reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Praca tymczasowa > Świadectwo pracy pracownika tymczasowego – nowy wzór od 1 czerwca 2017 r.

Świadectwo pracy pracownika tymczasowego – nowy wzór od 1 czerwca 2017 r.

Z dniem 1 czerwca 2017 roku będzie obowiązywał nowy wzór świadectwa pracy dla pracownika tymczasowego. Agencja pracy tymczasowej będzie miała obowiązek uzupełnić świadectwo pracy o informacje dotyczące każdego pracodawcy użytkownika, na rzecz którego pracownik wykonywał pracę tymczasową na podstawie umowy o pracę oraz okresów wykonywania takiej pracy.

Zmiana przepisów podyktowana jest zmianami w ustawie z 9 lipca 2003 roku o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Zgodnie z nowymi regulacjami, agencja pracy tymczasowej będzie mogła skierować pracownika tymczasowego do pracy na rzecz jednego pracodawcy-użytkownika maksymalnie przez 18 miesięcy  w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy.

Celem reformy jest uniemożliwienie długotrwałego kierowania danej osoby do pracy w tej samej firmie. Dlatego też zmodyfikowano świadectwo pracy poprzez wprowadzenie obowiązku zamieszczenia nazw firm oraz okresów, w jakich kierowany był pracownik tymczasowy.

Przy wydawaniu pracownikowi tymczasowemu świadectwa pracy, pracodawca będący agencją pracy tymczasowej będzie miał obowiązek zamieścić w świadectwie pracy informację dotyczącą każdego pracodawcy użytkownika, na rzecz którego pracownik wykonywał pracę tymczasową na podstawie umowy o pracę, a także okresów wykonywania takiej pracy. Zatem pracodawca użytkownik, nie będzie mógł skorzystać z tego samego pracownika tymczasowego ponad wskazane limity i to niezależnie, czy jest kierowany do wykonywania pracy tymczasowej z jednej czy też z kilku agencji pracy tymczasowej.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Nowe obowiązki agencji zatrudnienia będą obowiązywały od 1 czerwca 2017 r.

Zgodnie z art. 18a ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych agencja pracy tymczasowej ma obowiązek wydać pracownikowi tymczasowemu świadectwo pracy  dotyczące łącznego zakończonego okresu zatrudnienia w tej agencji, objętego kolejnymi umowami o pracę, nawiązanymi w okresie nie dłuższym niż 12 kolejnych miesięcy.

Od 1 czerwca 2017 roku zmienią się zasady zatrudniania pracowników tymczasowych.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule -> Nowe zasady zatrudniania pracowników tymczasowych 2017/2018

Wydanie nowego świadectwa

Ponadto w projekcie rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy zaproponowano wydłużenie – z 3 dni do 7 dni termin wydania nowego świadectwa pracy w przypadku uwzględnienia przez sąd pracy powództwa pracownika o sprostowanie świadectwa pracy. Wobec czego, w razie uwzględnienia przez sąd pracy powództwa pracownika o sprostowanie świadectwa pracy, pracodawca ma obowiązek wydać nowe świadectwo pracy, w ciągu 7 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu w tej sprawie.

Uzupełnienie świadectwa pracy

Także pracodawca będzie miał obowiązek uzupełnić treść wydanego wcześniej świadectwa pracy o dodatkową informację o orzeczeniu przez sąd pracy o przywróceniu pracownika do pracy lub przyznaniu mu odszkodowania z tytułu niezgodnego z przepisami prawa wypowiedzenia umowy o pracę lub jej rozwiązania bez wypowiedzenia. Taki obowiązek będzie spoczywał na pracodawcy tylko na żądanie pracownika - w ciągu 7 dni od dnia przedłożenia przez pracownika świadectwa pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama