Świadectwo pracy pracownika tymczasowego – nowy wzór od 1 czerwca 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
Zmiana przepisów podyktowana jest zmianami w ustawie z 9 lipca 2003 roku o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Zgodnie z nowymi regulacjami, agencja pracy tymczasowej będzie mogła skierować pracownika tymczasowego do pracy na rzecz jednego pracodawcy-użytkownika maksymalnie przez 18 miesięcy w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy.
REKLAMA
Celem reformy jest uniemożliwienie długotrwałego kierowania danej osoby do pracy w tej samej firmie. Dlatego też zmodyfikowano świadectwo pracy poprzez wprowadzenie obowiązku zamieszczenia nazw firm oraz okresów, w jakich kierowany był pracownik tymczasowy.
Przy wydawaniu pracownikowi tymczasowemu świadectwa pracy, pracodawca będący agencją pracy tymczasowej będzie miał obowiązek zamieścić w świadectwie pracy informację dotyczącą każdego pracodawcy użytkownika, na rzecz którego pracownik wykonywał pracę tymczasową na podstawie umowy o pracę, a także okresów wykonywania takiej pracy. Zatem pracodawca użytkownik, nie będzie mógł skorzystać z tego samego pracownika tymczasowego ponad wskazane limity i to niezależnie, czy jest kierowany do wykonywania pracy tymczasowej z jednej czy też z kilku agencji pracy tymczasowej.
Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami
Nowe obowiązki agencji zatrudnienia będą obowiązywały od 1 czerwca 2017 r.
Zgodnie z art. 18a ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych agencja pracy tymczasowej ma obowiązek wydać pracownikowi tymczasowemu świadectwo pracy dotyczące łącznego zakończonego okresu zatrudnienia w tej agencji, objętego kolejnymi umowami o pracę, nawiązanymi w okresie nie dłuższym niż 12 kolejnych miesięcy.
Od 1 czerwca 2017 roku zmienią się zasady zatrudniania pracowników tymczasowych.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule -> Nowe zasady zatrudniania pracowników tymczasowych 2017/2018
Wydanie nowego świadectwa
Ponadto w projekcie rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy zaproponowano wydłużenie – z 3 dni do 7 dni termin wydania nowego świadectwa pracy w przypadku uwzględnienia przez sąd pracy powództwa pracownika o sprostowanie świadectwa pracy. Wobec czego, w razie uwzględnienia przez sąd pracy powództwa pracownika o sprostowanie świadectwa pracy, pracodawca ma obowiązek wydać nowe świadectwo pracy, w ciągu 7 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu w tej sprawie.
Uzupełnienie świadectwa pracy
Także pracodawca będzie miał obowiązek uzupełnić treść wydanego wcześniej świadectwa pracy o dodatkową informację o orzeczeniu przez sąd pracy o przywróceniu pracownika do pracy lub przyznaniu mu odszkodowania z tytułu niezgodnego z przepisami prawa wypowiedzenia umowy o pracę lub jej rozwiązania bez wypowiedzenia. Taki obowiązek będzie spoczywał na pracodawcy tylko na żądanie pracownika - w ciągu 7 dni od dnia przedłożenia przez pracownika świadectwa pracy.
Zawarcie ugody z pracownikiem
Zmiany obejmą również nowe regulacje dotyczące sytuacji, iż w razie zawarcia ugody, która skutkować będzie wydaniem pracownikowi nowego świadectwa pracy, pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi nowe świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia zawarcia lub zatwierdzenia ugody przez sąd. Ponadto doprecyzowano, że jeżeli wydanie pracownikowi nowego lub uzupełnionego świadectwa pracy jest niemożliwe, wówczas pracodawca ma obowiązek przesłać je za pośrednictwem poczty albo w inny sposób.
Etap legislacyjny na dzień 18 kwietnia 2017 r. – projekt znajduje się na etapie opiniowania.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych;
- Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy (z dnia 4 kwietnia 2017 r.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat