowadzana jest corocznie, od dnia 1 czerwca każdego roku, poczynając od waloryzacji za rok 2000. Dochodzi do waloryzacji, aby skompensować inflację i inne procesy gospodarcze za ubiegły rok. Kwoty tam zapisane są podstawą obliczenia wysokości emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Przykład
Przykład waloryzacji

Przykładowo dzięki waloryzacji osoba, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, dopisano 66,9 tys. zł., tegoroczna waloryzacja składek pozwoli obliczyć emeryturę wyższą nawet o ponad 250 zł (dla osoby w wieku 60 lat) lub ponad 300 zł (dla osoby w wieku 65 lat).  Natomiast jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, to dzięki waloryzacji stan jego konta zwiększył się o 126,4 tys. zł. Tegoroczna waloryzacja może podwyższyć świadczeni o ok. 480–580 zł. Tak więc każdorazowo waloryzacja wpływa bezpośrednio na wysokość świadczeń przyszłych emerytów.

Czynnik 2: przejście na emeryturę po dniu (po dacie) urodzin

Rekomenduje się, aby na emeryturę przejść dopiero po dacie urodzin. Czyli, jeżeli np. ktoś urodził się w październiku danego roku to lepiej, aby nie przechodził na emeryturę we wcześniejszych miesiącach, a już na pewno nie w styczniu, lutym, marcu, kwietniu czy maju. Nie warto składać wniosku o świadczenie już kilka miesięcy przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, ponieważ zazwyczaj ZUS czy KRUS wydaje decyzję odmowną, dlaczego? Bo wniosek był przedwczesny. Jeśli złoży się wniosek wcześniej niż miesiąc przed datą urodzenia można otrzymać decyzję odmowną, ponieważ nie spełnia się warunku niezbędnego do przyznania emerytury jakim jest wiek 60 lat dla kobiet lub 65 lat dla mężczyzn. Wówczas wniosek o emeryturę trzeba złożyć ponownie, najwcześniej miesiąc przed datą urodzin. Nie ma znaczenia konkretny dzień złożenia wniosku, ponieważ organ i tak do obliczenia emerytury przyjmuje średnie dalsze trwanie życia dla kobiety w wieku 60 lat i dla mężczyzny w wieku 65 lat.

Ważne
Kiedy złożyć wniosek o emeryturę?

Nie wcześniej niż na 30 dni przed spełnieniem warunków do przyznania świadczenia lub zamierzonym terminem przejścia na emeryturę. Jeżeli wniosek zostanie złożony wcześniej, organ rentowy wyda decyzję o odmowie prawa do świadczenia, wskazując, które warunki nie zostały spełnione.

Czynnik 3: najpierw rozwiąż umowę, otrzymaj świadectwo pracy, a później złóż wniosek o emeryturę

Moment złożenia wniosku o emeryturę powinien współgrać z dniem rozwiązania umowy o pracę. Ale co powinno być pierwsze? Umowę o pracę warto rozwiązać  jeden lub dwa dni przed ostatnim dniem miesiąca i następnie później, ale do końca miesiąca złożyć wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy. Dlaczego to takie ważne? W takiej konfiguracji za dany miesiąc emeryt otrzyma i wynagrodzenie w związku ze świadczeniem pracy jak i emeryturę.

Ważne

Rozwiązanie umowy ostatniego dnia miesiąca, nawet jeśli tego samego dnia złożymy wniosek o emeryturę, sprawi, że emerytura będzie przyznana (naliczana) dopiero od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę.

Oczywiście, gdy pracownikowi zostanie przyznania już emerytura, może on ponownie nawiązać stosunek pracy – w celu dorobienia sobie do otrzymywanej emerytury.

Czynnik 4: odprawa emerytalna

Pracownikowi przysługuje odprawa emerytalna, jest to zabezpieczone przepisami kodeksu pracy. Jest to prawo, którego nie można pozbawić pracownika, jednak aby z niego skorzystać należy spełnić kilka kryteriów. Po pierwsze pracownik musi nabyć prawo do emerytury i faktycznie na nią przejść. Jeżeli więc pracownik osiągnie wiek emerytalny, ale nie przejdzie na emeryturę - nie otrzyma odprawy. Po drugie musi nastąpić faktyczne zakończenie stosunku pracy, w związku z przejściem na emeryturę. Po trzecie takie pobranie odprawy ma charakter jednorazowy, pracownik nie może dwa razy pobierać odprawy z tytułu przejścia na emeryturę. 

Ważne
Gdzie i jak złożyć wniosek o emeryturę?

Wniosek można złożyć: osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS (pisemnie lub ustnie do protokołu); za pośrednictwem: operatora pocztowego, polskiego urzędu konsularnego; w formie dokumentu elektronicznego przez PUE.

Czynnik 5: Średnie dalsze trwanie życia dla kobiety w wieku 60 lat i dla mężczyzny w wieku 65 lat; tzw. tablice życia

Tak zwane tablice życia są bardzo ważne. Dlaczego? W sytuacji kiedy ZUS wylicza wysokość emerytury, zebrane składki i kapitał dzieli przez dalsze prognozowane trwanie życia wyrażone w miesiącach, które raz w roku publikowane jest w formie tabel przez Główny Urząd Statystyczny. Obecne tablice obowiązują od 1 kwietnia 2024 r. i wskazują na dłuższy czas życia Polaków, co oznacza niższe świadczenia. 

Ważne

Ustalając emeryturę ZUS zawsze sprawdza, czy dla zainteresowanego korzystniejsze jest przyjęcie do obliczeń danych z tablicy trwania życia, która obowiązuje w dacie złożenia wniosku o emeryturę, czy dniu ukończenia wieku emerytalnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA