REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Urlop wypoczynkowy w 2022 roku - kalkulator, wymiar, zaległy
Urlop wypoczynkowy w 2022 roku - kalkulator, wymiar, zaległy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy w 2022 roku przysługuje na dotychczasowych zasadach. Ile dni urlopu przyznaje Kodeks pracy? Do kiedy można wykorzystać urlop? Ile wynosi wynagrodzenie netto za czas urlopu?

Urlop wypoczynkowy – co to jest, Kodeks pracy

Kodeks pracy gwarantuje pracownikom prawo do urlopu wypoczynkowego (art. 14 KP). W świetle art. 152 KP jest to urlop coroczny, płatny i nieprzerwany. Co więcej, nie można się go zrzec. W praktyce urlop wypoczynkowy wykorzystuje się w częściach. Pozwala na to art. 162 Kodeksu pracy. Zastrzega się jednak, aby jedna z tych części trwała co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.

REKLAMA

Autopromocja

Urlop wypoczynkowy - ile dni? (wymiar)

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego? Urlop wypoczynkowy przysługuje w wymiarze 20 lub 26 dni na rok kalendarzowy. Udziela się go na dni robocze pracownika. Niższy, 20-dniowy wymiar należy się w przypadku stażu pracy krótszego niż 10 lat, a wyższy, 26-dniowy, w sytuacji stażu pracy wynoszącego minimum 10 lat. Ważne, że do stażu pracy wlicza się wcześniejsze zatrudnienie (także u innych pracodawców) oraz okresy nauki. Oznacza to, że po ukończeniu studiów kadry zaliczą pracownikowi od razu 8 lat do stażu pracy. Taka osoba będzie miała do przepracowania tylko 2 lata i nabędzie prawo do wyższego wymiaru urlopu – 26 dni. Przez te dwa pierwsze lata pracy pracownik będzie miał 20 dni urlopu wypoczynkowego.

Sprawdź, ile lat zalicza się do stażu pracy po ukończeniu danej szkoły: Zaliczanie okresu nauki do stażu pracy (art. 155)

Wymiar urlopu

Staż pracy

20 dni

Mniej niż 10 lat

26 dni

Co najmniej 10 lat

Dla niepełnoetatowca będzie to proporcjonalnie obniżona liczba dni, np. ½ etatu to 10 lub 13 dni (w zależności od stażu pracy).

Wymiar 20 lub 26-dniowy nabywa się z 1 dniem stycznia. Natomiast w przypadku pierwszej pracy prawo do urlopu wypoczynkowego nabywa się z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 urlopu pełnego czyli przysługującego za cały rok kalendarzowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urlop wypoczynkowy – kalkulator

Liczbę dni urlopu wypoczynkowego przysługującego danej osobie można obliczyć za pomocą Kalkulatora wymiaru urlopu wypoczynkowego. Kalkulator wskazuje, po jakim czasie nabywa się prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Ważne, aby pamiętać, by nie wliczać okresu jednoczesnej nauki i pracy do okresu pracy.

Zaległy urlop wypoczynkowy - do kiedy wykorzystać?

Urlop zaległy to urlop, którego pracownik nie wykorzystał w roku, w którym nabył do niego prawo. Zasadą jest bowiem, że pracownik powinien wykorzystać urlop w roku nabycia do niego prawa czyli urlop nabyty z dniem 1 stycznia 2021 r. to w 2022 roku urlop zaległy. Prawo pracy nakazuje wykorzystanie urlopu zaległego maksymalnie do dnia 30 września roku następnego. W przedstawionym przypadku będzie to termin 30 września 2022 roku. W przeciwnym razie pracodawca naraża się na sankcje w razie kontroli PIP.

Dłuższy urlop wypoczynkowy 2022 – zmiany

Czy urlop wypoczynkowy będzie dłuższy w 2022 roku? Od 2014 r. pojawiają się doniesienia o tym, że UE planuje wprowadzić we wszystkich państwach członkowskich urlop w wymiarze 35 dni. Do tej pory nie powstała jednak dyrektywa w tej sprawie. W związki zawodowe są za wydłużeniem wymiaru urlopu wypoczynkowego, na co nie zgadzają się pracodawcy.

Ostatnia zmiana dotycząca urlopu wypoczynkowego dotyczy urlopu zaległego. Wprowadzono ją w 2020 r. w związku z pandemią COVID-19. W świetle art. 15gc ustawy covidowej: w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać.

Nowe prawo daje pracodawcy możliwość skierowania pracownika na zaległy urlop bez uwzględniania planu urlopów i bez zgody pracownika. Może wysłać pracownika na maksymalnie 30 dni zaległego urlopu. Podkreślić należy, że nie dotyczy to urlopu bieżącego, którego udziela się zgodnie z planem urlopów i wnioskami pracownika. Zgodnie z wypowiedzią PIP przepisy ustawy covidowej nie znoszą kodeksowej zasady wykorzystania urlopu zaległego do końca września.

Ile płatny jest urlop wypoczynkowy?

Jakie wynagrodzenie otrzymuje się za czas urlopu? Wynagrodzenie za czas urlopu czyli wynagrodzenie urlopowe wynosi tyle, ile pracownik zarobiłby, gdyby w tym czasie pracował. Zgodnie z art. 172 KP zmienne składniki wynagrodzenia oblicza się za pomocą przeciętnego wynagrodzenia z 3 ostatnich miesięcy. W razie znacznych wahań wysokości wynagrodzenia dopuszcza się przedłużenie tego okresu (nawet do 12 miesięcy).

Wniosek o urlop wypoczynkowy – druk

Jak napisać wniosek o urlop wypoczynkowy? Oto wzór wniosku do pobrania >>>

wniosek o urlop wypoczynkowy wzór druk

INFOR

Urlop wypoczynkowy po angielsku

Urlop wypoczynkowy po angielsku to annual leave.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

REKLAMA

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA

Zmiany w aplikacji mZUS. Ułatwienia dla lekarzy

Nowa wersja aplikacji mZUS dla Lekarza pozwala lekarzom zaktualizować miejsca pracy i specjalizacji. Aplikacja jest przeznaczona dla lekarzy, którzy mają upoważnienie do wystawiania zwolnień lekarskich, oraz dla asystentów medycznych upoważnionych przez lekarzy do wystawiania zwolnień w ich imieniu.

Wyższe świadczenia z pomocy społecznej. Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń [nowe rozporządzenie, kiedy wejdzie w życie, jakie kwoty]

Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej. Dzięki tym zmianom będzie można uzyskać wyższe świadczenia pieniężne, w szczególności w ramach zasiłku stałego, okresowego i celowego. Takie będą skutki wejścia w życie rozporządzenia w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

REKLAMA