Urlop a zmiana pracy
REKLAMA
REKLAMA
Niewykorzystany urlop a zmiana pracy
W przypadku, gdy pracownik zmienia miejsce zatrudnienia, pojawia się nie tylko problem wykorzystania urlopu wypoczynkowego, ale również ewentualnej wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop.
REKLAMA
Kiedy pracodawca nie ma obowiązku wypłacania ekwiwalentu?
Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop, gdy strony zadecydują o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.
Co w sytuacji zawarcia umowy o pracę z nowym pracodawcą?
Jeżeli pracownik po rozwiązaniu umowy o pracę zaczyna pracę u nowego pracodawcy, dotychczasowy pracodawca zobowiązany jest do wypłaty ekwiwalentu (jeśli pracownik nie wykorzystał jeszcze urlopu). U nowego pracodawcy przysługuje mu wówczas urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia.
Do kiedy wykorzystać zaległy urlop?
Zaległy urlop wypoczynkowy, niewykorzystany u poprzedniego pracodawcy należy wykorzystać do końca września następnego roku kalendarzowego.
Co, jeśli pracownik nie dostanie urlopu?
Jeżeli pracodawca nie udzieli pracownikowi urlopu terminie do końca września, to naruszy przepisy. Czy wtedy pracownik traci prawo do urlopu? Nie – roszczenie pracownika o udzielenie zaległego urlopu przedawnia się z upływem 3 lat od dnia, w którym stało się wymagalne.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat