REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego?

 Systim
Księgowość przez Internet – online
Jak obliczyć urlop wypoczynkowy?
Jak obliczyć urlop wypoczynkowy?
Shutterstock

REKLAMA

Sezon urlopowy można uznać za otwarty. Warto więc przypomnieć jakie są zasady wymiaru i udzielania urlopu wypoczynkowego.

Urlop wypoczynkowy - jak wyliczyć?

Jak stanowi art. 152 Kodeksu pracy „Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego”. Co ważne, chodzi tu o pracownika, który jest zatrudniony na umowę o pracę. Na co warto zwrócić uwagę podczas obliczania wymiaru urlopu?

– Dokonując w tym zakresie obliczeń należy wziąć pod uwagę okresy poprzedniego zatrudnienia. Osobom, które były zatrudnione łącznie w okresie poniżej 10 lat przysługuje 20 dni urlopowych. Prawo do 26 dni urlopu przysługuje z kolei pracownikom ze stażem pracy powyżej 10 lat łącznie. Warto w tym miejscu podkreślić, iż nie ma tu znaczenia, w jaki sposób rozwiązano stosunek pracy – mówi Maciej Blajer z Systim.pl.

Co istotne, do okresu pracy od którego zależy wymiar urlopu, należy również wziąć pod uwagę wykształcenie. A zatem, jeśli pracownik ukończył:

 • zasadniczą szkołę zawodową lub równorzędną – do stażu pracy należy wliczyć nie więcej niż 3 lata,
 • średnią szkołę zawodową – do stażu pracy należy wliczyć nie więcej niż 5 lat,
 • średnią szkołę zawodową dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – do stażu pracy należy wliczyć 5 lat,
 • średnią szkołę ogólnokształcącą – do stażu pracy należy wliczyć 4 lata,
 • szkołę policealną – do stażu pracy należy wliczyć 6 lat,
 • licencjat lub szkołę wyższą – do stażu pracy należy wliczyć 8 lat.

Należy w tym miejscu dodać, iż okresy nauki nie sumują się. A zatem, jeśli ktoś ukończył średnią szkołę ogólnokształcącą oraz szkołę wyższą, do okresu zatrudnienia wlicza się korzystniejszy okres (a zatem w tym przypadku szkołę wyższą, czyli 8 lat).

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

– Jeżeli zdarzy się tak, że pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia bądź aktualnie ją pobiera, do stażu pracy od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, należy wziąć albo okres zatrudnienia, albo okres nauki w zależności od tego, który jest korzystniejszy – podkreśla Maciej Blajer.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak obliczyć wymiar urlopu dla niepełnoetatowca?

Co jednak w sytuacji, gdy pracownik zatrudniony jest w niepełnym wymiarze czasu pracy? Tutaj, jak dodaje Maciej Blajer, należy zastosować ogólne zasady dotyczące uwzględnienia wykształcenia i stażu pracy, zaś ostateczny wymiar urlopu będzie proporcjonalny do części etatu (gdzie niepełne dni zaokrągla się w górę). – Z kolei jeśli pracownik podjął pierwszą pracę, to w danym roku kalendarzowym uzyskuje prawo do urlopu po każdym przepracowanym miesiącu, w wymiarze 1/12 urlopu przysługującego mu po roku – kończy swoją wypowiedź.

Warto pamiętać, że częścią urlopu wypoczynkowego jest urlop na żądanie. W całym roku kalendarzowym pracownik ma prawo skorzystać maksymalnie z 4 dni urlopu na żądanie.

Autopromocja

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023

Kup książkę:

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023

Urlop wypoczynkowy a zmiana pracodawcy

Sytuacje, w których nastąpiła przez pracownika zmiana pracodawcy w ciągu roku, reguluje art. 155 (1) Kodeksu pracy. Jeśli bowiem w roku kalendarzowym ustaje stosunek pracy, to wtedy u dotychczasowego pracodawcy pracownikowi przysługuj urlop w wymiarze proporcjonalnym do tego, co u niego przepracował (o ile nie wykorzystał urlopu wcześniej). U nowego pracodawcy pracownikowi z kolei przysługuje proporcjonalnie tyle dni, ile mu pozostało do końca roku. Jeśli zaś  jest zatrudniony krócej niż do końca roku kalendarzowego to proporcjonalnie tyle, ile na ten okres przypada.

Na koniec warto zaznaczyć, iż urlop wypoczynkowy powinien być w całości wykorzystywany w roku kalendarzowym, w którym pracownik go nabywa. Urlop niewykorzystany musi zostać udzielony pracownikowi najpóźniej do dnia 30 września kolejnego roku kalendarzowego.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

  1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Dobrostan pracowników - wellbeing

  Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

  REKLAMA

  Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

  Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

  Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

  Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

  REKLAMA