REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedawnienie urlopu wypoczynkowego - co warto wiedzieć?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Jak długo ważny jest urlop wypoczynkowy?
Jak długo ważny jest urlop wypoczynkowy?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy urlop wypoczynkowy się przedawnia? Czy urlop przepada przy zmianie pracy? I co w sytuacji, gdy pracownik nie wykorzysta zaległego urlopu? Szczególnie teraz, w okresie urlopowym i w powoli zbliżającej się kluczowej dacie 30 września 2022 r. - warto mieć świadomość podstawowych praw pracowniczych.
rozwiń >

Prawo do urlopu wypoczynkowego

Generalną zasadą jest, że pracownikowi udziela się urlopu wypoczynkowego w roku, w którym nabył do niego prawo. Jednakże, urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z planem urlopów, w danym roku kalendarzowym, należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego.

Autopromocja

Kiedy urlop wypoczynkowy ulega przedawnieniu?

Na przykładzie można podać, że z dniem 30 września 2022 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2018 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2019 r. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ generalną zasadą jest 3-letni okres przedawnienia roszczeń pracowniczych, w tym roszczeń o urlop wypoczynkowy. Roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. No tak, ale kiedy roszczenie staje się wymagalne?

Jak liczyć przedawnienie urlopu wypoczynkowego? Kiedy roszczenie jest wymagane?

Jeżeli np. urlop wypoczynkowy w wymiarze 26-dni przysługiwał za 2018 r. i nie został wykorzystany w 2018 r., to powinien zostać wykorzystany w roku następnym. Powinien zostać udzielony najpóźniej do 30 września 2019 r. Jeżeli z jakiś względów tak się nie stanie, to właśnie termin 30 września 2019 r. będzie terminem rozpoczęcia biegu przedawnienia prawa do zaległego urlopu wypoczynkowego. Dla ww. sytuacji już 30 września 2022 r. ulegną przedawnieniu niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za 2018 r. Przy obliczaniu terminu należy stosować generalną zasadę z art. 112 Kodeksu Cywilnego, czyli termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca.

Przedawnienie urlopu a urlop wychowawczy

Co ważne, bieg przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na czas korzystania z urlopu wychowawczego. Zasada ta obowiązuje od 2013 r., kiedy to wprowadzono nowelizację przepisów, mającą na celu jeszcze większą ochronę szeroko rozumianego rodzicielstwa. Istnieją jednak pewne nieścisłości tej regulacji, ponieważ np. pracownica, która urodziła dziecko podczas urlopu wychowawczego, może korzystać z zawieszenia biegu przedawnienia urlopu wychowawczego, podczas gdy pracownica, która z urlopu wychowawczego nie skorzystała i urodziła kolejne dziecko, jest tego uprawnienia pozbawiona.

Co w przypadku gdy pracownik nie wykorzysta zaległego urlopu?

Pracodawcy mają świadomość, że nieudzielenie przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawne obniżenie wymiaru tego urlopu, stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, które podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł. W związku z powyższym, jeżeli pracownik nie wykorzysta zaległego urlopu, w drodze polecenia służbowego, może zostać „wysłany” na urlop, nawet bez swojej zgody. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu i nie może odmówić wykorzystania urlopu udzielonego zgodnie z przepisami prawa pracy. Dzieje się tak, pomimo tego, iż urlop to prawo a nie obowiązek pracownika. Jeżeli z jakiś przyczyn pracownik jednak nie wykorzysta udzielonego urlopu, może to prowadzić do nałożenia na niego kary porządkowej (upomnienia lub nagany) za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co z niewykorzystanym urlopem na wypowiedzeniu?

Kolejna sytuacja, w której pracownik może zostać zobowiązany do wykorzystania urlopu, to przypadek kiedy umowa pracownika zostaje rozwiązana (bez znaczenia pozostaje to z czyjej inicjatywy) i pracownik znajduje się w wypowiedzenia. Wówczas pracodawca ma prawo „wysłać” go na urlop wypoczynkowy, nawet bez jego zgody. Nie ma też znaczenia, czy niewykorzystany urlop jest urlopem bieżącym, czy zaległym.

Czy można wykorzystać zaległy urlop u nowego pracodawcy?

Nie, nie można wykorzystać zaległego urlopu u nowego pracodawcy. Pracodawca zobowiązany jest rozliczyć urlop pracownika w ramach jego stosunku pracy. W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Strony stosunku pracy mogą oczywiście ustalić, że w części będzie wypłacony ekwiwalent pieniężny a w części będzie udzielony urlop, ważne jednak, aby wszystko odbyło się do zakończenia stosunku pracy, tj. do ostatniego dnia trwania umowy.

Czy urlop przepada przy zmianie pracy?

Co do zasady tak, przepada. Nie da się przenieść i wykorzystać urlopu wypoczynkowego u nowego pracodawcy. Istnieje jednak możliwość przeniesienia urlopu wypoczynkowego na nową (kolejną) umowę, ale zawartą z tym samym pracodawcą. Musi to mieć miejsce bezpośrednio po zakończeniu dotychczasowego stosunku pracy, bez choćby dnia przerwy. Zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą się na to zgodzić. W takiej sytuacji, pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego, bowiem strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Podstawa prawna:

Ustawa z 26.06.1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320)

Ustawa z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

REKLAMA

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

REKLAMA

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?

REKLAMA