REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Urlop wypoczynkowy w 2022 roku - kalkulator, wymiar, zaległy
Urlop wypoczynkowy w 2022 roku - kalkulator, wymiar, zaległy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy w 2022 roku przysługuje na dotychczasowych zasadach. Ile dni urlopu przyznaje Kodeks pracy? Do kiedy można wykorzystać urlop? Ile wynosi wynagrodzenie netto za czas urlopu?

Urlop wypoczynkowy – co to jest, Kodeks pracy

Kodeks pracy gwarantuje pracownikom prawo do urlopu wypoczynkowego (art. 14 KP). W świetle art. 152 KP jest to urlop coroczny, płatny i nieprzerwany. Co więcej, nie można się go zrzec. W praktyce urlop wypoczynkowy wykorzystuje się w częściach. Pozwala na to art. 162 Kodeksu pracy. Zastrzega się jednak, aby jedna z tych części trwała co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.

REKLAMA

Autopromocja

Urlop wypoczynkowy - ile dni? (wymiar)

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego? Urlop wypoczynkowy przysługuje w wymiarze 20 lub 26 dni na rok kalendarzowy. Udziela się go na dni robocze pracownika. Niższy, 20-dniowy wymiar należy się w przypadku stażu pracy krótszego niż 10 lat, a wyższy, 26-dniowy, w sytuacji stażu pracy wynoszącego minimum 10 lat. Ważne, że do stażu pracy wlicza się wcześniejsze zatrudnienie (także u innych pracodawców) oraz okresy nauki. Oznacza to, że po ukończeniu studiów kadry zaliczą pracownikowi od razu 8 lat do stażu pracy. Taka osoba będzie miała do przepracowania tylko 2 lata i nabędzie prawo do wyższego wymiaru urlopu – 26 dni. Przez te dwa pierwsze lata pracy pracownik będzie miał 20 dni urlopu wypoczynkowego.

Sprawdź, ile lat zalicza się do stażu pracy po ukończeniu danej szkoły: Zaliczanie okresu nauki do stażu pracy (art. 155)

Wymiar urlopu

Staż pracy

20 dni

Mniej niż 10 lat

26 dni

Co najmniej 10 lat

Dla niepełnoetatowca będzie to proporcjonalnie obniżona liczba dni, np. ½ etatu to 10 lub 13 dni (w zależności od stażu pracy).

Wymiar 20 lub 26-dniowy nabywa się z 1 dniem stycznia. Natomiast w przypadku pierwszej pracy prawo do urlopu wypoczynkowego nabywa się z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 urlopu pełnego czyli przysługującego za cały rok kalendarzowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urlop wypoczynkowy – kalkulator

Liczbę dni urlopu wypoczynkowego przysługującego danej osobie można obliczyć za pomocą Kalkulatora wymiaru urlopu wypoczynkowego. Kalkulator wskazuje, po jakim czasie nabywa się prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Ważne, aby pamiętać, by nie wliczać okresu jednoczesnej nauki i pracy do okresu pracy.

Zaległy urlop wypoczynkowy - do kiedy wykorzystać?

Urlop zaległy to urlop, którego pracownik nie wykorzystał w roku, w którym nabył do niego prawo. Zasadą jest bowiem, że pracownik powinien wykorzystać urlop w roku nabycia do niego prawa czyli urlop nabyty z dniem 1 stycznia 2021 r. to w 2022 roku urlop zaległy. Prawo pracy nakazuje wykorzystanie urlopu zaległego maksymalnie do dnia 30 września roku następnego. W przedstawionym przypadku będzie to termin 30 września 2022 roku. W przeciwnym razie pracodawca naraża się na sankcje w razie kontroli PIP.

Dłuższy urlop wypoczynkowy 2022 – zmiany

Czy urlop wypoczynkowy będzie dłuższy w 2022 roku? Od 2014 r. pojawiają się doniesienia o tym, że UE planuje wprowadzić we wszystkich państwach członkowskich urlop w wymiarze 35 dni. Do tej pory nie powstała jednak dyrektywa w tej sprawie. W związki zawodowe są za wydłużeniem wymiaru urlopu wypoczynkowego, na co nie zgadzają się pracodawcy.

Ostatnia zmiana dotycząca urlopu wypoczynkowego dotyczy urlopu zaległego. Wprowadzono ją w 2020 r. w związku z pandemią COVID-19. W świetle art. 15gc ustawy covidowej: w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać.

Nowe prawo daje pracodawcy możliwość skierowania pracownika na zaległy urlop bez uwzględniania planu urlopów i bez zgody pracownika. Może wysłać pracownika na maksymalnie 30 dni zaległego urlopu. Podkreślić należy, że nie dotyczy to urlopu bieżącego, którego udziela się zgodnie z planem urlopów i wnioskami pracownika. Zgodnie z wypowiedzią PIP przepisy ustawy covidowej nie znoszą kodeksowej zasady wykorzystania urlopu zaległego do końca września.

Ile płatny jest urlop wypoczynkowy?

Jakie wynagrodzenie otrzymuje się za czas urlopu? Wynagrodzenie za czas urlopu czyli wynagrodzenie urlopowe wynosi tyle, ile pracownik zarobiłby, gdyby w tym czasie pracował. Zgodnie z art. 172 KP zmienne składniki wynagrodzenia oblicza się za pomocą przeciętnego wynagrodzenia z 3 ostatnich miesięcy. W razie znacznych wahań wysokości wynagrodzenia dopuszcza się przedłużenie tego okresu (nawet do 12 miesięcy).

Wniosek o urlop wypoczynkowy – druk

Jak napisać wniosek o urlop wypoczynkowy? Oto wzór wniosku do pobrania >>>

wniosek o urlop wypoczynkowy wzór druk

INFOR

Urlop wypoczynkowy po angielsku

Urlop wypoczynkowy po angielsku to annual leave.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320)

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

Takie działanie jest zgodne z prawem. Mogą wejść nawet w nocy, w zasadzie o każdej porze, też w dzień, bez zapowiedzi i mogą dokonać szczegółowej kontroli. Dotyczy to milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Za to niewinne zachowanie można być nawet zwolnionym dyscyplinarnie

Czasami wydawałoby się, że pewne niewinne, krótkotrwałe zachowania w pracy nie mogą wywołać negatywnych konsekwencji. A jednak mogą, jak widać na przykładach niżej przytoczonych.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

REKLAMA

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

REKLAMA

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

REKLAMA