Kategorie

Wymiar urlopu pracownika młodocianego

Katarzyna Drążek
Wymiar urlopu pracownika młodocianego Fot. Fotolia
Wymiar urlopu pracownika młodocianego Fot. Fotolia
Fotolia
Ochrona młodocianego pracownika ze względu na jego właściwości psychofizyczne przejawia szczególnymi unormowaniami jego praw urlopowych między innymi w art. 205 k.p. Młodocianemu należy zapewnić przerwę w pracy, a także okres odpoczynku dobowego i tygodniowego.

W świetle art. 205 k.p. uprzywilejowanie młodocianego pracownika polega na tym, że z upływem sześciu miesięcy nabywa on prawo do 12 dni roboczych urlopu wypoczynkowego, z upływem zaś roku pracy uzyskuje prawo do urlopu –w wymiarze 26 dni roboczych, tak więc z upływem roku pracy przysługuje mu urlop wypoczynkowy w łącznym wymiarze 38 dni roboczych.

Reklama

Młodocianemu, który uczęszcza do szkoły należy udzielić urlopu wypoczynkowego w okresie ferii szkolnych, natomiast pozostałym młodocianym udziela się urlopu na zasadach ogólnych. Jeśli młodociany nie nabył jeszcze prawa do urlopu, pracodawca na wniosek młodocianego  może udzielić  urlopu zaliczkowego w okresie ferii szkolnych. Pracodawca nie jest związany takim wnioskiem pracownika. Należy to wyłącznie od swobodnej oceny, czy i w jakim wymiarze urlop zaliczkowy zostanie udzielony.

Zgodnie z art. 205 § 4 k.p. młodociany pracownik, który uczęszcza do szkoły dla pracujących może wystąpić o udzielenie mu w okresie ferii szkolnych urlopu bezpłatnego w wymiarze do dwóch miesięcy łącznie z przysługującym mu również urlopem wypoczynkowym. Pracodawca jest związany wnioskiem młodocianego pracownika, a więc jest obowiązany udzielić mu urlopu bezpłatnego w takim wymiarze, niezależnie od swoich możliwości w tym zakresie i niezależnie od tego, czy pracownik ten wykorzystał już przysługujący mu urlop wypoczynkowy czy też nie. Cechą charakterystyczną tego urlopu bezpłatnego jest jego niedoliczenie do okresu zatrudniania, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Jaki okres odpoczynku przysługuje młodocianym pracownikom?

Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy młodocianego pracownika przekracza cztery i pół godziny to wtedy pracodawca zobowiązany jest zapewnić młodocianemu co najmniej trzydziestominutową przerwę w pracy, która jest wliczana do czasu pracy. Młodocianemu pracownikowi przysługuje także co najmniej 14 godzin nieprzerwanego dobowego odpoczynku oraz co najmniej 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego, który powinien obejmować niedzielę.

Ochronie zdrowia pracowników młodocianych służą w sposób pośredni:

- zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych,

- zakaz zatrudniania w porze nocnej czyli między godz. 22:00 a 06:00, z tym też należy uwzględnić fakt, że przerwa w pracy obejmująca tę porę powinna wynosić co najmniej 14 godzin,

Reklama

- skrócony czas pracy to znaczy, że czas pracy młodocianego pracownika do 16 lat nie może przekraczać 6 godzin w wymiarze dobowym, a młodocianego powyżej tego wieku 8 godzin, do czasu pracy wlicza się czas nauki, nawet jeśli odbywa się ona poza godzinami pracy. Przy dobowym czasie pracy dłuższym niż 4,5 godz młodociany ma prawo do przerwy w pracy trwającej nieprzerwanie 30 minut, wliczanej do czasu pracy,

- zwiększony urlop wypoczynkowy to znaczy, że z upływem roku pracy, młodociany nabywa prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych, z tym że w roku kalendarzowym, w którym kończy 18 lat, ma prawo do urlopu w wymiarze 20 dni roboczych, jeżeli uzyskał je przed ukończeniem 18 lat.

Należy podkreślić odrębną regulację  dotyczącą czasu pracy młodocianych zatrudnionych przy pracach lekkich. Pracodawca w rozkładzie czasu pracy młodocianego musi uwzględnić tygodniową liczbę godzin nauki młodocianego.  W okresie odbywania zajęć szkolnych nie może przekraczać 12 godzin, a w dniu uczestniczenia w zajęciach 2 godzin. W okresie ferii szkolnych nie może on przekraczać 7, a młodocianego do 16 lat – 6 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu.

Powyższy wymiar czasu pracy obowiązuje także w przypadku, gdy młodociany jest zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy. Przed nawiązaniem stosunku pracy młodociany powinien przedstawić oświadczenie w tym zakresie.

Opracowano na podstawie :

 1. Kodeks Pracy,
 2. Ludwik Florek, Prawo Pracy, Beck, Warszawa 2015,
 3. Małgorzata Gersdorf, Krzysztof Rączka, Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach, LexisNexis, Warszawa 2011,
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.