REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy, Pracownik tymczasowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przesunięcie i zmiana terminu urlopu – przyczyny, wzór wniosku

Wraz z rozpoczęciem lata, rozpoczynają się pracownicze urlopy wypoczynkowe. Ich plan należy złożyć odpowiednio wcześnie tak, aby pracodawca mógł rozporządzić czasem pracy w zakładzie. Co w wypadku, gdy z różnych przyczyn musimy przesunąć lub całkowicie zmienić termin urlopu? W jakich sytuacjach możemy tego dokonać?

Jak ewidencjonować czas pracy pracownika tymczasowego po zmianach

Nowe przepisy odnośnie zatrudniania pracowników tymczasowych obowiązują od 1 czerwca 2017 r. Kto i w jaki sposób musi ewidencjonować liczbę przepracowanych godzin pracownika tymczasowego?

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika młodocianego

W pierwszym roku pracy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika młodocianego wynosi w sumie 38 dni roboczych. Jaki będzie wymiar urlopu w kolejnych latach?

Urlop wypoczynkowy w pierwszym roku pracy - zasady przyznawania i obliczania

Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do płatnego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Zasady przyznawania i obliczania urlopu wypoczynkowego dla pracownika podejmującego pracę po raz pierwszy w życiu są inne niż dla pozostałych pracowników.

REKLAMA

Termin wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Zgodnie z art. 171 § 1 Kodeksu pracy w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Czy przepisy prawa pracy określają termin wypłaty tego świadczenia należnego pracownikowi ?

Świadectwo pracy od 1 czerwca 2017 r. - nowy wzór, jak wypełnić

Od 1 czerwca 2017 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie wydawania świadectw pracy. Przedstawiamy wzór nowego świadectwa pracy oraz sposób jak je wypełnić.

Zmiany dotyczące pracowników tymczasowych i agencji zatrudnienia od 1 czerwca 2017 r.

Od 1 czerwca 2017 r. obowiązują nowe zasady zatrudniania pracowników tymczasowych. Zmiany w przepisach dotyczących pracy tymczasowej dotyczą także funkcjonowania agencji zatrudnienia. Za nieprzestrzeganie przepisów pracodawcom i agencjom grożą wysokie kary.

Czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Zgodnie z art. 66 ust. 2 Konstytucji RP pracownik ma prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy i corocznych płatnych urlopów. Urzeczywistnieniem tej zasady jest prawo pracownika do wypoczynku określone w art. 14 kodeksu pracy. Czy istnieją zatem sytuacje, w których pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

REKLAMA

Wymiar urlopu wypoczynkowego w 2017 roku

Urlop wypoczynkowy jest podstawowym dla pracownika rodzajem urlopu. Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego w 2017 roku?

Pracownicy tymczasowi - zmiany od 1 czerwca 2017 r.

Limit zatrudniania pracowników tymczasowych, zwiększenie obowiązku informacyjnego, kary dla pracodawców, zwiększenie zakresu ochrony kobiet w ciąży to najważniejsze zmiany w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Nowe regulacje obowiązują od 1 czerwca 2017 r.

Ważne zmiany w przepisach dla pracowników tymczasowych od 1 czerwca 2017 r.

Prezydent podpisał 8 maja 2017 r. nowelizację ustawy chroniącej pracowników tymczasowych. Ważną zmianą jest wprowadzenie większej ochrony kobiet w ciąży. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 czerwca 2017 roku oraz 1 stycznia 2018 roku.

Urlop wypoczynkowy po chorobie trwającej dłużej niż 30 dni

Czy pracownik może rozpocząć urlop wypoczynkowy bezpośrednio po ustaniu nieobecności w pracy spowodowanej chorobą trwającą dłużej niż 30 dni?

Limit zatrudnienia pracownika tymczasowego od 1 czerwca 2017 r.

Od 1 czerwca 2017 r. pracownik tymczasowy będzie mógł zostać zatrudniony na maksymalnie 18 miesięcy. Nowelizacja wprowadza także szereg nowych obowiązków i sankcji oraz zaostrza dotychczasowe przepisy.

Umowa zlecenia w pytaniach i odpowiedziach

Czy po zakończeniu zlecenia, zleceniodawca ma obowiązek wystawić świadectwo pracy? Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje zleceniobiorcy?

Świadectwo pracy pracownika tymczasowego – nowy wzór od 1 czerwca 2017 r.

Z dniem 1 czerwca 2017 roku będzie obowiązywał nowy wzór świadectwa pracy dla pracownika tymczasowego. Agencja pracy tymczasowej będzie miała obowiązek uzupełnić świadectwo pracy o informacje dotyczące każdego pracodawcy użytkownika, na rzecz którego pracownik wykonywał pracę tymczasową na podstawie umowy o pracę oraz okresów wykonywania takiej pracy.

Urlop uzupełniający nauczyciela 2017/2018

Jeżeli nauczyciel nie może wykorzystać urlopu wypoczynkowego w czasie ferii zimowych i letnich, ma on prawo do urlopu uzupełniającego. Jaki jest wymiar urlopu uzupełniającego?

Uprawnienia pracowników tymczasowych - wyrok TK

Pracownik tymczasowy ma prawo wybrać sąd, do którego wniesie pozew przeciwko pracodawcy. Nie musi to być ten właściwy ze względu na jego siedzibę

Trybunał Konstytucyjny o właściwości sądu przy pracy tymczasowej

Trybunał Konstytucyjny orzekł w kwestii uprawnień pracownika tymczasowego w sporach z agencją pracy. Stwierdził niezgodność z konstytucją jednego z przepisów ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Zmiany w pracy tymczasowej mogą wejść w życie 1 czerwca 2017 r.

Rząd przygotował projekt zakładający duże zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny rekomenduje jego przyjęcie. Jeśli posłowie zagłosują za - nowe przepisy wejdą w życie 1 czerwca 2017.

Porozumienie trójstronne w sprawie wykorzystania urlopu wypoczynkowego

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest wypłacenie pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w sytuacji definitywnego rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę.

Długa nieobecność w pracy a prawo do urlopu

Jak kształtują się uprawnienia urlopowe przy długich nieobecnościach w pracy? Czy pracownikowi, który przez długi czas przebywał na zwolnieniu chorobowym lub urlopie bezpłatnym przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego?

Pracodawcy przeciwni przedłużaniu umów tymczasowych kobietom w ciąży

Pracodawcy są przeciwni proponowanym przez rząd zmianom w przepisach dotyczących pracy tymczasowej odnośnie obowiązku przedłużania umów kobietom w ciąży. Uważają, że wbrew założeniom tylko pogorszy to sytuację kobiet na rynku pracy.

Zmiany w umowach tymczasowych w 2017 r.

Umowy o pracę tymczasową są jednymi z najpopularniejszych na rynku pracy. Ministerstwo przygotowało odnośnie nich duże zmiany. Miałyby one wejść w życie w czerwcu tego roku.

Współczynnik do obliczania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy w 2017 r.

Wartość współczynnika urlopowego w 2017 r., służącego do obliczania ekwiwalentu pieniężnego za 1 dzień urlopu wypoczynkowego dla pracowników zatrudnionych w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu niedziel, świąt i dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, wynosi 20,83.

Wymiar urlopu wypoczynkowego w przypadku zmiany pracodawcy

W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop proporcjonalny. Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, który zmienił pracodawcę i pracował w różnych wymiarach etatu?

Nowe zasady zatrudniania pracowników tymczasowych 2017/2018

Zasiłek macierzyński dla pracownic wykonujących pracę tymczasową, ewidencjonowanie osób, zmiany w sposobie obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy - to niektóre ze zmian wprowadzonych do ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 czerwca 2017 roku oraz 1 stycznia 2018 roku.

Zmiana pracodawcy - o czym pracownik musi pamiętać

Niezależnie od pełnionej funkcji, powierzonego stanowiska, pracownik w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy ma określone obowiązki, o których nie warto zapominać ze względu na uprawnienia, które przysługują pracownikowi na mocy tychże przepisów prawa pracy.

Jak obliczyć ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy w 2017 r.

W 2017 roku nastąpiła zmiana wysokości współczynnika urlopowego służącego do wyliczenia ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Wynosi on 20,83. Jak krok po kroku ustalić ekwiwalent za niewykorzystany przez pracownika urlop wypoczynkowy?

Plan urlopów wypoczynkowych na 2017 r.

Pracodawcy, na których ciąży obowiązek tworzenia planu urlopów wypoczynkowych, powinni do końca 2016 r. przygotować plan na 2017 r. Przedstawiamy procedurę tworzenia planu urlopów krok po kroku.

Kiedy wziąć urlop w 2017 r.

W 2017 roku mamy 6 długich weekendów. Najbardziej pracowitym miesiącem w 2017 roku był marzec. Natomiast najmniej dni pracujących jest w grudniu. Kiedy wziąć urlop wypoczynkowy w 2017 r., aby uzyskać jak najdłuższy wypoczynek?

Dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego w świadectwie pracy

Osobie niepełnosprawnej przysługuje dodatkowy 10-dniowy urlop wypoczynkowy. Czy dodatkowy urlop wypoczynkowy powinien być wykazany w świadectwie pracy łącznie z urlopem podstawowym, czy też odrębnie.

Urlop wychowawczy a ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

Pracownica przebywała na urlopie wychowawczym od marca 2015 r. W listopadzie 2016 r. nastąpiło rozwiązanie umowy z uwagi na likwidację stanowiska. Czy pracownicy przysługuje ekwiwalent za urlop wypoczynkowy za 2015 r. i 2016 r.?

Urlop na żądanie - jak go zgłosić zgodnie z przepisami

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownik może zgłosić żądanie urlopu nawet w dniu rozpoczęcia urlopu. Pracodawca jest obowiązany udzielić 4 dni urlopu w ciągu roku na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym. Czy brak odpowiedzi pracodawcy można potraktować, jako milczącą zgodę pracodawcy?

Współczynnik urlopowy w 2017 r.

Współczynnik urlopowy ustala się corocznie i stosuje przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, do którego pracownik nabył prawo w tym roku. Jak w 2017 roku obliczyć współczynnik urlopowy oraz zaplanować czas odpoczynku?

Urlop wypoczynkowy po urlopie wychowawczym

Pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu wypoczynkowego na wniosek pracownicy. Zależy to jednak od urlopu, z którego chce skorzystać. Obowiązek taki istnieje w przypadku urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego. Czy pracodawca również ma obowiązek udzielić urlopu macierzyńskiego po urlopie wychowawczym?

Czy urlop na żądanie wlicza się do urlopu wypoczynkowego?

Wnioskując o urlop na żądanie, w pierwszej kolejności należy policzyć czy mamy do niego prawo. Czy dni urlopu na żądanie są dodatkowymi dniami wolnymi, czy wliczają się do urlopu wypoczynkowego?

Urlop wypoczynkowy pracownika tymczasowego - zmiany 2016/2017

Zmiany w sposobie obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy pracowników tymczasowych oraz ekwiwalentu pieniężnego za ten urlop. Taki jest cel projektu nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Obecnie projekt jest konsultowany. Zmiany mają obowiązywać od 2017 r.

Wymiar urlopu wypoczynkowego - od kiedy 26 dni

Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od ogólnego stażu pracy i wykształcenia. Zgodnie z Kodeksem pracy wymiar urlopu wynosi 20 albo 26 dni. Kiedy pracownik nabędzie prawo do 26 dni urlopu?

Lewiatan: zmiany dla pracowników i pracodawców od 2017 r.

W ramach pakietu "100 zmian dla Firm" od 2017 r. wprowadzone mają zostać zmiany obejmujące zarówno pracowników jak i pracodawców. Jak zmiany oceniają pracodawcy?

Zaległy urlop za 2015 r. do 30 września 2016 r.

Urlop niewykorzystany w danym roku staje się urlopem zaległym. Urlopu zaległego za 2015 rok, pracodawca ma obowiązek udzielenia do 30 września 2016 roku.

Umowa zlecenie a uprawnienia pracownicze

Umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną uregulowaną przez Kodeks cywilny. W związku z tym, zleceniobiorcy nie przysługuje ochrona Kodeksu pracy i praw z niego wynikających. Czy zleceniobiorca może otrzymać zasiłek dla bezrobotnych i emeryturę?

Stres pourlopowy - jak go uniknąć?

Powrót do życia zawodowego po dłuższej nieobecności może wywołać syndrom stresu pourlopowego, który objawia się bólami głowy, apatią i trudnością z koncentracją. Jak złagodzić lub też uniknąć skutków powrotu do pracy po urlopie?

W jaki sposób odwołać pracownika z urlopu?

Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wyłącznie wtedy, gdy obecność pracownika jest niezbędna oraz wystąpiły okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili rozpoczynania urlopu. W jaki sposób odwołać pracownika z urlopu - telefonicznie, e-mailem czy może smsem?

Jak prawidłowo ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego?

Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od stażu pracy pracownika. Jak prawidłowo ustalić jego wymiar oraz na jakich zasadach jest udzielany?

Kiedy można zmienić termin zaplanowanego urlopu wypoczynkowego?

Przesunięcie urlopu wypoczynkowego może zostać spowodowane potrzebami pracodawcy. Przesunięcia może także żądać sam pracownik. Z jakich powodów można przesunąć termin urlopu i kto ponosi koszty przesunięcia?

Błędny sposób liczenia tygodniowego odpoczynku w programach kadrowo-płacowych

Każdy zatrudniony ma prawo do 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego. Sposób liczenia odpoczynku tygodniowego w programach kadrowo-płacowych wprowadza w błąd i jest sprzeczny z przepisami unijnymi.

Szukanie pracy w sezonie urlopowym

Sezon urlopowy w pełni. Nie oznacza to jednak, że nie należy w tym czasie szukać pracy - przeciwnie - warto dobrze wykorzystać wakacje na poszukiwanie pracy.

Jak obliczyć wymiar urlopu proporcjonalnego

Ustalając urlop proporcjonalny, należy pamiętać o kilku zasadach. Jak obliczyć wymiar urlopu proporcjonalnego u kolejnego pracodawcy? Czy błąd poprzednich pracodawców skutkuje koniecznością udzielenia wyższego wymiaru urlopu?

Urlop wypoczynkowy - najważniejsze informacje

Prawo do corocznego i płatnego urlopu wypoczynkowego jest jednym z podstawowych uprawnień każdego pracownika. Poniżej najważniejsze informacje dla urlopowicza.

Urlop dla poratowania zdrowia a urlop wypoczynkowy

Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z dnia 30 czerwca 2016 r. orzekł, że nauczyciel, który przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia i nie wykorzystał przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, powinien mieć prawo do jego wykorzystania również w późniejszym terminie. Czy w związku z tym przewidywane są zmiany?

REKLAMA