REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
28 kwietnia Światowym Dniem Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
Zdrowie w pracy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.
rozwiń >

Prawa człowieka a ochrona zdrowia

Każdy człowiek na świecie ma prawo do ochrony zdrowia. Niestety nie zawsze jest możliwość realizacji tego prawa, m.in. ze względu na konflikty zbrojne i brak dostępu do podstawowych wyrobów medycznych i szpitali. Państwa i organizacje międzynarodowe powinny dążyć do tego, aby każdemu, bez wyjątku (sic!) zapewnić dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości warunków mieszkaniowych, godnych warunków pracy i środowiska oraz wolności od dyskryminacji. Zagwarantowanie tych czynników sprawi, że społeczeństwo będzie mogło prawidłowo się rozwijać a tym samym wpłynie to pozytywnie na gospodarkę i rozwój kraju. U podstaw zdrowia i godnego życia leży więc przyszłość narodów.

Autopromocja
Ważne
BRAK REALIZACJI PRAWA DO OCHRONY ZDROWIA

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia nie wszyscy ludzie na świecie mają zagwarantowane prawo do zdrowia. Świadczy o tym chociażby fakt, że w 2021 r. co najmniej 4,5 miliarda ludzi – ponad połowa światowej populacji – nie było w pełni objętych podstawowymi usługami zdrowotnymi. Mimo, że co najmniej 140 krajów uznaje w swojej konstytucji zdrowie za prawo człowieka, to jednak wiele z nich nie wprowadza w życie przepisów, które zapewniłyby ich obywatelom prawo dostępu do usług zdrowotnych.

 Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny - potwierdza to Powszechna Deklaracja Praw Człowieka

Prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy

Już z samej Konstytucji RP jak i oczywiście z Kodeksu Pracy wynika, że każdy ma prawo do ochrony zdrowia. Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Są jednak grupy, którym należy się szczególna opieka zdrowotna, są to: dzieci, kobiety ciężarne, osoby niepełnosprawne i osoby w podeszłym wieku. Co istotne, każdy ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Prawo to realizuje się też przez to, że pracownik ma prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy i corocznych płatnych urlopów. Pod kątem wystąpienia ewentualnych ryzyk w związku z określonymi zdarzeniami czy okolicznościami nie bez znaczenia pozostaje to, że obywatel ma prawo do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo oraz po osiągnięciu wieku emerytalnego. Pomimo tych licznych zabezpieczeń i ochron - życie jest życiem i zdarzają się nieszczęśliwe wypadki przy pracy.

Wypadki przy pracy - statystyki

W samym 2023 r. w wypadkach przy pracy w Polsce zostało poszkodowanych ponad 68 tys. osób, 168 pracowników zmarło. Skoro w dniu 28 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy - warto przyjrzeć się kilku ważnym zagadnieniom.

W dobie dzisiejszego pędzącego świata, ciągłego rozwoju, ogromnej ilości pracy - w tym przepracowania ciężko znaleźć balans między pracą a życiem osobistym. Oczywiście wszystko zależ od usposobienia danej osoby i rodzaju pracy - jednak da się zauważyć, że podejście do pracy wraz z rozwojem nowoczesnych technologii i rozwojem sztucznej inteligencji diametralnie się zmieniło. Dobrze byłoby w tym wszystkim uwzględnić holistyczne podejście obejmujące równość płci, różnorodność oraz integralność zarówno fizycznego, jak i psychicznego aspektu zdrowia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Edukacja od najmłodszych lat w zakresie bezpieczeństwa

W idealnym świecie bezpieczeństwo zaczyna się od edukacji. Każdy, od najmłodszych dzieci po dorosłych, otrzymuje dogłębne szkolenie dotyczące bezpiecznych praktyk. Edukacja ta jest nieustannie aktualizowana, aby nadążać za rozwijającymi się technologiami i zmieniającymi się warunkami środowiska. W pracy, w szkołach, a nawet w domu, wszyscy są świadomi potencjalnych zagrożeń i wiedzą, jak ich unikać. W idealnym świecie każda osoba wchodząca na rynek pracy rozpoczyna swoją karierę z solidnym fundamentem wiedzy na temat bezpieczeństwa. Szkolenia są dostosowane do różnych potrzeb i perspektyw, co zapewnia, że każdy pracownik, niezależnie od płci czy pochodzenia, ma równe szanse na zdobycie niezbędnych umiejętności. Edukacja na temat bezpieczeństwa jest ciągła, ewoluuje wraz z nowymi odkryciami i technologiami, a także promuje inkluzywność i równość - podkreśla W&W Consulting, wyspecjalizowana firma świadcząca outsourcing bezpieczeństwa w zakresie usług BHP, Ochrony Przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska.

Ochrona zdrowia psychicznego pracowników

Zdrowie psychiczne pracowników jest traktowane z taką samą powagą, jak fizyczne aspekty bezpieczeństwa. W idealnym świecie każda organizacja posiada rozbudowane programy wspierające zdrowie psychiczne, które są łatwo dostępne dla wszystkich pracowników i dostosowane do uwzględnienia różnorodności kulturowej, płciowej i wiekowej. Pomoc psychologiczna, warsztaty dotyczące zarządzania stresem i zasoby wspierające dobre samopoczucie są standardem, a otwarta komunikacja na temat zdrowia psychicznego jest wspierana na wszystkich poziomach zarządzania. Wzmacniając ten holistyczny wymiar, w idealnym świecie istnieje silne przekonanie, że bezpieczeństwo i zdrowie pracowników są nierozerwalnie związane z ich efektywnością i ogólnym dobrostanem. Dlatego programy promujące zdrowy tryb życia, zarówno psychiczne jak i fizyczne, są standardem, a pracodawcy aktywnie wspierają równowagę między życiem zawodowym a prywatnym - zaznacza W&W Consulting.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

REKLAMA

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

REKLAMA

Dofinansowanie do kolonii dziecka z zakładu pracy 2024 r.

Przyznawanie pracownikom dofinansowania do kolonii dzieci powinno wynikać z regulaminu ZFŚS. Ponadto udzielenie takiego wsparcia należy uzależniać od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osób uprawnionych. Pracodawcy, u których nie działa ZFŚS, mogą dofinansować kolonie dzieci pracowników np. ze środków obrotowych.

Wyższe dofinansowanie dla pracodawcy za pracowników niepełnosprawnych. Zmiany od lipca 2024 r.

Zwiększy się wysokość dofinansowania ze środków PFRON do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Zmiany mają wejść w życie od lipca 2024 r. Ile wyniesie dofinansowanie?

REKLAMA