REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Urlop bezpłatny 2022 - wniosek, wzór, kodeks pracy
Urlop bezpłatny 2022 - wniosek, wzór, kodeks pracy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop bezpłatny Kodeks pracy reguluje w art. 174. Aby z niego skorzystać, należy złożyć wniosek. Jakie są zasady urlopu bezpłatnego? Ile dni można wykorzystać? Jak wpływa na ZUS i urlop wypoczynkowy?

Co to jest urlop bezpłatny?

Kodeks pracy reguluje urlop bezpłatny, który przysługuje pracownikowi (art. 174 KP). Za czas tego urlopu nie otrzymuje się wynagrodzenia. Aby skorzystać z urlopu bezpłatnego, należy złożyć stosowny wniosek do pracodawcy.

Autopromocja

Urlop bezpłatny - czy pracodawca musi wyrazić zgodę?

Zgodnie z przepisami KP pracodawca może, ale nie musi wyrazić zgody na urlop bezpłatny pracownika. Pracodawca może odmówić udzielania urlopu. Nie ma obowiązku uzasadniania odmowy. Należy jednak podkreślić, że niedopuszczalne jest powoływanie się przez pracodawcę na konieczność skorzystania w pierwszej kolejności z urlopu wypoczynkowego.

Urlop bezpłatny - ile dni?

Prawo pracy nie przewiduje maksymalnej liczby dni urlopu bezpłatnego do wykorzystania w roku kalendarzowym. W odniesieniu do czasu trwania tego urlopu uregulowano tylko jeden przepis - art. 174 § 3 Kodeksu pracy. Ustawodawca wskazuje w nim na możliwość ustalenia dopuszczalności odwołania pracownika z urlopu bezpłatnego trwającego dłużej niż 3 miesiące. Z tego przepisu można wywnioskować, że urlop ten może trwać dłużej niż 3 miesiące. Natomiast przy urlopie do 3 miesięcy pracodawca nie może odwołać pracownika z urlopu czyli żądać jego powrotu do pracy, nawet z ważnych przyczyn.

Czy można przerwać urlop bezpłatny?

Urlop bezpłatny może być przerwany. Jeśli strony umówią się co do tej kwestii w przypadku urlopu trwającego dłużej niż 3 miesiące, przerwania może dokonać również pracodawca. Należy jednak pamiętać, że pracownik zawsze może porozumieć się z pracodawcą co do powrotu do pracy, także w przypadku krótszego urlopu.

Urlop bezpłatny - staż pracy

Ważną konsekwencją korzystania z urlopu bezpłatnego jest niewliczanie się jego okresu do stażu pracy. Czas korzystania z tego rodzaju urlopu nie zalicza się do okresu, od którego zależą uprawnienia pracownicze, takie jak np. urlop wypoczynkowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od tej zasady jest jednak pewien wyjątek (art 1741 § 1 Kodeksu pracy). Jeśli pracodawca udziela pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy na podstawie porozumienia między pracodawcami, okres urlopu bezpłatnego wlicza się do czasu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.

Urlop bezpłatny a urlop wypoczynkowy

Czy z urlopu bezpłatnego można skorzystać dopiero po wyczerpaniu urlopu wypoczynkowego? Nie, nie ma takiej konieczności. Pracownik w każdym czasie może złożyć wniosek do pracodawcy o udzielenie mu urlopu bezpłatnego. Natomiast za czas przebywania na urlopie bezpłatnym nie nabywa się prawa do urlopu wypoczynkowego. Dla przykładu, jeśli pracownik był w trakcie roku kalendarzowego na urlopie bezpłatnym trwającym miesiąc, pomniejsza się jego urlop wypoczynkowy w sposób proporcjonalny o ten czas niewykonywania pracy w tym roku czyli o 1/12. Urlop bezpłatny do 29 dni w roku nie obniża wymiaru przysługującego urlopu wypoczynkowego.

Warto w tym miejscu dodać, że urlop wypoczynkowy i urlop bezpłatny mają de facto inne przeznaczenie. Pierwszy z nich ma na celu odpoczynek pracownika, a drugi może być wykorzystany w różnych celach, nawet zarobkowych. Pracodawca nie ma prawa wysyłać pracownika na urlop bezpłatny zamiast wypoczynkowego bez zgody pracownika.

Urlop bezpłatny – czy można pracować?

Tak, można pracować na urlopie bezpłatnym. To jeden z powodów uzasadniających skorzystanie z tego rodzaju urlopu. Wykorzystywany jest często do prac sezonowych, np. latem do pomocy przy zbiorach czy w grudniu na czas sprzedaży choinek.

Urlop bezpłatny - zasady

Do podstawowych zasad korzystania z urlopu bezpłatnego należy uzależnienie udzielenia urlopu od złożenia wniosku pracownika. Co więcej, pracodawca musi się na ten urlop zgodzić. W czasie trwania urlopy bezpłatnego pracodawca nie ma możliwości wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę. Czy pracownik powinien uzasadnić chęć skorzystania z urlopu? Kodeks pracy nie przewiduje takiego obowiązku. Nie warunkuje zgody na urlop od uzasadnienia. Warto jednak podkreślić, że w celu zachowania dobrych stosunków z pracodawcą można takie uzasadnienie przedstawić.

Urlop bezpłatny – wniosek, wzór

Wniosek o urlop bezpłatny - pobierz wzór doc

Wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego - wzór

Urlop bezpłatny - ZUS, emerytura, okres nieskładkowy

Czy urlop bezpłatny to okres nieskładkowy? Na to pytanie odpowiedzi należy szukać w ustawie o emeryturach i rentach z FUS. W katalogu okresów nieskładkowych nie ma urlopu bezpłatnego. Tylko wymienione niżej okresy urlopu bezpłatnego liczy się do emerytury jako okres nieskładkowy:

- okresy przypadające przed dniem nabycia prawa do emerytury lub renty okresy urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi, innych udzielonych w tym celu urlopów bezpłatnych oraz okresy niewykonywania pracy – z powodu opieki nad dzieckiem:

Autopromocja

a) w wieku do lat 4 – w granicach do 3 lat na każde dziecko oraz łącznie – bez względu na liczbę dzieci – do 6 lat,

b) na które ze względu na jego stan fizyczny, psychiczny lub psychofizyczny przysługuje zasiłek pielęgnacyjny – dodatkowo w granicach do 3 lat na każde dziecko

- okres urlopu bezpłatnego oraz przerw w zatrudnieniu w razie nieudzielenia urlopu bezpłatnego małżonkom pracowników skierowanych do pracy w przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, w stałych przedstawicielstwach przy Organizacji Narodów Zjednoczonych i w innych misjach specjalnych za granicą, w instytutach, ośrodkach informacji i kultury za granicą (art. 7 ustawy o emeryturach i rentach z FUS).

Urlop bezpłatny zawiesza stosunek pracy. Pracownik nie podlega w tym czasie ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Urlop bezpłatny w świadectwie pracy

Gdzie w świadectwie pracy należy wpisać urlop bezpłatny? Skoro nie jest on okresem nieskładkowym, nie wpisuje się go w pkt. 6 ust. 13, lecz w pkt. 6 ust. 2. Wypisuje się wszystkie okresy korzystania z urlopu bezpłatnego w trakcie zatrudnienia u danego pracodawcy. Dodatkowo wskazuje się podstawę prawną.

Urlop bezpłatny po angielsku

Urlop bezpłatny po angielsku to unpaid leave.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320)

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 53)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Jarek
  2022-05-26 07:56:34
  W tekście jest błąd. Do podstawowych zasad korzystania z urlopu bezpłatnego należy uzależnienie udzielenia urlopu od złożenia wniosku pracownika. Co więcej, pracodawca musi się na ten urlop zgodzić. NIE MUSI.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • A.
  2022-05-31 15:03:15
  Jeśli wezmę 3 miesiące urlopu bezpłatnego, to po miesiącu tracę ubezpieczenie zdrowotne. Czy jeżeli bezpośrednio po urlopie bezpłatnym wezmę wypoczynkowy, to odzyskuję ubezpieczenie zdrowotne z pierwszym dniem urlopu wypoczynkowego?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

REKLAMA

Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

REKLAMA

Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

REKLAMA