Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu wypowiedzenie pracy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące wypowiedzenie pracy.
Kiedy można zwolnić kobietę w ciąży?
Aktualizacja: 09.11.2012
Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę kobiecie w okresie ciąży, a także w okresie przebywania na urlopie macierzyńskim. W związku z tym, że w niektórych przypadkach z urlopu macierzyńskiego może korzystać także ojciec, również on objęty jest taką ochroną w okresie przebywania na urlopie. Ustawodawca przewidział jednak pewne wyjątki od tej zasady. »
Rozwiązanie umowy w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego
Aktualizacja: 21.09.2011
Rozwiązanie umowy o pracę pracownicy w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego możliwe jest tylko wtedy, gdy pracownica sama wypowie umowę, lub w wyniku porozumienia stron. Zwolnienie pracownicy z woli pracodawcy, nawet za wypowiedzeniem, jest niedozwolone. »
Jakie są obowiązki pracodawcy przy zwolnieniach grupowych?
Aktualizacja: 21.09.2011
Zwolnienie grupowe ma miejsce, jeśli dochodzi do rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników, stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Zwolnienie ma miejsce w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron. »
Czy można cofnąć wypowiedzenie?
Aktualizacja: 21.09.2011
W praktyce mogą się zdarzyć sytuacje, że pracodawca wręczy pracownikowi wypowiedzenie, ale potem zdecyduje się jednak na kontynuację zatrudnienia. Co dzieje się w takim wypadku ze skutecznie wręczonym wypowiedzeniem i biegiem terminu wypowiedzenia? »
Czy można zwolnić pracownika objętego ochroną przedemerytalną?
Aktualizacja: 09.11.2012
W czasie kryzysu gospodarczego pracodawcy borykali się z problemami finansowymi, których skutkiem było m.in. zwalnianie pracowników. Wielu pracodawców zastanawiało się, czy z uwagi na tak szczególne okoliczności pracownicy objęci ochroną – np. w wieku przedemerytalnym – nadal podlegają ochronie przed zwolnieniem oraz czy można im zmniejszyć wynagrodzenie. »
Kiedy należy konsultować wypowiedzenia ze związkiem zawodowym?
Aktualizacja: 21.09.2011
Co do zasady pracodawca może wypowiedzieć z pracownikiem umowę w dowolnym czasie. W niektórych przypadkach, jak na przykład przy umowie na czas nieokreślony, konieczne będzie uzasadnienie takiego wypowiedzenia. Czasem, pracodawca będzie także musiał skonsultować takie wypowiedzenia z działającym w jego zakładzie związku zawodowym. »
Nowa praca na urlopie wypoczynkowym - porada
Aktualizacja: 14.09.2011
Obecnie przebywam na urlopie wypoczynkowym w firmie, w której jestem zatrudniona. Wczoraj dostałam bardzo ciekawą ofertę pracy i chciałabym ją rozpocząć od zaraz. Czy muszę czekać do zakończenia urlopu wypoczynkowego u obecnego pracodawcy? »
Czy pracownik może złożyć wypowiedzenie na urlopie?
Aktualizacja: 24.09.2014
Obecnie przebywam na urlopie wypoczynkowym i dostałam inną, ciekawszą ofertę pracy. Czy przebywając na urlopie, mogę wypowiedzieć umowę o pracę? »
Rozwiązanie umowy o dzieło przez zamawiającego
Aktualizacja: 21.09.2011
Umowa o dzieło, podobnie jak umowa zlecenie, w wielu wypadkach zastępuję tradycyjną umowę o pracę. Pracodawcy bardzo często wybierają tę formę zatrudnienia z uwagi na niskie koszty zatrudnienia. »
Czy ustnie można uzasadnić wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony?
Aktualizacja: 21.09.2011
Kodeks pracy nakłada na pracodawcę, który chce wypowiedzieć umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony obowiązek uzasadnienia takiego wypowiedzenia. Powszechnie przyjmuje się, że takie uzasadnienie musi nastąpić na piśmie, ale jednak niekoniecznie. »
Czy można wypowiedzieć umowę o pracę podczas urlopu?
Aktualizacja: 21.09.2011
Kodeks pracy nie określa, o jaki konkretnie urlop chodzi. Czy zatem można wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę, jeśli przebywa on np. na urlopie bezpłatnym? »
Jak wypowiedzieć pięciomiesięczną umowę na czas określony?
Aktualizacja: 21.09.2011
Kodeks pracy przewiduje kilka rodzajów umów o pracę, między innymi umowę na czas określony, którą można wypowiedzieć tylko wyjątkowo. »
Czy można ustnie wypowiedzieć umowy o pracę?
Aktualizacja: 21.09.2011
Oczywiste jest, że umowę o pracę najlepiej rozwiązań pisemnie za porozumieniem stron, gdzie żadna ze stron nie będzie czuła się oszukana ani pokrzywdzona. W praktyce jednak takie sytuacje zdarzają się dość rzadko. »
Czy wydanie świadectwa pracy może być uzależnione od warunku?
Aktualizacja: 21.09.2011
Niedopuszczalne jest uzależnianie wydania świadectwa pracy od spełnienia przez pracownika jakichkolwiek dodatkowych warunków. »
Jak uzasadnić rozwiązanie umowy na czas nieokreślony?
Aktualizacja: 21.09.2011
Pracodawca ma obowiązek podać w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę na czas nieokreślony przyczynę wypowiedzenia. Przyczyn dokonania wypowiedzenia może być wiele, ale dla skuteczności wypowiedzenia wystarcza podanie jednej. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?