REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim

Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim. /Fot. Fotolia
Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim. /Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Matki, które powracają po urlopie macierzyńskim obawiają się, że nie będą miały prawa do urlopu wypoczynkowego. Nie ma takich obaw. Warto poznać zasady udzielania urlopów wypoczynkowych po urlopie macierzyńskim.

Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim

Urlop macierzyński ma wpływ na urlop wypoczynkowy. Jest to wpływ pozytywny. Po pierwsze okres macierzyńskiego wlicza się do okresu, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego. Po drugie czas urlopu macierzyńskiego wpływa na okres, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego.

REKLAMA

Autopromocja

Wniosek o urlop wypoczynkowy

Na wniosek pracownicy pracodawca udziela jej urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

Prawo do skorzystania z urlopu wypoczynkowego po macierzyńskim ma także ojciec wychowujący dziecko. Oczywiście to on musi być w takim przypadku na urlopie macierzyńskim, a nie matka dziecka.

Polecamy: Urlopy wypoczynkowe - udzielanie, ustalanie wymiaru i naliczanie wynagrodzenia (książka)

Taki sposób wykorzystania urlopu wypoczynkowego pozwala na wydłużenie czasu przebywania z dzieckiem. Nie ma potrzeby przechodzenia na urlop wychowawczy. Kobieta po wykorzystaniu 18 tygodni przysługującego jej urlopu macierzyńskiego, może wykorzystać cały przysługujący jej urlop wypoczynkowy, czyli 20 lub 26 dni. W zależności od tego jaki, wymiar urlopu wypoczynkowego jej przysługuje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od kiedy obowiązuje urlop dla ojców?

Wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim musi być przez pracodawcę uwzględniony. Nie ma znaczenia, czy u pracodawcy obowiązuje plan urlopu, czy też urlopy są udzielane bez planu.

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego

W ten sposób pracownica może także wykorzystać przysługujący jej zaległy urlop.

Warto wiedzieć, że pracownica musi złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim. Nie może automatycznie przejść na urlop wypoczynkowy. Pracownica nie może samodzielnie zdecydować o tym. Wymagane jest złożenie odpowiedniego wniosku pracodawcy.

Urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim

Pracownica pracowała pierwszy raz po zakończeniu studiów. Przepracowała 1 rok i 9 miesięcy. Po tym czasie poszła na urlop macierzyński w wymiarze 18 tygodni. Przed pójściem na urlop macierzyńskie przysługiwał jej urlop wypoczynkowy w wymiarze 20 dni. Po powrocie z urlopu macierzyńskiego wymiar przysługującego jej urlopu wzrósł do 26 dni. Dzieje się tak, ponieważ przed pójściem na macierzyński staż pracy, od którego zależy wymiar urlopu macierzyńskiego wynosił poniżej 10 lat. Natomiast po powrocie pracownica ma staż pracy powyżej 10 lat. Do stażu wliczono czas urlopu macierzyńskiego. Staż pracy: 8 lat za ukończenie studiów, 1 rok i 9 miesięcy pracy, 18 tygodni urlopu macierzyńskiego.

Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA