Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop wypoczynkowy 2022

Urlop wypoczynkowy w 2022 roku - kalkulator, wymiar, zaległy
Urlop wypoczynkowy w 2022 roku - kalkulator, wymiar, zaległy
shutterstock
Urlop wypoczynkowy w 2022 roku przysługuje na dotychczasowych zasadach. Ile dni urlopu przyznaje Kodeks pracy? Do kiedy można wykorzystać urlop? Ile wynosi wynagrodzenie netto za czas urlopu?

Urlop wypoczynkowy – co to jest, Kodeks pracy

Kodeks pracy gwarantuje pracownikom prawo do urlopu wypoczynkowego (art. 14 KP). W świetle art. 152 KP jest to urlop coroczny, płatny i nieprzerwany. Co więcej, nie można się go zrzec. W praktyce urlop wypoczynkowy wykorzystuje się w częściach. Pozwala na to art. 162 Kodeksu pracy. Zastrzega się jednak, aby jedna z tych części trwała co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Urlop wypoczynkowy - ile dni? (wymiar)

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego? Urlop wypoczynkowy przysługuje w wymiarze 20 lub 26 dni na rok kalendarzowy. Udziela się go na dni robocze pracownika. Niższy, 20-dniowy wymiar należy się w przypadku stażu pracy krótszego niż 10 lat, a wyższy, 26-dniowy, w sytuacji stażu pracy wynoszącego minimum 10 lat. Ważne, że do stażu pracy wlicza się wcześniejsze zatrudnienie (także u innych pracodawców) oraz okresy nauki. Oznacza to, że po ukończeniu studiów kadry zaliczą pracownikowi od razu 8 lat do stażu pracy. Taka osoba będzie miała do przepracowania tylko 2 lata i nabędzie prawo do wyższego wymiaru urlopu – 26 dni. Przez te dwa pierwsze lata pracy pracownik będzie miał 20 dni urlopu wypoczynkowego.

Sprawdź, ile lat zalicza się do stażu pracy po ukończeniu danej szkoły: Zaliczanie okresu nauki do stażu pracy (art. 155)

Wymiar urlopu

Staż pracy

20 dni

Mniej niż 10 lat

26 dni

Co najmniej 10 lat

Dla niepełnoetatowca będzie to proporcjonalnie obniżona liczba dni, np. ½ etatu to 10 lub 13 dni (w zależności od stażu pracy).

Wymiar 20 lub 26-dniowy nabywa się z 1 dniem stycznia. Natomiast w przypadku pierwszej pracy prawo do urlopu wypoczynkowego nabywa się z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 urlopu pełnego czyli przysługującego za cały rok kalendarzowy.

Urlop wypoczynkowy – kalkulator

Liczbę dni urlopu wypoczynkowego przysługującego danej osobie można obliczyć za pomocą Kalkulatora wymiaru urlopu wypoczynkowego. Kalkulator wskazuje, po jakim czasie nabywa się prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Ważne, aby pamiętać, by nie wliczać okresu jednoczesnej nauki i pracy do okresu pracy.

Zaległy urlop wypoczynkowy - do kiedy wykorzystać?

Urlop zaległy to urlop, którego pracownik nie wykorzystał w roku, w którym nabył do niego prawo. Zasadą jest bowiem, że pracownik powinien wykorzystać urlop w roku nabycia do niego prawa czyli urlop nabyty z dniem 1 stycznia 2021 r. to w 2022 roku urlop zaległy. Prawo pracy nakazuje wykorzystanie urlopu zaległego maksymalnie do dnia 30 września roku następnego. W przedstawionym przypadku będzie to termin 30 września 2022 roku. W przeciwnym razie pracodawca naraża się na sankcje w razie kontroli PIP.

Dłuższy urlop wypoczynkowy 2022 – zmiany

Czy urlop wypoczynkowy będzie dłuższy w 2022 roku? Od 2014 r. pojawiają się doniesienia o tym, że UE planuje wprowadzić we wszystkich państwach członkowskich urlop w wymiarze 35 dni. Do tej pory nie powstała jednak dyrektywa w tej sprawie. W związki zawodowe są za wydłużeniem wymiaru urlopu wypoczynkowego, na co nie zgadzają się pracodawcy.

Ostatnia zmiana dotycząca urlopu wypoczynkowego dotyczy urlopu zaległego. Wprowadzono ją w 2020 r. w związku z pandemią COVID-19. W świetle art. 15gc ustawy covidowej: w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać.

Nowe prawo daje pracodawcy możliwość skierowania pracownika na zaległy urlop bez uwzględniania planu urlopów i bez zgody pracownika. Może wysłać pracownika na maksymalnie 30 dni zaległego urlopu. Podkreślić należy, że nie dotyczy to urlopu bieżącego, którego udziela się zgodnie z planem urlopów i wnioskami pracownika. Zgodnie z wypowiedzią PIP przepisy ustawy covidowej nie znoszą kodeksowej zasady wykorzystania urlopu zaległego do końca września.

Ile płatny jest urlop wypoczynkowy?

Jakie wynagrodzenie otrzymuje się za czas urlopu? Wynagrodzenie za czas urlopu czyli wynagrodzenie urlopowe wynosi tyle, ile pracownik zarobiłby, gdyby w tym czasie pracował. Zgodnie z art. 172 KP zmienne składniki wynagrodzenia oblicza się za pomocą przeciętnego wynagrodzenia z 3 ostatnich miesięcy. W razie znacznych wahań wysokości wynagrodzenia dopuszcza się przedłużenie tego okresu (nawet do 12 miesięcy).

Wniosek o urlop wypoczynkowy – druk

Jak napisać wniosek o urlop wypoczynkowy? Oto wzór wniosku do pobrania >>>

Urlop wypoczynkowy po angielsku

Urlop wypoczynkowy po angielsku to annual leave.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Kurs: Certyfikowany Manager ds. Kadr - edycja 2
Kurs: Certyfikowany Manager ds. Kadr - edycja 2
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • leni
  2022-01-25 12:03:51
  Nie zostawiam urlopu na kolejny rok, zawsze wykorzystuje wszystkie dni, a to na święta a to na wakacje. W tym roku 8 dni byliśmy enterem w Hiszpanii. Odpoczywać trzeba nie tylko pracą człowiek żyje.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Święta i dni wolne od pracy w Polsce
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Dniami wolnymi od pracy zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy są:
poniedziałki
środy
piątki
niedziele
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Praca zdalna coraz bliżej uregulowania w Kodeksie pracy
Praca zdalna nie była dotychczas uregulowana w Kodeksie pracy. Projekt nowelizacji ustawy zakłada, że nowe regulacje zastąpią przepisy o telepracy. Jakie obowiązki przy poleceniu pracy zdalnej będzie miał pracodawca?
Wynagrodzenie pielęgniarek i innych zawodów medycznych. Jakie zmiany?
Wzrost wynagrodzeń w ochronie zdrowia ma zachęć młodych ludzi do studiowania na kierunkach medycznych i docenić doświadczonych pracowników – wskazał we wtorek wiceminister zdrowia Piotr Bromber.
Dziecko w żłobku – już płyną pieniądze z ZUS
W mieniony piątek 20 maja na konta żłobków popłynęły pierwsze pieniądze. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał w pierwszej transzy ponad 86 milionów złotych. Liczba dzieci, na które przyznano do tej pory dofinansowanie wynosi ponad 65 tys.
Zmiany w Kodeksie pracy
Rząd zajmuje się projektem nowelizacji Kodeksu pracy, która na stałe wprowadzi pracę zdalną do polskiego porządku prawnego.
W ciągu 10 lat liczba pracujących wzrosła o ponad 2 mln
W 2021 r., liczba pracujących 17,130 mln - była znacząco większa w porównaniu z wynikami spisu z 2011 r. (ponad 15 mln).
Rząd zajmie się przepisami dot. pracy zdalnej i wykrywania alkoholu u pracowników
Rada Ministrów zajmie się przepisami wprowadzającymi pracę zdalną jako rozwiązanie stałe, a także umożliwiającymi kontrolę pracowników na obecność alkoholu.
Czym jest prawo pracy?
Mówiąc o prawie pracy, często myślimy o Kodeksie pracy. Czy są jeszcze jakieś regulacje dotyczące stosunku pracy?
Trzynasta emerytura ze Słowacji
Słowacka instytucja ubezpieczeniowa (SIA) wypłaci w lipcu 2022 rl trzynastą emeryturę osobom, które pobierają emeryturę słowacką i mieszkają w Polsce.
Od 2023 roku pracownicy automatycznie będą zapisani do PPK
Wykorzystując dostępne w internecie kalkulatory PPK, można wyliczyć, że – odkładając tylko 56 zł miesięcznie – w ciągu roku zgromadzimy 1666 zł. Gdybyśmy chcieli te pieniądze odkładać samodzielnie w innym produkcie, oszczędzilibyśmy ok. 650–680 zł. Udział pracodawcy i dopłaty od państwa powodują więc, że zyskujemy dużo więcej – mówi Joanna Załęska, dyrektor biura PPK w Compensie.
FORUM KADR I KSIĘGOWOŚCI 2022 - rabat 15% na zgłoszenia do 31 maja
FORUM KADR I KSIĘGOWOŚCI 2022 odbędzie się w dniu 7 czerwca 2022 r. Można uzyskać rabat – 15% na zgłoszenia wysłane do 31 maja. Zapraszamy!
Podwyżka płacy minimalnej w 2023 roku może przyspieszyć inflację
Rząd rozważa podwyżkę minimalnego wynagrodzenia od początku 2023 r. do 3350 zł, a od lipca do 3500 zł. Obecnie wynosi ono 3010 zł. Wyższy od ustawowego wzrost płacy minimalnej i wskaźnika waloryzacji emerytur i rent może oznaczać dalszy niekontrolowany wzrost inflacji – ostrzega Konfederacja Lewiatan.
Większość czasu pracy naukowców jest marnowana na biurokrację [WYWIAD]
Nauka w Polsce rozwija się znacznie wolniej, niż mogłaby się rozwijać - ocenił w rozmowie z PAP prof. Grzegorz Węgrzyn, biolog molekularny. Jego zdaniem, nawet do 70-80 proc. normalnego czasu pracy naukowców jest marnowanego na działania biurokratyczne.
Komu przysługuje ulga dla rodzin 4+?
Ulga dla pracowników z co najmniej czworgiem dzieci – komu przysługuje? Czym jest?
Sześć lat bez awansu, a później zwolnienie? Nowy system awansu zawodowego nauczycieli
Nowy system awansu zawodowego nauczycieli sprawi, że nauczyciel, jeżeli uzyska co najmniej dobrą ocenę pracy, może ją wykonywać przez sześć lat, bez konieczności uzyskania stopnia awansu zawodowego. Po upływie tego czasu umowa z nim zostanie rozwiązana z mocy prawa.
Sobota i niedziela – czy są dniami urlopu?
Czy pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu na sobotę i niedzielę?
Urlop menstruacyjny – czy także w Polsce?
Urlop menstruacyjny można wziąć w Japonii i Korei Południowej, a obecnie w projekcie ustawy proponuje go Hiszpania. Czym jest? Czy można ubiegać się o taki urlop również w Polsce?
Polski pracownik w obliczu inflacji
Pomimo sytuacji gospodarczej, wojny w Ukrainie oraz pandemii, wielu Polaków jest gotowych do zmiany miejsca zatrudnienia. Czynnikiem szczególnie wpływającym na postawy zawodowe jest inflacja.
Prawnicy - ile zarabiają?
Wywołana przez pandemię niechęć do zmiany miejsca zatrudnienia zaowocowała zmniejszoną responsywnością na oferty pracy przez doświadczonych kandydatów na stanowiska prawnicze i wysoką liczbą odrzuconych ofert. Z tego powodu pracodawcy często byli zmuszeni uelastyczniać swoje wymagania wobec kandydatów oraz redefiniować widełki wynagrodzenia na korzyść pracownika. Więcej w analizie przygotowanej przez Manpower.
Wskaźniki dla przyszłych emerytów bardzo dobre
Stan kont osób ubezpieczonych w ZUS, na których gromadzone są składki na ubezpieczenie emerytalne, wzrośnie o 9,33 proc. – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Osoby na przedemerytalnym muszą rozliczyć się z ZUS
Jak co roku tylko do końca maja czas osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego na powiadomienie ZUS o dodatkowych przychodach osiągniętych od 1 marca 2021 r. do 28 lutego 2022 r.
Co czwarta firma chce pozyskiwać nowych pracowników
ManpowerGroup opublikował swój najnowszy raport, w ramach którego firmy zdradzają swoje plany zatrudnienia na czas od lipca do końca września. Prognoza netto zatrudnienia dla Polski, która jest barometrem rynku pracy i pokazuje chęci firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr wynosi +11%. To wynik wyższy o 5 punktów procentowych od prognozy deklarowanej na bieżący kwartał. Podczas gdy 27% badanych przedsiębiorstw mówi o planach zatrudnienia nowych pracowników, 17% prognozuje redukcje etatów. Jednocześnie co druga firma (54%) chce pozostawić liczbę pracowników na niezmienionym poziomie, a jedynie 2% nie zna planów zatrudnienia na kolejny kwartał.
Ukraińcy pracują na Dolnym Śląsku
W pierwszym kwartale tego roku o prawie 7 proc. wzrosła ilość zatrudnionych na Dolnym Śląsku Ukraińców. Na koniec grudnia 2021 roku do ZUS w województwie dolnośląskim było zgłoszonych 66 638 pracowników pochodzących z Ukrainy, na koniec marca 2022 roku już 71 238.
Reputacja oparta na powrotach, czyli dlaczego reboarding ma znaczenie
Dla wielu pracowników powrót do pracy po pandemii był prawdziwym wyzwaniem. Podobnie jak dla pracodawców. Okazało się, że po długiej nieobecności w biurze trzeba na nowo uczyć się firmowej rzeczywistości offline. Lepiej poradziły sobie z tą sytuacją firmy, które w swojej strategii HR uwzględniły reboarding. Tym bardziej, że termin ten nie dotyczy tylko powrotu do postpandemicznej biurowej rzeczywistości.
Pracodawcy powinni przygotować się na zmiany w ustawie o PPK
Pracodawca będzie mógł szybciej zapisać pracownika do PPK. Szybciej niż dotychczas będzie mógł także dokonać pierwszych wpłat do tego programu, nawet od razu po ich naliczeniu i pobraniu.
Algorytmy SI pod kontrolą związków zawodowych?
Projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych, przewiduje obowiązek pracodawcy udzielenia stronie społecznej informacji o parametrach, zasadach i instrukcji stanowiących bazę dla algorytmów lub systemów sztucznej inteligencji, a które wpływać mogą na warunki pracy.