REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy, Obowiązki pracodawcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Workation - praca zdalna i wakacje w jednym

Pandemia COVID-19 sprawiła, że na rynku pracy pojawiło się więcej tzw. cyfrowych nomadów – osób zatrudnionych w rodzimej firmie, ale wykonujących swoje obowiązki służbowe zdalnie, z zagranicy. Coraz powszechniejsze staje się też tzw. workation, czyli łączenie pracy z wakacjami, np. w jednym z krajów południa Europy. Na taki model często decydują się zwłaszcza menedżerowie, freelancerzy i specjaliści z branży IT czy marketingu, a wyjazdy na workation zaczęły już nawet oferować duże biura podróży. To rozwiązanie ma wiele zalet dla pracowników, ale wymaga dużej samodyscypliny i umiejętności zarządzania czasem. Nie cieszy się za to dużym entuzjazmem wśród pracodawców.

Urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim w 2022 roku

Urlop rodzicielski dedykowany jest osobom, które zakończyły urlop macierzyński i w dalszym ciągu chcą sprawować opiekę nad małym dzieckiem. Oczywistym jest fakt, że urlop rodzicielski nie trwa wiecznie, a potrzeba sprawowania opieki nad małym dzieckiem nie ustaje. Jakie możliwości ma w takim przypadku pracownica?

Mniej obowiązków dla pracodawców w ramach PPE

Już nie pracodawcy u których prowadzone są Pracownicze Programy Emerytalne (PPE) a podmioty zarządzające kontami oszczędnościowymi w ramach PPE będą składały Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) roczną informację dotyczącą realizacji prowadzonego programu. Nowe wzory i zasady wchodzą w życie 1.1.2023 r.

„Wczasy pod gruszą” i 14 dni odpoczynku vs. zapewnienie ciągłości funkcjonowania organizacji

Okres wakacyjny to kumulacja urlopów. Wielu pracodawców zgodnie z art. 3 ust. 5 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych wypłaca pracownikom świadczenie urlopowe w postaci tzw. „wczasów pod gruszą”. Oczywiście jest kilka warunków, które pracownik musi spełnić, aby takie świadczenie otrzymać, ale najczęściej przewijającym się w rozmowach z moimi klientami jest 14 dniowy ciągły urlop, który pracownik musi wykorzystać. I tutaj często zaczynają się „schody”. Dlaczego?

Jak wykorzystać urlop?

Chodzi o to, aby wykorzystać urlop faktycznie na to, co przynosi nam odpoczynek. W przypadku wielu osób urlop jest momentem bardziej męczącym, niż dającym ukojenie. Potem okazuje się, że dopiero po przyjściu do pracy odpoczywa się od urlopu – zwrócił uwagę w rozmowie z PAP psycholog dr Paweł Fortuna.

Udzielanie urlopów wypoczynkowych

Urlopu wypoczynkowego należy udzielać w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu (art. 1542 § 1 Kodeksu pracy).

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, należy wliczać nie tylko okres przepracowany w firmie, w której pracownik jest obecnie zatrudniony, lecz również okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na długość przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy (art. 1541 § 1 Kodeksu pracy).

Nabywanie prawa do urlopu wypoczynkowego

Pracownikowi w zależności od stażu pracy przysługuje w ciągu roku kalendarzowego 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Pracodawca udziela mu tego urlopu zgodnie z planem urlopowym, a jeśli go nie tworzy - po porozumieniu z pracownikiem.

Przedawnienie urlopu wypoczynkowego - co warto wiedzieć?

Czy urlop wypoczynkowy się przedawnia? Czy urlop przepada przy zmianie pracy? I co w sytuacji, gdy pracownik nie wykorzysta zaległego urlopu? Szczególnie teraz, w okresie urlopowym i w powoli zbliżającej się kluczowej dacie 30 września 2022 r. - warto mieć świadomość podstawowych praw pracowniczych.

Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego?

Sezon urlopowy można uznać za otwarty. Warto więc przypomnieć jakie są zasady wymiaru i udzielania urlopu wypoczynkowego.

Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego - jak obliczyć

Każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Za czas tej nieobecności przysługuje mu wynagrodzenie, jakie otrzymywałby, gdyby w tym czasie normalnie pracował. W przypadku stałej pensji obliczenie jest proste. Problem pojawia się, gdy pracownik otrzymuje zmienne składniki wynagrodzenia. Zasady ustalania wynagrodzenia urlopowego określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (dalej: rozporządzenie urlopowe). Jak ustalić podstawę wymiaru i obliczyć wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego?

Czy przy zmianie wymiaru urlopu wypoczynkowego należy też zmienić informację o warunkach zatrudnienia

Pracownikowi zmienił się wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Czy w tej sytuacji należy zaktualizować wręczoną mu przy zatrudnieniu informację o warunkach zatrudnienia? Jeśli tak, to w jakim terminie należy to zrobić?

Czy pracownikowi odchodzącemu na emeryturę przysługuje dofinansowanie do wypoczynku, tzw. wczasów pod gruszą

Nasz pracownik przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym do 23 maja 2022 r. Następnie od 24 maja do 31 maja 2022 r. będzie korzystał z urlopu wypoczynkowego. Jego umowa o pracę zostanie rozwiązana z 31 maja 2022 r. w związku z przejściem pracownika na emeryturę. Za niewykorzystany urlop firma wypłaci pracownikowi ekwiwalent. W firmie istnieje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, z którego wypłacane są tzw. wczasy pod gruszą. Czy pracownik nie otrzyma tego świadczenia z uwagi na niewykorzystanie urlopu w wymiarze 14 kolejnych dni? - pyta Czytelnik z Radomia.

Czy można powierzyć obowiązki nieobecnego pracownika osobie zatrudnionej na innym stanowisku

Jesteśmy małą firmą zatrudniającą osoby na pojedynczych stanowiskach (jedna księgowa, jedna kadrowa, jeden magazynier itp.). Czy w przypadku urlopu magazyniera jego obowiązki można powierzyć osobie zatrudnionej na stanowisku kadrowej? Osoba ta kilka lat temu prowadziła magazyn w ramach dodatkowych obowiązków, za które otrzymywała dodatek specjalny. W tej chwili w jej zakresie obowiązków nie ma informacji o prowadzeniu magazynu.

Plan urlopów - czy gwarantuje dotrzymanie terminu?

Czy zatwierdzony przez pracodawcę plan urlopów jest dla pracownika gwarancją jego otrzymania? Co z przesunięciem terminu urlopu?

Urlopy. Jakie zmiany czekają pracowników i pracodawców?

Obecnie obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego, który 16 maja wprowadzono zamiast stanu epidemii. Nie spowoduje to jednak odwołania wielu przepisów szczególnych dotyczących prawa pracy. Więcej w urlopach zmieni nowelizacja Kodeksu Pracy, wprowadzając m.in. nowy rodzaj urlopu, który będzie przysługiwał pracownikowi z powodu działania siły wyższej.

Dobry urlop kluczowy, by utrzymać zadowolenie z pracy

Ponad połowa Polaków najczęściej decyduje się na dłuższy urlop w jednym terminie, co trzeci woli brać krótsze urlopy, ale częściej - wynika z badania Pracuj.pl. Dla 81 proc. respondentów dobry urlop jest kluczowy, aby utrzymać zadowolenie z pracy.

Jak ustalić staż urlopowy przy nauce i pracy w tym samym okresie?

Pracownik równolegle pracował i studiował. Jak potraktować ten czas do ustalenia wymiaru urlopu ? W przypadku równoległego zatrudnienia liczy się jeden okres, czy w sytuacji studiowania i łączenia studiowania z pracą też liczy się jeden okres ? Czy może fakt ukończenia studiów daje 8 lat z automatu, a równolegle należy potraktować zatrudnienie?

Pracodawca nie płaci wynagrodzenia - rozwiązanie umowy

Pracodawca nie płaci wynagrodzenia - czy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

Urlop wypoczynkowy a wypowiedzenie umowy o pracę

Do zakończenia stosunku pracy może dojść przez rozwiązanie umowy o pracę przez jedną ze stron (pracownika lub pracodawcę) z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Ile trwa okres wypowiedzenia? Czy pracownik ma prawo wykorzystać urlop w okresie wypowiedzenia? Czy może ma obowiązek z niego skorzystać?

Ciężki wypadek przy pracy - konsekwencje dla pracodawcy

Ciężki wypadek przy pracy - co oznacza dla pracodawcy? Jakie ma obowiązki i jakie może ponieść konsekwencje?

Pracodawca nie pozwala na wolne w majówkę - co zrobić?

Pracodawca nie zawsze pozwala na wolne w majówkę. Kto musi pracować w majówkę? Co może zrobić pracownik? Czy pracodawca ma do tego prawo?

Urlop – kiedy 26 dni?

Kiedy pracownik nabywa prawo do 26 dni urlopu? Jakie warunki powinien spełnić, by wybrać się na dłuższy urlop wypoczynkowy?

Urlopy związane z rodzicielstwem a urlop wypoczynkowy

Urlopy rodzicielskie przyznawane są w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Fakt przebywania na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim czy wychowawczym nie ma wpływu na urlop wypoczynkowy. Sprawdź, co z niewykorzystanym urlopem wypoczynkowym.

Staż z urzędu pracy a wymiar urlopu wypoczynkowego

Jak staż z urzędu pracy wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego?

Członek zarządu związku zawodowego a urlop wypoczynkowy

Czy członek zarządu zakładowej organizacji związkowej, który jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy w pełnym wymiarze, ma prawo do urlopu wypoczynkowego?

Urlop 14 dni - czy obowiązkowy w 2022 r.?

Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę ma prawo do nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Czy urlop wypoczynkowy można podzielić na części? Sprawdź czy dwutygodniowy urlop wypoczynkowy jest obowiązkowy.

Praca w gospodarstwie rolnym a długość urlopu

Jak praca w gospodarstwie rolnym wpływa na długość urlopu wypoczynkowego pracownika? Odpowiada PIP.

Wymiar urlopu wypoczynkowego w 2022 roku

Wymiar urlopu wypoczynkowego w 2022 roku wynosi 20 lub 26 dni. Długość urlopu wypoczynkowego zależy od okresu zatrudnienia i lat nauki. Jak wymiar urlopu określa Kodeks pracy?

Obowiązki BHP rolnika zatrudniającego pracowników

Jakie są obowiązki z zakresu BHP rolnika zatrudniającego pracowników? Rolnictwo cechuje się wysoką wypadkowością. Jakie są przyczyny wypadków przy pracy w gospodarstwie rolnym? Jak im zapobiegać?

Urlop a choroba dziecka

Czasami podczas trwania urlopu zdarza się, że dziecko pracownika zachoruje. Czy sprawowanie opieki nad dzieckiem przerywa urlop wypoczynkowy? Czy można wykorzystać pozostałe dni urlopu?

Urlop a L4

L4, czyli zwolnienie lekarskie pracownik może otrzymać przed urlopem albo w trakcie trwania wypoczynku. Czy zatem urlop wypoczynkowy może być przerwany przez chorobę pracownika?

Urlop a zmiana pracy

Prawo do urlopu wypoczynkowego jest prawem każdego pracownika, zagwarantowanym przepisami Kodeksu pracy. Nie można się go zrzec. Co, jeśli zmienimy pracę? Często pracownik zastanawia się wtedy, co z niewykorzystanym urlopem. Czy przepada?

Kiedy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego?

Pracownikowi przysługuje wypoczynek określony w Kodeksie pracy. Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu?

Urlop bezpłatny 2022

Urlop bezpłatny Kodeks pracy reguluje w art. 174. Aby z niego skorzystać, należy złożyć wniosek. Jakie są zasady urlopu bezpłatnego? Ile dni można wykorzystać? Jak wpływa na ZUS i urlop wypoczynkowy?

Przeciwdziałanie stresowi pracowników - nowy obowiązek BHP

Przeciwdziałanie stresowi pracowników jako nowy obowiązek BHP - jakie są sposoby na psychiczne odciążenie zatrudnionych? Jak stres wpływa na pracę i zdrowie Polaków? Dlaczego ważne jest wdrożenie rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia psychicznego w obszarach BHP?

Urlop na godziny?

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy każdy pracownik ma prawo do określonej liczby dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku. Co do zasady, istnieje duża dowolność kształtowania urlopu. Jednak, czy możliwe jest, aby dzielić urlop na godziny? Czy można wnioskować o urlop na kilka godzin?

2 maja 2022 – czy to dzień wolny od pracy?

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy? Kiedy wypada? Czy można wtedy załatwić sprawy urzędowe albo zrobić zakupy? Czy można wziąć wtedy urlop?

Urlop na przygotowanie rozprawy doktorskiej

Urlop na przygotowanie rozprawy doktorskiej – czym jest, komu przysługuje? Przygotowując rozprawę doktorską, należy liczyć się z dużym nakładem pracy. Doktorant, który obok pracy naukowej wykonuje również pracę zawodową, ma mniej czasu na dokończenie pisania doktoratu i przygotowanie się do obrony. Ile dni wynosi urlop doktorancki?

Umowa zlecenia a urlop

Umowa zlecenia a urlop – czy zleceniobiorcy przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego? Czym różni się w praktyce umowa zlecenia od umowy o pracę? Czy wykonywanie pracy w ramach umowy zlecenia uprawnia do urlopu?

Niewykorzystany urlop wypoczynkowy - kiedy ulega przedawnieniu?

Początek roku kalendarzowego to m.in. czas planowania w jednostkach urlopów wypoczynkowych. Co za tym idzie, jest to również dobry moment na analizę stanu urlopów zaległych, których pracownicy nie wykorzystali w przewidzianym obowiązującymi przepisami terminie. Należy bowiem pamiętać, że nieudzielenie pracownikom urlopów w ustawowo przewidzianych terminach stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracowników, bez względu na to, z jakiego powodu nie zostały one udzielone. Warto również przypomnieć, w jakich okolicznościach urlop, którego pracownik nie wykorzystał, może ulec przedawnieniu.

Urlop bezpłatny a zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Urlop bezpłatny a zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy - jakie są różnice? Jak Kodeks pracy reguluje urlop bezpłatny? Z jakimi konsekwencjami należy liczyć się w przypadku zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy?

Urlop zaległy 2022

Urlop zaległy 2022 - do kiedy trzeba wykorzystać? Czy pracodawca może w czasie pandemii wysłać pracowników na niewykorzystany urlop?

Urlop wypoczynkowy 2022

Urlop wypoczynkowy w 2022 roku przysługuje na dotychczasowych zasadach. Ile dni urlopu przyznaje Kodeks pracy? Do kiedy można wykorzystać urlop? Ile wynosi wynagrodzenie netto za czas urlopu?

Zmiana etatu w trakcie roku a urlop wypoczynkowy

Jak zmiana etatu w czasie roku wpływa na urlop wypoczynkowy? Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje w takim przypadku?

Urlop na żądanie - fakty i mity

Urlop na żądanie - jakie są fakty i mity na temat tego rodzaju urlopu? Czy pracodawca musi udzielić urlopu na żądanie? Czy niewykorzystany urlop przechodzi na następny rok? Czy urlop na żądanie łączy się z urlopem wypoczynkowym?

Zimowe obowiązki pracodawcy - bhp

Zimowe obowiązki pracodawcy z zakresu bhp dotyczą okresu 1 listopada - 31 marca. Pracodawca zapewnia odzież zimową, napoje i posiłki, miejsce do ogrzania się oraz odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach pracy. Dlaczego najważniejsza jest skuteczność działania pracodawcy?

Urlop 2022 – jak zaplanować?

Jak zaplanować urlop w 2022 roku? Kiedy są długie weekendy? Jak wypadają święta w 2022 roku? Oto kalendarz i nasze propozycje wyjazdów o każdej porze roku.

Holandia: 24 dni dodatkowego urlopu przy zmianie płci

W Holandii IKEA przyznaje 24 dni dodatkowego urlopu pracownikom, którzy decydują się na zmianę płci. Podobne rozwiązanie przewiduje gmina Amsterdam.

Praca zdalna za granicą - wszystko co musisz wiedzieć

Praca zdalna za granicą? Jakie warunki należy spełnić? Co powinien wiedzieć pracodawca, a co pracownik? Oto krótki poradnik.

REKLAMA