REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Miejsce pracy musi być bezpieczne

REKLAMA

Pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, gdy warunki jej wykonywania nie odpowiadają przepisom bhp i stwarzają zagrożenie dla jego zdrowia lub życia.

Powód pracował na stanowisku kontrolera poboru energii elektrycznej. Jego praca polegała na odczytywaniu liczników i wystawianiu odbiorcom energii faktur VAT. Do wykonywania zadań otrzymał specjalny zestaw komputerowy oraz drukarkę termiczną. 8 kwietnia 2002 r. zawiadomił swojego pracodawcę, że od dnia następnego powstrzyma się od pracy, gdyż sprzęt, z którego korzystał, nie posiada oceny zgodności z normami dotyczącymi bhp, a emitowane pole elektromagnetyczne może zagrażać jego zdrowiu.

Ekspertyza sprzętu
Sprzęt został zabezpieczony i przebadany przez Centralny Instytut Ochrony Pracy w Warszawie. Z ekspertyzy wynikało, iż praca z użyciem tych narzędzi jest bezpieczna. Pracodawca przedstawił wyniki powodowi, ten jednak, w dalszym ciągu, odmawiał powrotu do pracy. Skończyło się to zwolnieniem dyscyplinarnym. Zwolniony zażądał odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy oraz zapłaty za ten czas, kiedy nie mógł pracować z powodu braku bezpiecznego sprzętu.

Sądy obu instancji odmówiły mu racji, stwierdzając, że doszło do ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, gdyż nie było podstaw do odmowy wykonywania pracy na wskazanym wyżej sprzęcie komputerowym. Mimo że sprzęt nie posiadał certyfikatu bezpieczeństwa ani deklaracji potwierdzającej jego zgodność z polskimi normami bezpieczeństwa i higieny pracy, nie zmienia to faktu, że wykonane później opinie wskazywały, iż nie stanowi o­n zagrożenia dla zdrowia lub życia. Sądy stwierdziły także, że powodowi nie należy się wynagrodzenie za okres powstrzymania się od pracy.

Powód wniósł skargę kasacyjną, w której zarzucił, iż doszło do naruszenia art. 217 k.p., zgodnie z którym wyposażanie stanowisk pracy w narzędzia, niespełniające wymagań dotyczących oceny zgodności jest niedopuszczalne. Argumentował, że sam fakt naruszenia przez pracodawcę obowiązków wynikających z tego przepisu uprawniał go do powstrzymania się od pracy.

Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok w części dotyczącej roszczenia o wynagrodzenie, a w pozostałym zakresie skargę oddalił. W uzasadnieniu sąd stwierdził, że pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy w razie, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bhp i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika (art. 210 k.p.).

Dwie przesłanki
Sąd podkreślił, że artykuł ten zawiera dwie przesłanki dotyczące warunków pracy i niebezpieczeństwa dla pracownika, które muszą wystąpić łącznie. W rozpatrywanej sprawie druga przesłanka nie zaistniała, co potwierdziły ekspertyzy, a nieprzyjęcie ich treści do wiadomości i odmowa wykonywania pracy stanowiła ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych.

Odnośnie do wynagrodzenia za okres powstrzymywania się od pracy, sąd stwierdził, iż rzeczywiście miała miejsce sytuacja, w której powód - pomimo wykazywanej gotowości do podjęcia pracy - nie mógł jej wykonywać, ze względu na fakt, iż jego sprzęt został zabezpieczony do wykonania ekspertyz. Dlatego też sprawa w części dotyczącej wynagrodzenia musi być jeszcze raz rozpoznana.

Sygn. akt I PK 191/05
Maria Sankowska

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

REKLAMA

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

REKLAMA

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

REKLAMA