REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop wypoczynkowy 2022

Urlop wypoczynkowy w 2022 roku - kalkulator, wymiar, zaległy
Urlop wypoczynkowy w 2022 roku - kalkulator, wymiar, zaległy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy w 2022 roku przysługuje na dotychczasowych zasadach. Ile dni urlopu przyznaje Kodeks pracy? Do kiedy można wykorzystać urlop? Ile wynosi wynagrodzenie netto za czas urlopu?

Urlop wypoczynkowy – co to jest, Kodeks pracy

Kodeks pracy gwarantuje pracownikom prawo do urlopu wypoczynkowego (art. 14 KP). W świetle art. 152 KP jest to urlop coroczny, płatny i nieprzerwany. Co więcej, nie można się go zrzec. W praktyce urlop wypoczynkowy wykorzystuje się w częściach. Pozwala na to art. 162 Kodeksu pracy. Zastrzega się jednak, aby jedna z tych części trwała co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Autopromocja

Urlop wypoczynkowy - ile dni? (wymiar)

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego? Urlop wypoczynkowy przysługuje w wymiarze 20 lub 26 dni na rok kalendarzowy. Udziela się go na dni robocze pracownika. Niższy, 20-dniowy wymiar należy się w przypadku stażu pracy krótszego niż 10 lat, a wyższy, 26-dniowy, w sytuacji stażu pracy wynoszącego minimum 10 lat. Ważne, że do stażu pracy wlicza się wcześniejsze zatrudnienie (także u innych pracodawców) oraz okresy nauki. Oznacza to, że po ukończeniu studiów kadry zaliczą pracownikowi od razu 8 lat do stażu pracy. Taka osoba będzie miała do przepracowania tylko 2 lata i nabędzie prawo do wyższego wymiaru urlopu – 26 dni. Przez te dwa pierwsze lata pracy pracownik będzie miał 20 dni urlopu wypoczynkowego.

Sprawdź, ile lat zalicza się do stażu pracy po ukończeniu danej szkoły: Zaliczanie okresu nauki do stażu pracy (art. 155)

Wymiar urlopu

Staż pracy

20 dni

Mniej niż 10 lat

26 dni

Co najmniej 10 lat

Dla niepełnoetatowca będzie to proporcjonalnie obniżona liczba dni, np. ½ etatu to 10 lub 13 dni (w zależności od stażu pracy).

Wymiar 20 lub 26-dniowy nabywa się z 1 dniem stycznia. Natomiast w przypadku pierwszej pracy prawo do urlopu wypoczynkowego nabywa się z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 urlopu pełnego czyli przysługującego za cały rok kalendarzowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urlop wypoczynkowy – kalkulator

Liczbę dni urlopu wypoczynkowego przysługującego danej osobie można obliczyć za pomocą Kalkulatora wymiaru urlopu wypoczynkowego. Kalkulator wskazuje, po jakim czasie nabywa się prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Ważne, aby pamiętać, by nie wliczać okresu jednoczesnej nauki i pracy do okresu pracy.

Zaległy urlop wypoczynkowy - do kiedy wykorzystać?

Urlop zaległy to urlop, którego pracownik nie wykorzystał w roku, w którym nabył do niego prawo. Zasadą jest bowiem, że pracownik powinien wykorzystać urlop w roku nabycia do niego prawa czyli urlop nabyty z dniem 1 stycznia 2021 r. to w 2022 roku urlop zaległy. Prawo pracy nakazuje wykorzystanie urlopu zaległego maksymalnie do dnia 30 września roku następnego. W przedstawionym przypadku będzie to termin 30 września 2022 roku. W przeciwnym razie pracodawca naraża się na sankcje w razie kontroli PIP.

Dłuższy urlop wypoczynkowy 2022 – zmiany

Czy urlop wypoczynkowy będzie dłuższy w 2022 roku? Od 2014 r. pojawiają się doniesienia o tym, że UE planuje wprowadzić we wszystkich państwach członkowskich urlop w wymiarze 35 dni. Do tej pory nie powstała jednak dyrektywa w tej sprawie. W związki zawodowe są za wydłużeniem wymiaru urlopu wypoczynkowego, na co nie zgadzają się pracodawcy.

Ostatnia zmiana dotycząca urlopu wypoczynkowego dotyczy urlopu zaległego. Wprowadzono ją w 2020 r. w związku z pandemią COVID-19. W świetle art. 15gc ustawy covidowej: w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać.

Nowe prawo daje pracodawcy możliwość skierowania pracownika na zaległy urlop bez uwzględniania planu urlopów i bez zgody pracownika. Może wysłać pracownika na maksymalnie 30 dni zaległego urlopu. Podkreślić należy, że nie dotyczy to urlopu bieżącego, którego udziela się zgodnie z planem urlopów i wnioskami pracownika. Zgodnie z wypowiedzią PIP przepisy ustawy covidowej nie znoszą kodeksowej zasady wykorzystania urlopu zaległego do końca września.

Ile płatny jest urlop wypoczynkowy?

Jakie wynagrodzenie otrzymuje się za czas urlopu? Wynagrodzenie za czas urlopu czyli wynagrodzenie urlopowe wynosi tyle, ile pracownik zarobiłby, gdyby w tym czasie pracował. Zgodnie z art. 172 KP zmienne składniki wynagrodzenia oblicza się za pomocą przeciętnego wynagrodzenia z 3 ostatnich miesięcy. W razie znacznych wahań wysokości wynagrodzenia dopuszcza się przedłużenie tego okresu (nawet do 12 miesięcy).

Wniosek o urlop wypoczynkowy – druk

Jak napisać wniosek o urlop wypoczynkowy? Oto wzór wniosku do pobrania >>>

wniosek o urlop wypoczynkowy wzór druk

INFOR

Urlop wypoczynkowy po angielsku

Urlop wypoczynkowy po angielsku to annual leave.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • leni
  2022-01-25 12:03:51
  Nie zostawiam urlopu na kolejny rok, zawsze wykorzystuje wszystkie dni, a to na święta a to na wakacje. W tym roku 8 dni byliśmy enterem w Hiszpanii. Odpoczywać trzeba nie tylko pracą człowiek żyje.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

REKLAMA

Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

REKLAMA

Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

REKLAMA