REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa zlecenia a urlop

Umowa zlecenie a urlop
Umowa zlecenie a urlop
Shutterstock

REKLAMA

Umowa zlecenia a urlop – czy zleceniobiorcy przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego? Czym różni się w praktyce umowa zlecenia od umowy o pracę? Czy wykonywanie pracy w ramach umowy zlecenia uprawnia do urlopu?

Umowa zlecenia – czym jest?

Umowa zlecenia nie jest umową o pracę, ale o świadczenie usług – podstawę prawną umowy zlecenia można znaleźć w Kodeksie cywilnym, a nie w Kodeksie pracy. Jakie są tego konsekwencje? Czym różni się w praktyce umowa zlecenia od umowy o pracę? Czy wykonywanie pracy w ramach umowy zlecenia uprawnia do urlopu?

Zleceniobiorcy nie przysługuje ochrona zgodnie z Kodeksem pracy. Z tego względu, osobie zatrudnionej na umowę zlecenia nie przysługują prawa pracownicze osoby zatrudnionej na umowę o pracę, w tym prawo do gwarancji płatnego urlopu wypoczynkowego.

Umowa zlecenia – urlop

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, jedną z cech umowy zlecenia jest swoboda kształtowania takiej umowy. Z tego względu zleceniobiorca oraz zleceniodawca mogą przewidzieć w umowie płatne przerwy w świadczeniu usług. Jak to zrobić?

Odpłatny czas wolny w umowie zlecenia

W treści umowy zlecenia należy zawrzeć zapis o odpłatnej przerwie w świadczeniu usług, przysługującej zleceniobiorcy – trzeba pamiętać, że w umowie nie można posłużyć się terminem „urlop wypoczynkowy”, gdyż odnosi się on wyłącznie do kodeksu pracy. Warto natomiast zawrzeć informację o odpłatnym czasie wolnym (okresach niewykonywani pracy) oraz zapis, że przerwa nie będzie skutkowała obniżeniem wynagrodzenia.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Umowa zlecenia i umowa o pracę – różnice

Umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną, więc od umowy o pracę różni ją brak podporządkowania wykonawcy zleceniodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W praktyce znaczy to, że zleceniobiorca (czyli osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia) nie pracuje w godzinach i miejscu ściśle wyznaczonych przez pracodawcę i nie podlega pracodawcy jak pracownik.

Osoba pracująca w ramach umowy zlecenia nie ma prawa do urlopu wypoczynkowego, limitowanego czasu pracy, a także dodatkowego wynagrodzenia za nadgodziny.

Autopromocja

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023

Kup książkę:

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023

Czy w ramach umowy zlecenia można wynegocjować te uprawnienia?

Uprawnienia do odpłatnego czasu wolnego od pracy, wynagrodzenia za nadgodziny itp. można wynegocjować i umieścić w umowie zlecenia.

Podstawa prawna: 

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

-ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U.2020.1740 t.j.);

-ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U.2020.0.1320 t.j.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Justa
  2022-03-10 07:50:31
  Przecież w Polsce jest stawka minimalna godzinowa dla umów zlecenie
  2
 • Klasyczny Chłopak
  2022-03-19 01:57:12
  [ WĄTPLIWOŚĆ ] Zastanawia mnie jedna rzecz, jeśli chodzi o konstrukcję / elementy umowy zlecenia. Jak na przykład jakaś osoba fizyczna X z pełną zdolnością do czynności prawnych (pełnoletnia) zawiera umowę zlecenia z jakąś osobą fizyczną Y też z pełną zdolnością do czynności prawnych (też pełnoletnią i zleceniobiorca (np. osoba fizyczna Y) i jak przedmiotem umowy zlecenia jest np. umalowanie emulsją mieszkania w blokach to czy te obie strony umowy mogą nie podawać pełnego numeru PESEL (przy założeniu, że obie te strony podają: imiona i nazwiska, daty urodzenia, imiona rodziców, adres zamieszkania, numery dowodu osobistego) tylko na przykład pierwsze 6 cyfr numeru PESEL, a potem wstawić gwiazdki. Tak intuicyjnie mi się wydaje, że to by było OK rozwiązanie i takie bezpieczne, ponieważ taka osoba X nie mogłaby podszyć się pod osobę Y i wrobić osoby Y w kredyt w banku albo w parabanku np. w Vivus. Czy można taki trik zastosować? Tu chodzi o relację umowy zlecenia z RODO. Nie chcę katować tutaj autorkę Malwinę, aby odpisywała mi na to pytanie. Nie musi tego robić. Może tutaj inny mecenas (adwokat lub radca prawny) na przykład odpowiedzieć. Chętnie się dowiem nowych rzeczy. ;) Przepraszam, że tak późno napisałem, ale ostatnio kiepsko u mnie ze snem.
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Dobrostan pracowników - wellbeing

Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Strajk lekarzy w Portugalii

Strajk lekarzy w Portugalii - okazuje się, że nie tylko polska służba zdrowia zmaga się z problemami kadrowymi, ale i np. Portugalia, gdzie w placówkach medycznych w czwartek, w dniu 28 września 2023 r. protestowali lekarze w Lizbonie. Problemem jak zwykle kwestie płacowe.

Shutdown dla urzędników w USA?

Shutdown czyli zamknięcie, czy grozi urzędnikom w USA? Amerykańskie władze federalne ostrzegły w czwartek 28 września 2023 r. pracowników administracji o możliwym tzw. shutdownie, czyli zamknięciu urzędów w związku z nieuchwaleniem budżetu na nowy rok fiskalny.

Wspieram Sukces Kobiet. Praca, rodzina, wybory - głos kobiet jest ważny!

Wspieram Sukces Kobiet to nowy program wskazujący, że głos kobiet jest bardzo ważny! Polki stanowią 53% wyborców, czyli około 16 milionów. Wybory już 15 października 2023 r. Istotne dla Polek tematy i problemy społeczno-zawodowe to: przemoc wobec kobiet; problem braku żłobków i przedszkoli; ubóstwo starszych kobiet; wsparcie dla kobiet planujących ciążę i spodziewających się dziecka; możliwości pracy kobiet w związku z opieką nad dziećmi; wsparcie matek samotnie wychowujących dzieci oraz zmiany w prawie alimentacyjnym.

REKLAMA

Jak zakładowy staż pracy wpływa na okres wypowiedzenia?

Zakładowy staż pracy. Co to jest? Jak się go oblicza? Czy wpływa na okres wypowiedzenia? 

Nagroda jubileuszowa a staż w prywatnym zakładzie pracy

Pracodawca odmówił wypłaty nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy, gdyż nie zaliczył do stażu pracy sześcioletniego okresu zatrudnienia pracownika w prywatnym zakładzie pracy - czy takie postępowanie jest zgodne z prawem? Kiedy pracownik ma prawo do nagrody jubileuszowej?

REKLAMA