Kategorie

Macierzyński na wychowawczym

Aneta Maj
Jeżeli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego wykracza poza udzielony urlop wychowawczy choćby o jeden dzień, to zasiłek macierzyński przysługuje w pełnym wymiarze.
Pracownicy, która urodziła dziecko w czasie urlopu wychowawczego, przysługuje zasiłek macierzyński.

Zasiłek ten otrzyma przez okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, tj.:
• w wymiarze skróconym o 2 tygodnie, jeżeli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego bez skracania go o 2 tygodnie przypada w czasie urlopu wychowawczego,
• w pełnym wymiarze, bez skracania o 2 tygodnie, jeżeli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego wykracza poza udzielony urlop wychowawczy choćby o jeden dzień.

Przykłady:
Pracownica korzysta z urlopu wychowawczego udzielonego na okres od 1 stycznia 2006 r. do 31 grudnia 2007 r. 18 kwietnia 2007 r. urodziła kolejne dziecko. Pracodawca ustalił, że pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przez 20 tygodni, tj. 140 dni. Jednak pełny wymiar wypłaty zasiłku macierzyńskiego przypada na okres urlopu wychowawczego (od 18 kwietnia do 4 września 2007 r.). W tym przypadku okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego zostanie skrócony o 2 tygodnie, dlatego pracownica otrzyma zasiłek macierzyński za okres od 18 kwietnia do 21 sierpnia 2007 r., tj. za 126 dni.

Pracownica korzystająca z urlopu wychowawczego od 1 września 2004 r. do 31 maja 2007 r. urodziła kolejne dziecko 6 kwietnia 2007 r. Ponieważ pełny wymiar urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni wykracza poza udzielony urlop wychowawczy (140 dni – od 6 kwietnia do 23 sierpnia 2007 r.), zasiłek macierzyński zostanie wypłacony za cały okres 20 tygodni, bez skracania o 2 tygodnie, tj. od 6 kwietnia do 23 sierpnia 2007 r.

Dokumentacja

W celu wypłaty zasiłku macierzyńskiego na dziecko urodzone w czasie urlopu wychowawczego pracownica przedkłada pracodawcy odpowiednie dokumenty, tj. skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz oświadczenie o urodzeniu kolejnego dziecka.

Po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka w czasie urlopu wychowawczego pracownica może:
• korzystać z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, jeżeli nadal jest do niego uprawniona,
• skorzystać z urlopu wychowawczego na drugie dziecko,
• powrócić do pracy.

Należy zaznaczyć, że urlop wychowawczy na każde dziecko przysługuje w wymiarze do 3 lat, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4. roku życia, a wykorzystać go można najwyżej w 4 częściach.

Jeżeli pracownica urodziła drugie dziecko w okresie urlopu wychowawczego i pobierała zasiłek macierzyński przez okres 18 tygodni (tj. w wymiarze skróconym o 2 tygodnie), a po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego nadal przysługuje jej urlop wychowawczy na pierwsze dziecko, to może z tego urlopu korzystać do czasu, na jaki został udzielony.

Przykłady:
Pracownica korzystała po raz pierwszy z urlopu wychowawczego na dziecko urodzone 12 grudnia 2004 r. w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2006 r. W dniu 15 czerwca 2006 r. urodziła drugie dziecko. Pracodawca ustalił prawo i wypłacał jej zasiłek macierzyński przez okres 16 tygodni liczonych od dnia porodu, tj. 112 dni – od 15 czerwca do 4 października 2006 r. Po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego pracownica nadal korzystała z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko do 31 grudnia 2006 r. Po zakończeniu urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, tj. po 31 grudnia 2006 r., pracownica może wystąpić o udzielenie urlopu wychowawczego na drugie dziecko do wykorzystania pełnych 3 lat, ale do czasu aż dziecko nie ukończy 4. roku życia.

Pracownica korzysta z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko urodzone 11 września 2003 r. od 1 stycznia 2004 r. do 31 grudnia 2006 r. W dniu 6 listopada 2006 r. urodziła kolejne dziecko. Ponieważ pełny wymiar urlopu macierzyńskiego 20 tygodni wykracza poza udzielony urlop wychowawczy (140 dni – od 6 listopada do 25 marca 2007 r.), zasiłek macierzyński został wypłacony za cały okres 20 tygodni, bez skracania o 2 tygodnie, tj. od 6 listopada do 25 marca 2007 r. Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego na 2. dziecko pracownica może wystąpić z wnioskiem o urlop wychowawczy, ale na 2. dziecko.

Podstawa wymiaru zasiłku

Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownicy za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym urodziła dziecko.

Jeżeli przez cały ten okres (12 miesięcy) pracownica przebywała na urlopie wychowawczym, to podstawę wymiaru stanowi wynagrodzenie z miesiąca, w którym pracownica urodziła dziecko, określone w umowie o pracę, jeżeli otrzymuje stałe wynagrodzenie.

Jeżeli natomiast otrzymuje wynagrodzenie zmienne, to podstawę wymiaru stanowi wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownica urodziła dziecko ustalone na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za ten miesiąc pracownikom zatrudnionym w tym samym zakładzie pracy, na takim samym lub podobnym stanowisku.

W czasie korzystania z urlopu wychowawczego pracownica może ubiegać się o przyznanie i wypłatę dodatku z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem, który przysługuje w kwocie 400 zł miesięcznie. Należy jednak zaznaczyć, że dodatek ten otrzyma tylko wtedy, gdy pracownica jest uprawniona do zasiłku rodzinnego.
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.