| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Wolontariat > Wolontariat- podejmij współpracę ze społecznikiem

Wolontariat- podejmij współpracę ze społecznikiem

Stosunek prawny łączący korzystającego z wolontariuszem nie jest stosunkiem pracy. Wolontariusz wykonuje świadczenia, które odpowiadają świadczeniom pracy, lecz nie są pracą w rozumieniu Kodeksu pracy.

Młodzi ludzie zdobywają dzięki wolontariatowi wiedzę i doświadczenie przydatne w pracy zawodowej, osoby aktywne zawodowo realizują swoje ambicje społeczne, włączają się w życie społeczności lokalnych, osoby na emeryturze dzięki wolontariatowi odzyskują często poczucie własnej wartości, mogąc być aktywnymi w wybranej dziedzinie.

Zyskują też instytucje angażujące wolontariuszy - zdobywają oddanych współpracowników, pełnych pasji i pomysłów.

Aby jednoznacznie określić zakres współpracy z wolontariuszami, ich prawa i obowiązki w 2003 r. zostały uchwalone w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (DzU nr 96, poz. 873 ze zm.).

Wolontariusz to osoba fizyczna, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia odpowiadające świadczeniom pracy. Wolontariuszem może być osoba niepełnoletnia za zgodą swoich opiekunów prawnych, najczęściej rodziców.

Choć przepisy tego nie określają, wolontariusz nie powinien zastępować w pracy pracownika etatowego, może natomiast pomagać mu i uzupełniać jego pracę.

Gdzie wolontariusze mogą wykonywać swoje świadczenia

Powszechne jest przekonanie, że wolontariusz to osoba, która bezinteresownie pomaga innym: chorym, samotnym, niepełnosprawnym, dzieciom w domach dziecka. Jest to tylko część prawdy o rodzaju świadczeń, jakie wykonują wolontariusze.

Współczesny wolontariusz to osoba, która równie chętnie angażuje się w działalność instytucji publicznych i organizacji pozarządowych świadczących swoje usługi w bardzo szerokim zakresie. Są to instytucje kultury, sportu, wykonujących zadania w zakresie pomocy społecznej, edukacji oświaty.

Definiując podmioty uprawnione do korzystania ze świadczeń wolontariuszy, ustawodawca jednoznacznie wskazał, że z ich świadczeń nie mogą korzystać przedsiębiorcy. Jest to bardzo ważne w kontekście pojawiających się praktyk „zatrudniania” wolontariuszy w miejsce pracowników płatnych i szukania w ten sposób oszczędności finansowych w przedsiębiorstwach.

Obowiązki względem wolontariusza

Przystępując do współpracy z wolontariuszami, musimy mieć świadomość obowiązków, które względem wolontariuszy mają korzystający.

Zaliczamy do nich: obowiązek zawarcia z wolontariuszem porozumienia (umowa wolontariacka), zapewnienia wolontariuszowi ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, pokrywania kosztów diet i podróży służbowych, poinformowania o bezpiecznych i higienicznych warunkach wykonywania świadczeń i zapewnienia tych warunków. Na życzenie wolontariusza korzystający musi wystawić stosowne zaświadczenie i/lub opinie o wolontariuszu i sposobie wykonywania przez niego świadczeń.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »