| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Urlop wypoczynkowy po chorobie trwającej dłużej niż 30 dni

Urlop wypoczynkowy po chorobie trwającej dłużej niż 30 dni

Czy pracownik może rozpocząć urlop wypoczynkowy bezpośrednio po ustaniu nieobecności w pracy spowodowanej chorobą trwającą dłużej niż 30 dni?

W ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ustawodawca określił maksymalny czas, w jakim pracownik może pobierać zasiłek chorobowy. Zgodnie z art. 8 tej ustawy zasiłek chorobowy wypłacany jest przez okres 182 dni a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży - nie dłużej niż przez 270 dni.

Już po upływie 30 dni nieobecności w pracy pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. Taki obowiązek wypływa z art. 229 kodeksu pracy.

Wobec powyższego powstaje pytanie czy pracownik, który złoży wniosek o urlop wypoczynkowy lub zechce skorzystać z urlopu na żądanie bezpośrednio po zwolnieniu lekarskim trwającym dłużej niż 30 dni ma prawo to uczynić, biorąc pod uwagę, że nie posiada ważnych badań lekarskich. Czy dopuszczalne jest udzielenie urlopu wypoczynkowego w okresie niezdolności do pracy?

Polecamy książkę: Wielka Księga Prawa Pracy

Na to pytanie nie znajdziemy odpowiedzi w przepisach prawa pracy. Dlatego niezbędnym jest sięgnięcie do orzecznictwa Sądu Najwyższego. Do 2015 r. Sąd Najwyższy reprezentował dwa odmienne stanowiska.

Jedne orzeczenia wskazywały, że możliwe jest rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego bez uprzedniego przeprowadzenia badań okresowych. Sąd wskazywał, że skoro w okresie urlopu wypoczynkowego pracownik nie świadczy pracy to nie ma przeszkód aby pracownik wykorzystał przysługujący mu urlop wypoczynkowy.

Obowiązku takiego nie można było, zdaniem Sądu Najwyższego, wywieść z brzmienia art. 229 kodeksu pracy. Kontrolne badania lekarskie, o których mowa w art. 229 § 2 k.p., zdaniem tej linii orzeczniczej przeprowadzane są: „w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku". Urlop wypoczynkowy polega na czasowym niewykonywaniu pracy na dotychczasowym stanowisku i już tylko z tego powodu nie można przyjąć, że niezbędnym warunkiem rozpoczęcia urlopu jest przeprowadzenie kontrolnych badań lekarskich. Badania te są niezbędne przed dopuszczeniem do wykonywania pracy, natomiast, zdaniem Sądu Najwyższego, nieprzeprowadzenie ich przed urlopem nie pozostaje w sprzeczności z istotą urlopu wypoczynkowego.

Zobacz: Urlopy

W innych orzeczeniach Sąd Najwyższy podnosił, że nie jest możliwe korzystanie z urlopu wypoczynkowego w okresie niezdolności do pracy, ponieważ urlop wypoczynkowy i niezdolność do pracy wzajemnie się wykluczają Niezdolność do pracy wyłącza możliwość korzystania z urlopu wypoczynkowego zgodnie z jego przeznaczeniem, dlatego niedopuszczalne jest udzielenie urlopu wypoczynkowego w trakcie niezdolności pracownika do pracy, nawet wtedy, gdy pracownik wyraził na to zgodę.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »