REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 października 2024 r., ale kiedy ruszą pierwsze wypłaty?

żłobek, dzieci, dofinansowanie
Wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 października 2024 r., ale kiedy ruszą pierwsze wypłaty?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 października 2024 r. będzie można składać wnioski o świadczenia z programu „Aktywny Rodzic”. ZUS ma stworzyć system informacyjny obsługujący ten program. Kiedy będą pierwsze wypłaty świadczeń?
rozwiń >

„Aktywny Rodzic” – łatwiejszy powrót do pracy

Prezydent Andrzej Duda odpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – program „Aktywny Rodzic”. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, na wczorajszej konferencji prasowej przedstawiła szczegóły wprowadzenia programu „Aktywny Rodzic”.

REKLAMA

Autopromocja

Priorytetem MRPiPS jest umożliwienie i zachęcenie do aktywności zawodowej rodziców dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia, aby mogli powrócić lub wejść na rynek pracy po przerwie związanej z opieką nad małym dzieckiem. To program kierowany do setek tysięcy polskich matek i ojców chcących łączyć aktywność zawodową z zapewnieniem opieki dzieciom.

- Program „Aktywny Rodzic” obejmuje wsparciem wszystkie małe dzieci i wszystkie rodziny takich dzieci. To ogromne osiągnięcie, z którego jestem niezwykle dumna i cieszę się, że podpis prezydenta pozwala nam na rozpoczęcie kolejnych kroków implementacji tego programu, tak, aby już wkrótce te środki mogły trafić do rodziców. Wnioski o wypłatę z programu „Aktywny Rodzic” będzie można składać już od 1 października. Pracujemy teraz nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem – powiedziała Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji prasowej.

Trzy filary programu

Program „Aktywny Rodzic” ma być kompleksowym podejściem do wspierania rodziców dzieci w tzw. wieku żłobkowym. Jego celem jest zapewnienie rodzicom różnorodnych form wsparcia, w zależności od ich potrzeb i sytuacji życiowej. Program wprowadza do systemu prawnego świadczenia wspierające rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka. 

Program „Aktywny Rodzic” opiera się na trzech filarach:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • aktywni rodzice w pracy, 
  • aktywnie w żłobku, 
  • aktywnie w domu.

Wybór jednego z tych trzech świadczeń będzie zależał wyłącznie od decyzji rodziców.

Aktywni rodzice w pracy

Świadczenie „Aktywni rodzice w pracy” jest skierowane do aktywnych zawodowo rodziców dziecka w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Będzie ono przysługiwało bez względu na osiągane dochody. Podstawową przesłanką warunkującą prawo do świadczenia z tego filaru jest aktywność zawodowa osób chcących ubiegać się o to świadczenie. Aktywni zawodowo muszą być oboje rodzice. Świadczenie będzie przysługiwać w wysokości 1500 zł miesięcznie na dziecko. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością, które wymaga dodatkowego wsparcia, kwota ta będzie powiększona do 1900 zł.

W ramach tego świadczenia rodzice będą mogli zawrzeć z nianią, babcią, dziadkiem lub inną osobą opiekującą się dzieckiem umowę uaktywniającą. Umowa to korzystne rozwiązanie dla osób podejmujących opiekę. Pozwala na dofinansowanie z budżetu państwa kosztów ubezpieczenia emerytalno-rentowego i zdrowotnego. Nie generuje dodatkowych kosztów po stronie rodzica. Tego typu rozwiązanie przyczyni się do wyjścia pracy opiekuńczej z „szarej strefy” oraz otrzymywanie przez opiekunki świadczenia emerytalnego w przyszłości.

Aktywnie w żłobku

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” jest skierowane do rodziców dzieci uczęszczających do instytucji opieki nad dziećmi do lat 3. Będzie ono przysługiwało w wysokości do 1500 zł miesięcznie na dziecko lub do 1900 zł na dziecko z niepełnosprawnością. Świadczenie nie jest uzależnione od kryterium dochodowego czy kryterium aktywności zawodowej.

- To, co jest dla nas niezwykle ważne to też wprowadzenie, zwiększenie, podniesienie poziomu jakości opieki nad dziećmi do lat trzech. Tak, by każdy rodzic wracający do pracy bądź podejmujący inną aktywność miał przekonanie, że jego dzieci są w najlepszych rękach. A co to znaczy? Są w żłobku przystosowanym do potrzeb małych dzieci, opiekują się w nim wykształcone, kompetentne i dobrze opłacane opiekunki – mówiła w czasie konferencji wiceminister Aleksandra Gajewska.

Aktywnie w domu

Świadczenie „Aktywnie w domu” będzie przysługiwało na każde dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia dziecka i będzie wypłacane w wysokości 500 zł miesięcznie. To świadczenie skierowane do rodzin, w których jedno z rodziców nie wróci do pracy po urodzeniu się dziecka.

Kiedy pierwsze wypłaty świadczeń?

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że ZUS niezwłocznie rozpocznie pracę nad stworzenie systemu informatycznego, który będzie służył obsłudze programu. 

Wnioski będzie można składać przez Internet, tak samo jak w przypadku programu 800 plus. Przyjmowanie wniosków będzie możliwe od 1 października 2024 r.

Pierwsze wypłaty świadczeń z programu „Aktywny Rodzic” ruszą jeszcze w tym roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA