REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiar urlopu pracownika młodocianego

Katarzyna Drążek
Wymiar urlopu pracownika młodocianego Fot. Fotolia
Wymiar urlopu pracownika młodocianego Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ochrona młodocianego pracownika ze względu na jego właściwości psychofizyczne przejawia szczególnymi unormowaniami jego praw urlopowych między innymi w art. 205 k.p. Młodocianemu należy zapewnić przerwę w pracy, a także okres odpoczynku dobowego i tygodniowego.

W świetle art. 205 k.p. uprzywilejowanie młodocianego pracownika polega na tym, że z upływem sześciu miesięcy nabywa on prawo do 12 dni roboczych urlopu wypoczynkowego, z upływem zaś roku pracy uzyskuje prawo do urlopu –w wymiarze 26 dni roboczych, tak więc z upływem roku pracy przysługuje mu urlop wypoczynkowy w łącznym wymiarze 38 dni roboczych.

Autopromocja

Młodocianemu, który uczęszcza do szkoły należy udzielić urlopu wypoczynkowego w okresie ferii szkolnych, natomiast pozostałym młodocianym udziela się urlopu na zasadach ogólnych. Jeśli młodociany nie nabył jeszcze prawa do urlopu, pracodawca na wniosek młodocianego  może udzielić  urlopu zaliczkowego w okresie ferii szkolnych. Pracodawca nie jest związany takim wnioskiem pracownika. Należy to wyłącznie od swobodnej oceny, czy i w jakim wymiarze urlop zaliczkowy zostanie udzielony.

Zgodnie z art. 205 § 4 k.p. młodociany pracownik, który uczęszcza do szkoły dla pracujących może wystąpić o udzielenie mu w okresie ferii szkolnych urlopu bezpłatnego w wymiarze do dwóch miesięcy łącznie z przysługującym mu również urlopem wypoczynkowym. Pracodawca jest związany wnioskiem młodocianego pracownika, a więc jest obowiązany udzielić mu urlopu bezpłatnego w takim wymiarze, niezależnie od swoich możliwości w tym zakresie i niezależnie od tego, czy pracownik ten wykorzystał już przysługujący mu urlop wypoczynkowy czy też nie. Cechą charakterystyczną tego urlopu bezpłatnego jest jego niedoliczenie do okresu zatrudniania, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Jaki okres odpoczynku przysługuje młodocianym pracownikom?

Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy młodocianego pracownika przekracza cztery i pół godziny to wtedy pracodawca zobowiązany jest zapewnić młodocianemu co najmniej trzydziestominutową przerwę w pracy, która jest wliczana do czasu pracy. Młodocianemu pracownikowi przysługuje także co najmniej 14 godzin nieprzerwanego dobowego odpoczynku oraz co najmniej 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego, który powinien obejmować niedzielę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ochronie zdrowia pracowników młodocianych służą w sposób pośredni:

- zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych,

- zakaz zatrudniania w porze nocnej czyli między godz. 22:00 a 06:00, z tym też należy uwzględnić fakt, że przerwa w pracy obejmująca tę porę powinna wynosić co najmniej 14 godzin,

- skrócony czas pracy to znaczy, że czas pracy młodocianego pracownika do 16 lat nie może przekraczać 6 godzin w wymiarze dobowym, a młodocianego powyżej tego wieku 8 godzin, do czasu pracy wlicza się czas nauki, nawet jeśli odbywa się ona poza godzinami pracy. Przy dobowym czasie pracy dłuższym niż 4,5 godz młodociany ma prawo do przerwy w pracy trwającej nieprzerwanie 30 minut, wliczanej do czasu pracy,

- zwiększony urlop wypoczynkowy to znaczy, że z upływem roku pracy, młodociany nabywa prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych, z tym że w roku kalendarzowym, w którym kończy 18 lat, ma prawo do urlopu w wymiarze 20 dni roboczych, jeżeli uzyskał je przed ukończeniem 18 lat.

Należy podkreślić odrębną regulację  dotyczącą czasu pracy młodocianych zatrudnionych przy pracach lekkich. Pracodawca w rozkładzie czasu pracy młodocianego musi uwzględnić tygodniową liczbę godzin nauki młodocianego.  W okresie odbywania zajęć szkolnych nie może przekraczać 12 godzin, a w dniu uczestniczenia w zajęciach 2 godzin. W okresie ferii szkolnych nie może on przekraczać 7, a młodocianego do 16 lat – 6 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu.

Powyższy wymiar czasu pracy obowiązuje także w przypadku, gdy młodociany jest zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy. Przed nawiązaniem stosunku pracy młodociany powinien przedstawić oświadczenie w tym zakresie.

Opracowano na podstawie :

  1. Kodeks Pracy,
  2. Ludwik Florek, Prawo Pracy, Beck, Warszawa 2015,
  3. Małgorzata Gersdorf, Krzysztof Rączka, Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach, LexisNexis, Warszawa 2011,
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 czerwca 2024 zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych

W stosunku do niektórych ubezpieczonych od 1 czerwca 2024 roku będzie miało miejsce zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych. Dlaczego? Wszystko przez wysoką kwotę przeciętnego wynagrodzenia ogłoszoną na I kwartał 2024 roku. Jeśli jako emeryt lub rencista zarabiasz za dużo, musisz oddać część państwu.

Odprawa dla pracownika 2024 r. Termin wypłaty, wysokość, w jakich przypadkach

Odprawa dla pracownika 2024 r. temat ważny a często pomijany przez pracodawców. Pracownicy mają prawo do wielu odpraw, często jednak nie zdają sobie sprawy jakie kryteria trzeba spełnić. Należy pamiętać np. o limitach wypłacanych świadczeń czy stażu zatrudnienia, który często jest warunkiem koniecznym. Poniżej wykaz najczęściej wypłacanych świadczeń.

Wynagrodzenie minimalne pracowników w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. w zależności od wymiaru etatu – wyliczenia

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje nie małe zmiany w płacy minimalnej. Resort chce, aby minimalne wynagrodzenie stanowiło 60% przeciętnego wynagrodzenia. Przypomnijmy, że w I kwartale 2024 r. przeciętne wynagrodzenie wynosi 8147,38​​​​​​​ zł. Tak więc na chwilę obecną minimalne wynagrodzenie wynosiłoby 4888 zł a nie 4300 jak ma to być od 1 lipca. Dobre i 500 zł więcej.

Dzień dziecka 2024: czego uczyć dzieci, by poradziły sobie na rynku pracy przyszłości?

Zbliża się 1 czerwca - Dzień Dziecka. Czy praca dzieci jest dozwolona? W wielu przypadkach tak - jest dozwolona, jednak czego uczyć dzieci w 2024 roku, by poradziły sobie na rynku pracy przyszłości? Duży wpływ na pracę dzieci ma edukacja, jednak tradycyjny model edukacji nie nadąża za dynamicznie zmieniającymi się realiami współczesnego rynku pracy i technologii.

REKLAMA

Rewolucja w zawodzie psychologa

Szykują się nie małe zmiany w zawodzie psychologa. Trwają prace nad projektem nowej ustawy. Będzie nowy samorząd psychologów, regionalna lista psychologów, dookreślenie czym są usługi psychologiczne i zaostrzenie odpowiedzialności zawodowej. MPiPS uważa, że w zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów trzeba zaprowadzić zmiany, ponieważ aktualne regulacje są niezgodne z prawem UE. 

Min. edukacji B. Nowacka: Nauczyciele dalej bez wynagrodzenia za wycieczki. Ale jest dofinansowanie do wycieczek

Podróż z klasą to nowy program dofinansowania 100% wycieczek szkolnych. Zapowiedziała go min. edukacji Barbara Nowacka. W odróżnienia od programów wprowadzonych przez P. Czarnka, szkoły mają większą swobodę wyboru celu wycieczki. Dalej nauczyciele nie mają przewidzianego wynagrodzenia za opiekę nad uczniami w czasie wycieczki.

Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę. Polacy rozstrzygnęli

Według sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Radia ZET, nieco więcej niż 47% Polaków popiera pomysł skrócenia tygodnia pracy do czterech dni. Z drugiej strony, prawie 40% respondentów nie chce skrócenia tygodnia pracy, jeśli to oznacza utrzymanie obecnych wynagrodzeń.

MRPiPS: Podwyżka o 1000 zł prawnie niemożliwa. Od 1 lipca 2024 r. pracownicy poniżej 4300 zł pensji minimalnej [projekt rozporządzenia]

Problem dotyczy VI grup zaszeregowania pracowników samorządowych. Rząd nie może im dać pensji minimalnej 4300 zł brutto. Bo wymaga to podwyżki 30%, a w budżecie zapisano 20%. Rozwiązaniem jest dorzucenie pracownikom brakujących pieniędzy przez samorządy.

REKLAMA

We wrześniu emeryci i renciści otrzymają czternastą emeryturę. Ile to będzie?

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie określające termin wypłaty czternastej emerytury. Zgodnie z nim wypłata czternastki nastąpi we wrześniu. Jaka będzie wysokość świadczenia?

Dzień Dziecka 2024 r.: Prezenty z zakładu pracy. Czy to możliwe

Z okazji Dnia Dziecka niektórzy pracodawcy przygotowują paczki dla dzieci pracowników. Paczki mogą być finansowane nie tylko ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W zależności od źródła finansowania, różne będą zasady przyznawania paczek.

REKLAMA