Urlop a choroba dziecka

REKLAMA
Choroba dziecka a kodeks pracy
Kodeks pracy daje pracownikom, będącym rodzicami możliwość usprawiedliwienia nieobecności w pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad dzieckiem. Kto ma prawo do tego uprawnienia? Jaki jest wymiar takiego urlopu? Czy za taki urlop przysługuje wynagrodzenie?
L4 na chore dziecko
Zwolnienie lekarskie na chore dziecko pracownik może otrzymać w razie potrzeby sprawowania nad nim opieki. Z tego uprawnienia może skorzystać matka i ojciec dziecka, lecz nie mogą sprawować takiej opieki jednocześnie.
Rodzic powinien być objęty ubezpieczeniem chorobowym
Ważne jest, aby rodzic był objęty ubezpieczeniem chorobowym – jego nieobecność w pracy będzie wówczas usprawiedliwiona i będzie miał prawo do pobierania zasiłku opiekuńczego.
L4 – na kogo przysługuje?
Lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie na dziecko własne, przysposobione lub przyjęte na wychowanie oraz na dziecko małżonka (w tym przypadku nie jest obowiązkowe jego przysposobienie).
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineL4 na chore dziecko w trakcie urlopu wypoczynkowego
Jeśli w trakcie urlopu wypoczynkowego zachoruje dziecko pracownika, może on wówczas wziąć od lekarza zwolnienie lekarskie. W przedstawionej sytuacji urlop nie jest przerywany z powodu konieczności zapewnienia opieki nad chorym dzieckiem pracownika.
Czy pracownik zachowuje prawo do zasiłku w trakcie urlopu?
W tym przypadku pracownik nie zachowuje prawa do zasiłku opiekuńczego za okres choroby dziecka. Wynika to z tego, że może zapewnić dziecku opiekę, gdyż przebywa na urlopie wypoczynkowym, a za okres urlopu przysługuje mu prawo do wynagrodzenia.
Czy można przesunąć urlop w związku z chorobą dziecka?
Zwolnienie na opiekę nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny nie przerywa urlopu wypoczynkowego. Jednakże, na wniosek pracownika lub za jego zgodą pracodawca może przesunąć urlop na termin późniejszy.
Podstawa prawna: -ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychREKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: