REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop macierzyński, Prawa i obowiązki w zakresie BHP

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy wystąpić o urlop wychowawczy

Za miesiąc kończy mi się urlop macierzyński i chciałabym jeszcze przez kilka miesięcy skorzystać z urlopu wychowawczego. Kiedy powinnam zgłosić to mojemu pracodawcy? Czy pracodawca może zwolnić mnie z jakichś powodów, podczas gdy będę przebywała na urlopie wychowawczym? - pyta Czytelniczka z Wrocławia.

Zawarcie umowy z kobietą w ciąży

Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę kobiety w ciąży powoduje, że podlega ona ubezpieczeniom społecznym i może korzystać ze świadczeń w razie choroby i macierzyństwa. W praktyce zawarcie takiej umowy budzi jednak wiele kontrowersji, gdyż ZUS często kwestionuje ważność takich umów.

Badania wstępne

Większość naszych pracowników jest zatrudniona na część etatu, a wykonywana w naszym zakładzie praca stanowi dla nich formę dodatkowego zarobkowania obok pracy, jaką wykonują w innych zakładach pracy. Czy w tej sytuacji musimy kierować ich na wstępne badania lekarskie oraz szkolić w zakresie bhp? Brak takiego obowiązku stanowiłby dla naszego zakładu spore odciążenie.

Napoje dla pracowników

Pracodawca ma obowiązek zapewnić napoje pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 stopni Celsjusza.

REKLAMA

Współdziałanie ze związkami zawodowymi

Powstanie w zakładzie pracy związków zawodowych powoduje również powstanie określonych powinności po stronie pracodawcy.

Palarnie w szkole

Czy w szkole obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu? Nasz dyrektor wywiesił taką informację przy drzwiach wejściowych do szkoły. Jednocześnie nie wyznaczył miejsc do palenia tytoniu. Czy to jest zgodne z prawem?

Świadczenia rodzinne

Podstawowym świadczeniem przysługującym w ramach systemu świadczeń rodzinnych jest zasiłek rodzinny. Świadczeniami rodzinnymi są także świadczenia związane z macierzyństwem, tj. zapomoga wypłacana przez gminy z tytułu urodzenia dziecka oraz jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka (tzw. becikowe).

Urlop wychowawczy a wypłata zasiłku macierzyńskiego

Jedna z pracownic w naszej firmie zatrudniającej 100 osób przebywa na urlopie wychowawczym. 15 lipca 2008 r. urodziła kolejne dziecko. Czy muszę jej w związku z tym wypłacić zasiłek macierzyński, pomimo że przebywa na urlopie wychowawczym? - pyta Czytelniczka z Wrocławia.

REKLAMA

Zarządzanie bezpieczeństwem - korzystne dla pracodawcy

Wdrożenie systemu zarządzania bhp prowadzi do osiągania stałej poprawy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników oraz do ograniczenia strat związanych z niewłaściwymi warunkami pracy.

Zarządzanie bezpieczeństwem - korzystne dla pracodawcy

Wdrożenie systemu zarządzania bhp prowadzi do osiągania stałej poprawy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników oraz do ograniczenia strat związanych z niewłaściwymi warunkami pracy.

Zasiłek macierzyński w szczególnych sytuacjach

Ubezpieczonej będącej pracownicą, z którą rozwiązano stosunek pracy w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy i której nie zapewniono innego zatrudnienia, przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyński.

Prawo do świadczeń uzupełniających

Zatrudniony w spółdzielni mieszkaniowej elektryk podczas instalowania lampy oświetleniowej nie przestrzegał przepisów bhp (poślizgnął się na schodach) i uległ wypadkowi przy pracy. W związku z tym zdarzeniem domaga się od pracodawcy świadczeń uzupełniających, powołując się na jego odpowiedzialność opartą na zasadzie ryzyka. Czy ma prawo do świadczeń uzupełniających?

Dłuższy urlop macierzyński w dwóch częściach

Rodzice będą mieli prawo do 6 lub 8 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu obligatoryjnego wolnego z tytułu narodzin dziecka.

Uprawnienia inspektora pracy

Czy inspektor pracy może kontrolować wykonywanie pracy przez osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych? Czy odbywająca się już w firmie kontrola, np. podatkowa, uniemożliwia rozpoczęcie kontroli przez PIP? - pyta Czytelniczka ze Słomczyna.

Uprawnienia pracownicze przy samozatrudnieniu

Niejednokrotnie po rozwiązaniu stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą pracownik decyduje się na podpisanie z nim umowy zlecenia. Mimo zatrudnienia cywilnoprawnego zleceniobiorca nie traci wielu przywilejów pracowniczych.

Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim

Matki, które powracają po urlopie macierzyńskim obawiają się, że nie będą miały prawa do urlopu wypoczynkowego. Nie ma takich obaw. Warto poznać zasady udzielania urlopów wypoczynkowych po urlopie macierzyńskim.

Za jaki okres po porodzie pracownica otrzyma zasiłek macierzyński

Pracownica 18 czerwca 2008 r. wystąpiła z wnioskiem o urlop i zasiłek macierzyński na 4 tygodnie przed przewidywaną datą porodu. Data porodu została wyznaczona na 16 lipca 2008 r. Czy jeżeli udzielimy pracownicy urlopu w takim wymiarze, to po porodzie okres wypłaty zasiłku zostanie skrócony wyłącznie o 2 tygodnie? Czy powinniśmy pomniejszyć okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego po porodzie o liczbę dni, za jakie został wypłacony zasiłek macierzyński przed porodem?

Jaka ochrona przysługuje pracownicy na urlopie macierzyńskim?

Kobieta jako pracownik podlega szczególnej ochronie. Ochrona ta najbardziej przejawia się w okresie ciąży oraz w okresie po urodzeniu dziecka. 

Czy zleceniobiorczyni może wykorzystać dwa tygodnie zasiłku macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu

Jesteśmy firmą sprzątającą, w której zatrudniamy głównie kobiety. Część z kobiet wykonuje pracę na podstawie umów zlecenia. Jedna z nich jest w ciąży i wystąpiła z wnioskiem o wypłatę zasiłku macierzyńskiego na 2 tygodnie przed planowaną datą porodu. Równocześnie dostarczyła zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu. Czy zleceniobiorczyni ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przed porodem tak jak osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę?

Czy mąż może skorzystać z urlopu macierzyńskiego?

Chce wrócić do pracy po urodzeniu wcześniej. Czy pozostałą część urlopu może wykorzystać mój mąż? 

Zagrożenia w pracy biurowej

Praca w biurze, jak to się powszechnie wydaje, nie jest ani lekka, ani zdrowa. Może doprowadzić do wielu schorzeń, nadmiernego przeciążenia organizmu, osłabienia sprawności intelektualnej. Bezpieczne i higieniczne warunki pracy powinien zapewnić pracodawca.

Urlop macierzyński

Urlop macierzyński jest zwolnieniem od pracy. Przysługuje on w związku z urodzeniem dziecka. 

Na jaki czas może zostać udzielony urlop macierzyński?

Urlop macierzyński jest to zwolnienie od pracy przysługujące w razie urodzenia dziecka. Udzielany jest w celu umożliwienia kobiecie regeneracji sił po porodzie oraz sprawowania osobistej opieki nad niemowlakiem.  

Czy pracodawca może odmówić przesunięcia terminu urlopu

W lipcu 2007 r. pracownica poinformowała pracodawcę, że jest w ciąży i zamierza wykorzystać urlop wypoczynkowy za 2007 rok w 2008 roku, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Urlop macierzyński zakończy się 16 czerwca 2008 r. Podczas urlopu macierzyńskiego pracownica kontaktowała się z kadrami i podtrzymywała chęć korzystania z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po macierzyńskim. Obecnie, kilka dni przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego, pracownica oświadczyła, że zamierza rozpocząć pracę 17 czerwca, a z urlopu wypoczynkowego skorzysta kilka miesięcy później. Ze względów organizacyjnych jest to dla nas problem, poza tym jest to urlop zaległy pracownicy. Czy możemy wysłać ją na urlop 17 czerwca?

Środki ochrony indywidualnej

Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy. Obowiązek ich dostarczenia spoczywa na pracodawcy.

Środki ochrony indywidualnej

Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy. Obowiązek ich dostarczenia spoczywa na pracodawcy.

Zakładowy nadzór nad warunkami pracy

Nad przestrzeganiem warunków bezpieczeństwa i higieny pracy czuwają oprócz pracodawcy również organy zakładowego nadzoru.

Wypadek przy pracy - co robić

W razie wypadku przy pracy pracodawca oprócz udzielenia poszkodowanym pierwszej pomocy musi ustalić okoliczności i przyczyny wypadku.

Przestrzeganie przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technologicznych w obiektach.

Bezpieczeństwo pożarowe bierne, a więc wynikające wyłącznie z wytrzymałości konstrukcji obiektu na bezpośrednie działanie ognia, oraz związane z nim dogodne warunki ewakuacji, do 1980 roku pozostawiano w Polsce wyłącznie w gestii projektantów i konstruktorów.

Badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy

 Od 1 stycznia br. zaczęły obowiązywać zmiany w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 20 kwietnia 2005 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (DzU nr 73, poz. 645).

Zatrudnianie pracowników w formie telepracy (cz. 2)

Przepisy o telepracy nakładają na pracodawcę wiele dodatkowych obowiązków. Pozostawiają jednak stronom umowy pewien margines swobody w zakresie ich doprecyzowania.

Pracownik może odmówić wykonywania niebezpiecznej pracy

Jeśli warunki pracy nie odpowiadają przepisom bhp i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia, pracownik może odmówić wykonywania pracy.

Czy można skrócić urlop macierzyński matki bez udzielania urlopu ojcu

Pracownica korzysta z urlopu macierzyńskiego. Chce jednak skrócić pobyt na urlopie bez wykorzystania pozostałej części przez pracownika-ojca dziecka. Czy takie rozwiązanie jest możliwe?

Jak rozliczyć refundację okularów pracownikowi

Spółka zrefundowała pracownikowi część kosztów zakupu okularów korekcyjnych. Zalecenie używania takich okularów zostało przez pracownika udokumentowane zaświadczeniem lekarskim. Czy taki zwrot kosztów jest dla spółki kosztem podatkowym, a jeśli tak, to w jakim wymiarze? Czy spółka powinna potraktować wypłacaną kwotę jako przychód pracownika i pobrać od niej zaliczkę?

Pracownik może powstrzymać się od wykonywania pracy

Za czas nieświadczenia pracy, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie.

Wolontariat- podejmij współpracę ze społecznikiem

Stosunek prawny łączący korzystającego z wolontariuszem nie jest stosunkiem pracy. Wolontariusz wykonuje świadczenia, które odpowiadają świadczeniom pracy, lecz nie są pracą w rozumieniu Kodeksu pracy.

Jak liczyć wymiar urlopu i zasiłku macierzyńskiego

Pracownica urodziła dziecko 27 grudnia 2006 r. Jest to jej pierwsze dziecko. Zwróciła się do nas z wnioskiem o urlop i zasiłek macierzyński, ale w wymiarze 113 dni (16 tygodni). Czy na taki okres możemy udzielić urlopu i wypłacić zasiłek macierzyński? Jak prawidłowo liczyć 16 tygodni, przez które przysługuje zasiłek macierzyński?

Czy w trakcie zasiłku macierzyńskiego można równocześnie uzyskać prawo do wynagrodzenia chorobowego

Pracownica jest na urlopie macierzyńskim od 15 stycznia br. Ze względu na komplikacje przy porodzie cały czas przebywa w szpitalu. Jej mąż przyniósł nam zwolnienie lekarskie wystawione przez szpital. Czy możemy wypłacić jej wynagrodzenie chorobowe? Jeżeli tak, to czy równocześnie przysługuje jej zasiłek macierzyński?

Macierzyński na wychowawczym

Jeżeli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego wykracza poza udzielony urlop wychowawczy choćby o jeden dzień, to zasiłek macierzyński przysługuje w pełnym wymiarze.

Urlop macierzyński dla ojca

Pracuję na pełny etat. Mam bezrobotną żonę, która jest w ciąży. Gdy żona urodzi, czy będę mógł skorzystać z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego? Czy pracodawca może odmówić udzielenia mi tych urlopów? Czy grozi mi zwolnienie z pracy?

Kiedy przysługuje zasiłek macierzyński

Jedna z naszych pracownic zatrudniona na podstawie umowy na zastępstwo jest w ciąży. Pracownicy tej w przyszłym miesiącu kończy się umowa. W jakich przypadkach pracownica ta będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego, gdy urodzi dziecko po ustaniu zatrudnienia?

Czy pracownica musi złożyć wniosek o urlop macierzyński

Jedna z pracownic naszej firmy urodziła dziecko. Poprosiliśmy ją, aby złożyła wniosek o urlop macierzyński. Pracownica odmówiła wyjaśniając, że nie ma takiego obowiązku. Czy ma ona rację? Wcześniej pracownice naszego zakładu składały wnioski o urlop macierzyński.

Cywilnoprawna odpowiedzialność pracodawcy za wypadek przy pracy

W razie zaistnienia wypadku przy pracy pracodawca może być zobowiązany do zapłaty pracownikowi dodatkowego odszkodowania. Zasady tej odpowiedzialności odszkodowawczej określają przepisy kodeksu cywilnego. Natomiast jej celem jest wyrównanie szkody i krzywdy, jaką poniósł pracownik w wyniku wypadku przy pracy, i która w całości nie została pokryta z ubezpieczenia wypadkowego wypłacanego przez ZUS.

Przez jaki okres wypłacać zasiłek macierzyński pracownicy, która urodziła dziecko w trakcie urlopu wychowawczego

Nasza pracownica korzysta z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko. Urlopu udzieliliśmy jej na okres od 14 czerwca 2004 r. do 13 czerwca 2007 r. 29 sierpnia 2006 r. urodziła kolejne dziecko. Za jaki okres mamy wypłacić jej zasiłek macierzyński?

Czy pracownica może skrócić urlop macierzyński

Pracownica korzystająca z urlopu macierzyńskiego poinformowała nas pisemnie, że chce z niego zrezygnować i wrócić do pracy. Z przeprowadzonej z nią rozmowy wynika jednak, że pozostałej części urlopu nie będzie wykorzystywał ojciec dziecka. Czy w tej sytuacji możemy wyrazić zgodę i uwzględnić wniosek pracownicy?

Czy należy wstrzymać wypłatę zasiłku macierzyńskiego, jeżeli pracownica podjęła pracę na podstawie umowy zlecenia

Pracownica jest u nas zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy. Poza tym wykonuje zlecenia polegające na opracowywaniu tekstów. Ma zamiar wykonywać zlecenie również w trakcie urlopu macierzyńskiego. Twierdzi, że nie będzie to kolidowało z opieką nad dzieckiem. Czy w takiej sytuacji pracownica będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego z naszego zakładu?

Umowa na zastępstwo

Nasza firma zawarła umowę z nową pracownicą na czas zastępstwa. W czasie trwania umowy pracownica zaszła w ciążę. Termin urodzenia dziecka przypadnie w czasie trwania umowy na czas zastępstwa. Czy pracownica ta ma prawo do urlopu macierzyńskiego i wychowawczego? Jeżeli tak, to w jakim wymiarze powinniśmy jej udzielić urlopu?

Świadczenia pracownicze a składki na ubezpieczenie

Z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wyłączono wartość świadczeń, do zapewnienia których zobowiązany jest pracodawca na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy. Składek nie opłaca się również od ekwiwalentów za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra. Podstawy wymiaru składek nie stanowią również inne świadczenia przyznane w celu polepszenia warunków pracy pracowników.

Miejsce pracy musi być bezpieczne

Pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, gdy warunki jej wykonywania nie odpowiadają przepisom bhp i stwarzają zagrożenie dla jego zdrowia lub życia.

REKLAMA