REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego?

 Systim
Księgowość przez Internet – online
Jak obliczyć urlop wypoczynkowy?
Jak obliczyć urlop wypoczynkowy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sezon urlopowy można uznać za otwarty. Warto więc przypomnieć jakie są zasady wymiaru i udzielania urlopu wypoczynkowego.

Urlop wypoczynkowy - jak wyliczyć?

Jak stanowi art. 152 Kodeksu pracy „Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego”. Co ważne, chodzi tu o pracownika, który jest zatrudniony na umowę o pracę. Na co warto zwrócić uwagę podczas obliczania wymiaru urlopu?

Autopromocja

– Dokonując w tym zakresie obliczeń należy wziąć pod uwagę okresy poprzedniego zatrudnienia. Osobom, które były zatrudnione łącznie w okresie poniżej 10 lat przysługuje 20 dni urlopowych. Prawo do 26 dni urlopu przysługuje z kolei pracownikom ze stażem pracy powyżej 10 lat łącznie. Warto w tym miejscu podkreślić, iż nie ma tu znaczenia, w jaki sposób rozwiązano stosunek pracy – mówi Maciej Blajer z Systim.pl.

Co istotne, do okresu pracy od którego zależy wymiar urlopu, należy również wziąć pod uwagę wykształcenie. A zatem, jeśli pracownik ukończył:

 • zasadniczą szkołę zawodową lub równorzędną – do stażu pracy należy wliczyć nie więcej niż 3 lata,
 • średnią szkołę zawodową – do stażu pracy należy wliczyć nie więcej niż 5 lat,
 • średnią szkołę zawodową dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – do stażu pracy należy wliczyć 5 lat,
 • średnią szkołę ogólnokształcącą – do stażu pracy należy wliczyć 4 lata,
 • szkołę policealną – do stażu pracy należy wliczyć 6 lat,
 • licencjat lub szkołę wyższą – do stażu pracy należy wliczyć 8 lat.

Należy w tym miejscu dodać, iż okresy nauki nie sumują się. A zatem, jeśli ktoś ukończył średnią szkołę ogólnokształcącą oraz szkołę wyższą, do okresu zatrudnienia wlicza się korzystniejszy okres (a zatem w tym przypadku szkołę wyższą, czyli 8 lat).

– Jeżeli zdarzy się tak, że pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia bądź aktualnie ją pobiera, do stażu pracy od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, należy wziąć albo okres zatrudnienia, albo okres nauki w zależności od tego, który jest korzystniejszy – podkreśla Maciej Blajer.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak obliczyć wymiar urlopu dla niepełnoetatowca?

Co jednak w sytuacji, gdy pracownik zatrudniony jest w niepełnym wymiarze czasu pracy? Tutaj, jak dodaje Maciej Blajer, należy zastosować ogólne zasady dotyczące uwzględnienia wykształcenia i stażu pracy, zaś ostateczny wymiar urlopu będzie proporcjonalny do części etatu (gdzie niepełne dni zaokrągla się w górę). – Z kolei jeśli pracownik podjął pierwszą pracę, to w danym roku kalendarzowym uzyskuje prawo do urlopu po każdym przepracowanym miesiącu, w wymiarze 1/12 urlopu przysługującego mu po roku – kończy swoją wypowiedź.

Warto pamiętać, że częścią urlopu wypoczynkowego jest urlop na żądanie. W całym roku kalendarzowym pracownik ma prawo skorzystać maksymalnie z 4 dni urlopu na żądanie.

Urlop wypoczynkowy a zmiana pracodawcy

Sytuacje, w których nastąpiła przez pracownika zmiana pracodawcy w ciągu roku, reguluje art. 155 (1) Kodeksu pracy. Jeśli bowiem w roku kalendarzowym ustaje stosunek pracy, to wtedy u dotychczasowego pracodawcy pracownikowi przysługuj urlop w wymiarze proporcjonalnym do tego, co u niego przepracował (o ile nie wykorzystał urlopu wcześniej). U nowego pracodawcy pracownikowi z kolei przysługuje proporcjonalnie tyle dni, ile mu pozostało do końca roku. Jeśli zaś  jest zatrudniony krócej niż do końca roku kalendarzowego to proporcjonalnie tyle, ile na ten okres przypada.

Na koniec warto zaznaczyć, iż urlop wypoczynkowy powinien być w całości wykorzystywany w roku kalendarzowym, w którym pracownik go nabywa. Urlop niewykorzystany musi zostać udzielony pracownikowi najpóźniej do dnia 30 września kolejnego roku kalendarzowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA