Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
REKLAMA
REKLAMA
- Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego
- Jak jest aktualnie i po co zmiany?
- Równość wśród zawodów medycznych
- Likwidacja Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych
- Kiedy zmiany dla pielęgniarek i położnych?
Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego
Już w lipcu 2023 r. zgłoszono rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz niektórych innych ustaw (dalej jako: projekt). Projekt dotyczy utworzenia jednej jednostki kształcenia podyplomowego dla wszystkich medycznych grup zawodowych, w tym także dla pielęgniarek i położnych.
REKLAMA
Jak jest aktualnie i po co zmiany?
Na ten moment zadania dotyczące kształcenia podyplomowego w zawodach medycznych są realizowane przez dwa podmioty. Kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych jest monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Z kolei za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych oraz innych osób legitymujących się dyplomem ukończenia studiów wyższych, które wykonują zawody mające zastosowanie w ochronie zdrowia odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.
Równość wśród zawodów medycznych
Przedmiotowy projekt ustawy ma na celu przeniesienie zadań związanych z kształceniem podyplomowym pielęgniarek i położnych z CKPPiP do CMKP. Dzięki temu zostanie zapewniony równy dostęp do osiągnięć naukowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, a także będzie możliwa integracja przedstawicieli wszystkich zawodów medycznych, co przyczyni się do wymiany doświadczeń między tymi zawodami, a także pozytywnie wpłynie na jakość realizowanych świadczeń zdrowotnych. Ponadto dzięki przeniesieniu zadań CKPPiP do CMKP, będzie możliwe ujednolicenie procesu związanego z przeprowadzeniem egzaminu państwowego, co pozwoli na wypracowanie jednolitych, jasnych kryteriów egzaminowania dla wszystkich zawodów medycznych.
Likwidacja Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych
Jak podje projektodawca w uzasadnieniu do wprowadzanych zmian:
Potrzeby w zakresie jakości, dostępności, specyfiki i metod kształcenia podyplomowego i specjalizacyjnego pielęgniarek i położnych w odniesieniu do sytuacji epidemiologicznej i zmian demograficznych zachodzących w społeczeństwie znacznie się zmieniły na przestrzeni lat. W związku z czym, niezbędne jest zapewnienie pielęgniarkom i położnym odpowiednich warunków do dalszego kształcenia i rozwoju, analogicznych jak mają przedstawiciele pozostałych zawodów medycznych. Obecnie zadania dotyczące kształcenia podyplomowego w zawodach medycznych realizowane są przez dwa podmioty. Kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych jest monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych (dalej: CKPPiP). Natomiast za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych oraz innych osób legitymujących się dyplomem ukończenia studiów wyższych, które wykonują zawody mające zastosowanie w ochronie zdrowia, odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (dalej: CMKP). Odrębne funkcjonowanie dwóch jednostek zajmujących się kształceniem podyplomowym zawodów medycznych, jest problematyczne w dobie konieczności konsolidacji wszystkich zawodów medycznych oraz zapewnienia ich współpracy. Mając na uwadze powyższe, zasadne jest stworzenie jednej jednostki działającej w obszarze kształcenia podyplomowego wszystkich zawodów medycznych.
Ponadto nadal nie ukonstytuował się samorząd zawodowy ratowników medycznych, co wymaga interwencji ustawodawcy w kontekście uzyskiwania prawa do wykonywania zawodu ratownika medycznego.
Kiedy zmiany dla pielęgniarek i położnych?
Organ odpowiedzialny za opracowanie przedłożenie projektu zmian w prawie to Ministerstwo Zdrowia. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2024 r. - zatem w okresie, w którym aktualnie się znajdujemy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat