reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Macierzyński na wychowawczym

Macierzyński na wychowawczym

Jeżeli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego wykracza poza udzielony urlop wychowawczy choćby o jeden dzień, to zasiłek macierzyński przysługuje w pełnym wymiarze.

Pracownicy, która urodziła dziecko w czasie urlopu wychowawczego, przysługuje zasiłek macierzyński.

Zasiłek ten otrzyma przez okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, tj.:
• w wymiarze skróconym o 2 tygodnie, jeżeli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego bez skracania go o 2 tygodnie przypada w czasie urlopu wychowawczego,
• w pełnym wymiarze, bez skracania o 2 tygodnie, jeżeli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego wykracza poza udzielony urlop wychowawczy choćby o jeden dzień.

Przykłady:
Pracownica korzysta z urlopu wychowawczego udzielonego na okres od 1 stycznia 2006 r. do 31 grudnia 2007 r. 18 kwietnia 2007 r. urodziła kolejne dziecko. Pracodawca ustalił, że pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przez 20 tygodni, tj. 140 dni. Jednak pełny wymiar wypłaty zasiłku macierzyńskiego przypada na okres urlopu wychowawczego (od 18 kwietnia do 4 września 2007 r.). W tym przypadku okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego zostanie skrócony o 2 tygodnie, dlatego pracownica otrzyma zasiłek macierzyński za okres od 18 kwietnia do 21 sierpnia 2007 r., tj. za 126 dni.

Pracownica korzystająca z urlopu wychowawczego od 1 września 2004 r. do 31 maja 2007 r. urodziła kolejne dziecko 6 kwietnia 2007 r. Ponieważ pełny wymiar urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni wykracza poza udzielony urlop wychowawczy (140 dni – od 6 kwietnia do 23 sierpnia 2007 r.), zasiłek macierzyński zostanie wypłacony za cały okres 20 tygodni, bez skracania o 2 tygodnie, tj. od 6 kwietnia do 23 sierpnia 2007 r.

Dokumentacja

W celu wypłaty zasiłku macierzyńskiego na dziecko urodzone w czasie urlopu wychowawczego pracownica przedkłada pracodawcy odpowiednie dokumenty, tj. skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz oświadczenie o urodzeniu kolejnego dziecka.

Po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka w czasie urlopu wychowawczego pracownica może:
• korzystać z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, jeżeli nadal jest do niego uprawniona,
• skorzystać z urlopu wychowawczego na drugie dziecko,
• powrócić do pracy.

Należy zaznaczyć, że urlop wychowawczy na każde dziecko przysługuje w wymiarze do 3 lat, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4. roku życia, a wykorzystać go można najwyżej w 4 częściach.

Jeżeli pracownica urodziła drugie dziecko w okresie urlopu wychowawczego i pobierała zasiłek macierzyński przez okres 18 tygodni (tj. w wymiarze skróconym o 2 tygodnie), a po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego nadal przysługuje jej urlop wychowawczy na pierwsze dziecko, to może z tego urlopu korzystać do czasu, na jaki został udzielony.

Przykłady:
Pracownica korzystała po raz pierwszy z urlopu wychowawczego na dziecko urodzone 12 grudnia 2004 r. w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2006 r. W dniu 15 czerwca 2006 r. urodziła drugie dziecko. Pracodawca ustalił prawo i wypłacał jej zasiłek macierzyński przez okres 16 tygodni liczonych od dnia porodu, tj. 112 dni – od 15 czerwca do 4 października 2006 r. Po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego pracownica nadal korzystała z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko do 31 grudnia 2006 r. Po zakończeniu urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, tj. po 31 grudnia 2006 r., pracownica może wystąpić o udzielenie urlopu wychowawczego na drugie dziecko do wykorzystania pełnych 3 lat, ale do czasu aż dziecko nie ukończy 4. roku życia.

Pracownica korzysta z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko urodzone 11 września 2003 r. od 1 stycznia 2004 r. do 31 grudnia 2006 r. W dniu 6 listopada 2006 r. urodziła kolejne dziecko. Ponieważ pełny wymiar urlopu macierzyńskiego 20 tygodni wykracza poza udzielony urlop wychowawczy (140 dni – od 6 listopada do 25 marca 2007 r.), zasiłek macierzyński został wypłacony za cały okres 20 tygodni, bez skracania o 2 tygodnie, tj. od 6 listopada do 25 marca 2007 r. Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego na 2. dziecko pracownica może wystąpić z wnioskiem o urlop wychowawczy, ale na 2. dziecko.

Podstawa wymiaru zasiłku

Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownicy za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym urodziła dziecko.

Jeżeli przez cały ten okres (12 miesięcy) pracownica przebywała na urlopie wychowawczym, to podstawę wymiaru stanowi wynagrodzenie z miesiąca, w którym pracownica urodziła dziecko, określone w umowie o pracę, jeżeli otrzymuje stałe wynagrodzenie.

Jeżeli natomiast otrzymuje wynagrodzenie zmienne, to podstawę wymiaru stanowi wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownica urodziła dziecko ustalone na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za ten miesiąc pracownikom zatrudnionym w tym samym zakładzie pracy, na takim samym lub podobnym stanowisku.

W czasie korzystania z urlopu wychowawczego pracownica może ubiegać się o przyznanie i wypłatę dodatku z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem, który przysługuje w kwocie 400 zł miesięcznie. Należy jednak zaznaczyć, że dodatek ten otrzyma tylko wtedy, gdy pracownica jest uprawniona do zasiłku rodzinnego.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama