| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Praca tymczasowa > Świadectwo pracy pracownika tymczasowego – nowy wzór od 1 czerwca 2017 r.

Świadectwo pracy pracownika tymczasowego – nowy wzór od 1 czerwca 2017 r.

Z dniem 1 czerwca 2017 roku będzie obowiązywał nowy wzór świadectwa pracy dla pracownika tymczasowego. Agencja pracy tymczasowej będzie miała obowiązek uzupełnić świadectwo pracy o informacje dotyczące każdego pracodawcy użytkownika, na rzecz którego pracownik wykonywał pracę tymczasową na podstawie umowy o pracę oraz okresów wykonywania takiej pracy.

Zmiana przepisów podyktowana jest zmianami w ustawie z 9 lipca 2003 roku o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Zgodnie z nowymi regulacjami, agencja pracy tymczasowej będzie mogła skierować pracownika tymczasowego do pracy na rzecz jednego pracodawcy-użytkownika maksymalnie przez 18 miesięcy  w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy.

Celem reformy jest uniemożliwienie długotrwałego kierowania danej osoby do pracy w tej samej firmie. Dlatego też zmodyfikowano świadectwo pracy poprzez wprowadzenie obowiązku zamieszczenia nazw firm oraz okresów, w jakich kierowany był pracownik tymczasowy.

Przy wydawaniu pracownikowi tymczasowemu świadectwa pracy, pracodawca będący agencją pracy tymczasowej będzie miał obowiązek zamieścić w świadectwie pracy informację dotyczącą każdego pracodawcy użytkownika, na rzecz którego pracownik wykonywał pracę tymczasową na podstawie umowy o pracę, a także okresów wykonywania takiej pracy. Zatem pracodawca użytkownik, nie będzie mógł skorzystać z tego samego pracownika tymczasowego ponad wskazane limity i to niezależnie, czy jest kierowany do wykonywania pracy tymczasowej z jednej czy też z kilku agencji pracy tymczasowej.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Nowe obowiązki agencji zatrudnienia będą obowiązywały od 1 czerwca 2017 r.

Zgodnie z art. 18a ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych agencja pracy tymczasowej ma obowiązek wydać pracownikowi tymczasowemu świadectwo pracy  dotyczące łącznego zakończonego okresu zatrudnienia w tej agencji, objętego kolejnymi umowami o pracę, nawiązanymi w okresie nie dłuższym niż 12 kolejnych miesięcy.

Od 1 czerwca 2017 roku zmienią się zasady zatrudniania pracowników tymczasowych.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule -> Nowe zasady zatrudniania pracowników tymczasowych 2017/2018

Wydanie nowego świadectwa

Ponadto w projekcie rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy zaproponowano wydłużenie – z 3 dni do 7 dni termin wydania nowego świadectwa pracy w przypadku uwzględnienia przez sąd pracy powództwa pracownika o sprostowanie świadectwa pracy. Wobec czego, w razie uwzględnienia przez sąd pracy powództwa pracownika o sprostowanie świadectwa pracy, pracodawca ma obowiązek wydać nowe świadectwo pracy, w ciągu 7 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu w tej sprawie.

Uzupełnienie świadectwa pracy

Także pracodawca będzie miał obowiązek uzupełnić treść wydanego wcześniej świadectwa pracy o dodatkową informację o orzeczeniu przez sąd pracy o przywróceniu pracownika do pracy lub przyznaniu mu odszkodowania z tytułu niezgodnego z przepisami prawa wypowiedzenia umowy o pracę lub jej rozwiązania bez wypowiedzenia. Taki obowiązek będzie spoczywał na pracodawcy tylko na żądanie pracownika - w ciągu 7 dni od dnia przedłożenia przez pracownika świadectwa pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »