reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Wolontariat > Wolontariat- podejmij współpracę ze społecznikiem

Wolontariat- podejmij współpracę ze społecznikiem

Stosunek prawny łączący korzystającego z wolontariuszem nie jest stosunkiem pracy. Wolontariusz wykonuje świadczenia, które odpowiadają świadczeniom pracy, lecz nie są pracą w rozumieniu Kodeksu pracy.

Młodzi ludzie zdobywają dzięki wolontariatowi wiedzę i doświadczenie przydatne w pracy zawodowej, osoby aktywne zawodowo realizują swoje ambicje społeczne, włączają się w życie społeczności lokalnych, osoby na emeryturze dzięki wolontariatowi odzyskują często poczucie własnej wartości, mogąc być aktywnymi w wybranej dziedzinie.

Zyskują też instytucje angażujące wolontariuszy - zdobywają oddanych współpracowników, pełnych pasji i pomysłów.

Aby jednoznacznie określić zakres współpracy z wolontariuszami, ich prawa i obowiązki w 2003 r. zostały uchwalone w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (DzU nr 96, poz. 873 ze zm.).

Wolontariusz to osoba fizyczna, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia odpowiadające świadczeniom pracy. Wolontariuszem może być osoba niepełnoletnia za zgodą swoich opiekunów prawnych, najczęściej rodziców.

Choć przepisy tego nie określają, wolontariusz nie powinien zastępować w pracy pracownika etatowego, może natomiast pomagać mu i uzupełniać jego pracę.

Gdzie wolontariusze mogą wykonywać swoje świadczenia

Powszechne jest przekonanie, że wolontariusz to osoba, która bezinteresownie pomaga innym: chorym, samotnym, niepełnosprawnym, dzieciom w domach dziecka. Jest to tylko część prawdy o rodzaju świadczeń, jakie wykonują wolontariusze.

Współczesny wolontariusz to osoba, która równie chętnie angażuje się w działalność instytucji publicznych i organizacji pozarządowych świadczących swoje usługi w bardzo szerokim zakresie. Są to instytucje kultury, sportu, wykonujących zadania w zakresie pomocy społecznej, edukacji oświaty.

Definiując podmioty uprawnione do korzystania ze świadczeń wolontariuszy, ustawodawca jednoznacznie wskazał, że z ich świadczeń nie mogą korzystać przedsiębiorcy. Jest to bardzo ważne w kontekście pojawiających się praktyk „zatrudniania” wolontariuszy w miejsce pracowników płatnych i szukania w ten sposób oszczędności finansowych w przedsiębiorstwach.

Obowiązki względem wolontariusza

Przystępując do współpracy z wolontariuszami, musimy mieć świadomość obowiązków, które względem wolontariuszy mają korzystający.

Zaliczamy do nich: obowiązek zawarcia z wolontariuszem porozumienia (umowa wolontariacka), zapewnienia wolontariuszowi ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, pokrywania kosztów diet i podróży służbowych, poinformowania o bezpiecznych i higienicznych warunkach wykonywania świadczeń i zapewnienia tych warunków. Na życzenie wolontariusza korzystający musi wystawić stosowne zaświadczenie i/lub opinie o wolontariuszu i sposobie wykonywania przez niego świadczeń.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama