REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jak zaplanować urlop w 2022 roku? Długie weekendy, święta, kalendarz
Jak zaplanować urlop w 2022 roku? Długie weekendy, święta, kalendarz
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak zaplanować urlop w 2022 roku? Kiedy są długie weekendy? Jak wypadają święta w 2022 roku? Oto kalendarz i nasze propozycje wyjazdów o każdej porze roku.

Urlop w 2022 roku – ile dni?

Liczba dni urlopu wypoczynkowego zależy od wymiaru etatu oraz stażu pracy. Co do zasady, zgodnie z Kodeksem pracy urlop wypoczynkowy liczy na pełnym etacie 20 dni. Udziela się go na dni robocze. Wymiar ten wzrasta do 26 dni urlopu na rok kalendarzowy w przypadku stażu pracy wynoszącego co najmniej 10 lat. Co istotne, do stażu pracy liczy się również okres nauki np. technikum, studia. O wymiar urlopu wypoczynkowego zawsze można zapytać dział kadr lub pracodawcę. Sprawdź, jak obliczyć staż pracy: Lata pracy a urlop

REKLAMA

Autopromocja

Poniżej znajduje się kalendarz długich weekendów w 2022 roku oraz propozycje terminów urlopów wypoczynkowych. Sprawdź, kiedy najlepiej zaplanować urlop.

Długie weekendy 2022 - kalendarz

Kalendarz na 2022 rok przewiduje 8 długich weekendów w następujących miesiącach:

  1. Styczeń (6-9 stycznia)
  2. Kwiecień (16-18 kwietnia)
  3. Kwiecień/Maj (30 kwietnia – 3 maja)
  4. Czerwiec (16-19 czerwca)
  5. Sierpień (13-15 sierpnia)
  6. Październik/Listopad (29 października – 1 listopada)
  7. Listopad (11-13 listopada)
  8. Grudzień (24-26 grudnia)

Zarówno Wielkanoc jak i Boże Narodzenie wypadają w niedzielę i poniedziałek, dlatego weekendy świąteczne będą krótkie, przedłużone tylko o poniedziałek. Okres Wielkanocy czy Bożego Narodzenia to czas, kiedy Polacy wyjeżdżają do rodzin i często z tego powodu biorą dodatkowe dni wolne. Inni potrzebują więcej wolnego, by móc przygotować święta. Takie osoby powinny zastanowić się nad krótkim urlopem przed weekendem świątecznym.

Urlop w styczniu 2022 roku

W 2022 r. mamy w Polsce standardowo 13 świąt wolnych od pracy. Tylko jedno wypada w tym roku w sobotę, co oznacza, że pracodawca udziela w zamian za ten dzień innego dnia wolnego od pracy. Dodatkowy dzień za Nowy Rok (1 stycznia 2022 r. to sobota) powinien być udzielony w tym samym okresie rozliczeniowym, a więc jeśli w pracy obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy, dzień wolny powinien być odebrany jeszcze w styczniu 2022 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Już na początku roku jest więc pierwsza okazja do skorzystania z dłuższego urlopu. Mamy tu dwa święta: 1 stycznia i 6 stycznia. Skoro 6 stycznia w 2022 r. to czwartek dobrym dniem do odebrania za święto w sobotę 1 stycznia będzie więc piątek 7 stycznia. Dzięki temu pracownik skorzysta z dłuższego weekendu od 6 do 10 stycznia (czwartek-niedziela). Osoby, które planują dłuższy wypoczynek na początku roku, mogą pomyśleć o wniosku urlopowym na 3 dni – 3, 4 i 5 stycznia (poniedziałek, wtorek, środa) przed Świętem Trzech Króli. Składając wniosek o 3 dni urlopu (przy założeniu, że 7 stycznia będzie dniem wolnym za święto 1 stycznia), można uzyskać aż 9 dni wolnego od pracy.

Warto wspomnieć, że 30 stycznia wypada niedziela handlowa.

Wielkanoc 2022

Wielkanoc w 2022 r. wypada 17 i 18 kwietnia (niedziela, poniedziałek). Weekend wielkanocny jest zawsze dłuższy o jeden dzień (poniedziałek) – II Dzień Wielkiej Nocy.

Święta Wielkanocne i miesiąc kwiecień powiązane są z niedzielą handlową. Tydzień przed Wielkanocną jest zawsze niedziela handlowa i ostatnia niedziela miesiąca kwietnia również jest niedzielą handlową. W 2022 r. będą więc dwie takie niedziele w kwietniu.

Majówka 2022 – kiedy?

Majówka w 2022 roku zaczyna się już w kwietniu, bo 30 kwietnia to sobota. 1 maja wypada w niedzielę, a 3. maja we wtorek. Jak zatem zaplanować urlop w maju? Jeśli liczy się na krótszy wypoczynek, wystarczy złożyć wniosek o urlop 2 maja czyli w poniedziałek. Wówczas uzyskuje się 4 dni wolne pod rząd. Dla amatorów dłuższych majówek lepsza będzie perspektywa 9-dniowego urlopu od 30 kwietnia do 8 maja. Urlop wypoczynkowy będzie obejmował wtedy 4 dni (2, 4, 5 i 6 maja).

Czerwcówka 2022

Długi weekend czerwcowy wiąże się ze Świętem Bożego Ciała, które w tym roku będzie 16 czerwca. Czerwcówka w 2022 roku wypada więc od 16 do 19 czerwca (czwartek-niedziela). Aby móc skorzystać z 4-dniowego wolnego, należy złożyć wniosek o urlop w piątek czyli 17 czerwca. Jeden dzień urlopu pozwoli na 4 dni nieprzerwanego urlopu. Czerwiec to zawsze dobry moment na krótszy lub dłuższy wyjazd albo prace w ogrodzie.

Warto dodać, że ostatnia niedziela czerwca, 26 czerwca, to niedziela handlowa.

Długi weekend - sierpień 2022

Kolejny długi weekend w 2022 r. będzie w wakacje – w sierpniu. Dnia 15 sierpnia wypada stałe święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W 2022 r. 15 sierpnia to poniedziałek, a więc weekend 13-14 sierpnia przedłuża się o jeden dzień. Można zaplanować więc krótki wyjazd. W tym terminie warto pomyśleć o dłuższym urlopie. Wystarczy wziąć 4 dni wolnego (16-19 sierpnia), a urlop będzie trwał 9 dni.

W sierpniu wypada również niedziela handlowa – 28 sierpnia 2022 r.

Jak zaplanować urlop jesienią 2022 r.?

Urlop jesienią 2022 r. można zaplanować na przełomie października i listopada. Weekend 29-30 października można wydłużyć o 2 dni, biorąc tylko jeden dzień urlopu (31 października czyli poniedziałek). 1 listopada wypada bowiem we wtorek. Biorąc kolejne 3 dni urlopu (3, 4 i 5 listopada), można uzyskać aż 9 dni wolnego pod rząd. Jeśli zamierzasz mieć jeszcze dłuższy urlop, złóż wniosek o 8 dni urlopu (31 października, 3, 4, 5, 7, 8, 9 i 10 listopada), a wolne wydłuży się do 16 dni (od 29 października do 13 listopada 2022 r.). Święto Niepodległości RP, 11 listopada, wypada w tym roku w piątek.

Boże Narodzenie 2022

Boże Narodzenie w 2022 r. czyli 25 i 26 grudnia wypadają w tym roku w niedzielę i poniedziałek. Wigilia jest więc w sobotę. Grudniowe święta to w tym roku tylko 1 dzień dodatkowego wolnego wypadający w poniedziałek. Fani dłuższych grudniowych wypoczynków będą zapewne brali wolne po świętach a przed Sylwestrem, czyli na 4 dni od 27 do 30 grudnia. Stary Rok będziemy żegnać w weekend - 31 grudnia 2022 r. to sobota, a 1 stycznia 2023 r. to niedziela.

W grudniu są aż dwie niedziele handlowe - 11 i 18 grudnia 2022 r.

Urlop w 2022 r. – kiedy najlepiej zaplanować?

Podsumowując, urlop w 2022 r. warto wziąć w styczniu, na przełomie kwietnia i maja, w czerwcu, na przełomie października i listopada oraz w grudniu. Warto pomyśleć także o wakacjach, np. w sierpniu – można zaplanować je w okresie 15 sierpnia, który jest wolny od pracy. Oto nasze propozycje:

  1. Urlop zimowy 2022 - pierwszy dłuższy wyjazd można zaplanować już na początku stycznia (1-9 stycznia czyli 3 lub 4 dni urlopu wypoczynkowego), by odetchnąć i nabrać sił do pracy na pierwsze miesiące nowego roku;
  2. Majówka 2022 (urlop wiosenny) – drugi odpoczynek od pracy można zorganizować na początku maja – przedłużona majówka może trwać od 30 kwietnia do 8 maja (4 dni urlopu wypoczynkowego);
  3. Czerwcówka 2022 (urlop wiosenny) – trzeci, krótszy urlop warto wziąć w czerwcu (16-19 czerwca czyli 1 dzień urlopu), można wybrać się na małą wycieczkę i podziwiać piękno późnej wiosny;
  4. Wakacje 2022 (urlop letni) – jeśli planujesz wyjechać w wakacje, czwarty urlop można zaplanować na sierpień w okolicach święta wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny czyli 15 sierpnia; wniosek urlopowy zawierający 4 dni od 16 do 19 sierpnia daje 9 dni wolnego pod rząd;
  5. Urlop jesienny 2022 – najlepszym terminem na urlop jesienny będzie przełom października i listopada; dłuższe wolne można wziąć od 29 października aż do 13 listopada (8 dni urlopu daje 16 dni wypoczynku); natomiast krótszy urlop można zaplanować od 29 października do 6 listopada (4 dni urlopu dają 9 dni nieprzerwanego wolnego od pracy)
  6. Urlop świąteczny 2022 – jeśli należysz do osób, które lubią wypoczywać między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem, złóż wniosek o 4 dni urlopu wypoczynkowego od 27 do 30 grudnia.
długie weekendy 2022 jak zaplanować urlop święta dni wolne kalendarz

Shutterstock

Czerwony kwadrat – niedziela handlowa

Bordowe koło – święto wolne od pracy

Niebieski kwadrat/prostokąt – długie weekendy, proponowane urlopy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA