REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa zlecenia w pytaniach i odpowiedziach

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Joanna Kuzub
Umowa zlecenia w pytaniach i odpowiedziach
Umowa zlecenia w pytaniach i odpowiedziach
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy po zakończeniu zlecenia, zleceniodawca ma obowiązek wystawić świadectwo pracy? Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje zleceniobiorcy?

Kiedy mogę iść na urlop i ile dni mi przysługuje?

Konkretne przepisy dotyczące urlopu wypoczynkowego obowiązują osoby zatrudnione na tzw. etacie, czyli te, które podpisały umowę o pracę. Kodeks pracy nie ma zastosowania do umów-zleceń, a więc umów cywilnoprawnych. Na pytanie, ile dni urlopu przysługuje, a raczej czy w ogóle przysługuje, może odpowiedzieć jedynie nasz zleceniodawca. Wszelkie bowiem uregulowania w tym zakresie powinny znaleźć się w umowie. Tam też powinna być zawarta informacja, czy w przypadku prawa do urlopu, będzie on płatny.

REKLAMA

Autopromocja

Nie zapłacono mi za czas choroby

Świadczenie na zwolnieniu lekarskim również nie jest przyznawane z automatu. Płatne chorobowe przysługuje zleceniobiorcy, jeśli opłaca składkę chorobową. Składka ta odprowadzana jest na jego wniosek i w całości pokrywana z jego wynagrodzenia. Dlatego, podpisując umowę, również na ten aspekt należy zwrócić uwagę.

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

Wymagany okres podlegania ubezpieczeniu w celu nabycia świadczenia także jest inny niż w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Prawo do zasiłku przysługuje po 90 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego (wlicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, jeśli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni).

Jaki okres wypowiedzenia?

Uregulowany przepisami okres wypowiedzenia, to także przywilej osób zatrudnionych na etacie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zleceniodawca zadbał o minimalną „ochronę zatrudnienia”. W celu uniknięcia zwolnienia z dnia na dzień, warto zadbać o zapis o okresie wypowiedzenia w podpisywanej umowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Brak świadectwa pracy

Świadectwo pracy wystawiane jest po zakończeniu umowy o pracę. Pracodawca ma taki obowiązek. Zleceniodawcy jednak ten przepis nie dotyczy. Po zakończeniu zlecenia może wystawić zaświadczenie, i to na prośbę zainteresowanego. Aby zaświadczenie było użyteczne, chociażby na potrzeby rejestracji w urzędzie pracy, powinna znaleźć się w nim informacja o okresie zatrudnienia, wysokości wynagrodzenia oraz odprowadzanych składkach. Jeśli wynagrodzenie w każdym miesiącu wypłacane było w różnych wysokościach, warto aby w zaświadczeniu znalazła się o tym informacja, szczególnie jeśli w którymś miesiącu było niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę. 

Szczegółowych informacji na temat prawa pracy udziela Państwowa Inspekcja Pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy wejdzie 35 dni urlopu?

NSZZ "Solidarność" chce wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 35 dni i zrównania go dla wszystkich pracowników. Od kiedy każdy pracownik będzie miał prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego?

Jak obliczyć ile dni urlopu się należy?

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Liczbę przysługujących dni urlopu ustala się zależności od stażu pracy pracownika.

Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu?
Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu? Zdecydowanie nie, chodzi o roczną waloryzację. Chociaż w tym roku jest rekordowa, dobrze jest poczekać z przejściem na emeryturę przed czerwcem czy w lipcu i kolejnych miesiącach.
Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem

Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem. Trwa zbieranie podpisów pod petycją na rzecz zmiany określenia: "urlop macierzyński". Aż 90 proc. respondentów uważa, że określenie „urlop” nie pasuje do okresu opieki nad dzieckiem, szczególnie w pierwszych miesiącach jego życia. Podobnie powinno się zastąpić sformułowanie: zasiłek macierzyński - zasiłkiem rodzicielskim.

REKLAMA

Kiedy 20 a kiedy 26 dni urlopu?

W zależności od okresu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika wynosi 20 lub 26 dni. Jakie okresy wlicza się do okresu, od którego ustala się wymiar urlopu?

Ważne: Lex Uber [od 17 czerwca polskie prawo jazdy dla kierowców z aplikacji]

Tak zwane Lex Uber, to już od 17 czerwca 2024 r. kierowcy, którzy korzystają z aplikacji do realizacji usług przewozu muszą posiadać polskie prawo jazdy. Najważniejsze cele to: poprawa bezpieczeństwa pasażerów, wysokie kary dla pośredników i ujednolicenie zasad przewozu.

Oskładkowanie umów o dzieło. Komentarz ministry rodziny, pracy i polityki społecznej

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników. To rozwiązanie jest akceptowane przez organizacje społeczne.

Kiedy jest niedziela handlowa w czerwcu?

Czy 30 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

REKLAMA

Ważna zmiana Kodeksu pracy. Pracodawcy ochronią pracowników przed substancjami szkodliwymi dla funkcji seksualnych i płodności

Pracodawcy będą musieli chronić pracowników przed substancjami reprotoksycznymi. Substancje te są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych kobiet i mężczyzn. Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do przepisów Unii Europejskiej.

Podwyżki 4,1% brutto dla nauczycieli od 1 stycznia 2025 r. Ile brutto i netto dla początkującego, mianowanego i dyplomowanego?

Nauczyciele otrzymali w 2024 r. podwyżkę o 30%. I negocjują z rządem utrzymanie wysokiej dynamiki podwyżek w 2025 r. Ale premier Donald Tusk zapowiedział, że budżetówka otrzyma tylko 4,1% podwyżki. Ile w tym wariancie wynoszą podwyżki netto i brutto dla nauczycieli w 2025 r.?  

REKLAMA