reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Na jaki czas może zostać udzielony urlop macierzyński?

Na jaki czas może zostać udzielony urlop macierzyński?

Urlop macierzyński jest to zwolnienie od pracy przysługujące w razie urodzenia dziecka. Udzielany jest w celu umożliwienia kobiecie regeneracji sił po porodzie oraz sprawowania osobistej opieki nad niemowlakiem.  

Urlop macierzyński przysługuje bez względu na posiadany staż pracy, rodzaj umowy o pracę oraz wymiar czasu pracy.

Urlop macierzyński umożliwia kobiecie pracującej zawodowo zajmowanie się dzieckiem po urodzeniu dziecka.

Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:

Skrócenie urlopu macierzyńskiego

Przepisy kodeksu pracy umożliwiają skrócenie urlopu macierzyńskiego na wniosek pracownicy. Skuteczność tej decyzji zależy od tego, czy pracownik - ojciec wychowujący dziecko wystąpi z wnioskiem do swojego pracodawcy o wykorzystanie pozostałej części urlopu.

Zobacz: Dodatkowy urlop macierzyński

Kobieta może zrezygnować z części urlopu macierzyńskiego tylko jeśli po porodzie wykorzysta co najmniej 14 tygodni tego urlopu.

Formalności jakich należy dopełnić, aby skorzystać ze skrócenia urlopu macierzyńskiego:

Po pierwsze najpóźniej na siedem dni przed przystąpieniem do pracy kobieta musi przedłożyć pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego,

Po drugie do wniosku kobieta musi dołączyć zaświadczenie wystawione przez pracodawcę ojca wychowującego dziecko potwierdzające termin rozpoczęcia przez niego urlopu macierzyńskiego. Termin ten musi przypadać bezpośrednio po terminie rezygnacji przez nią z części urlopu.

Urlop przed porodem

Przed przewidzianą datą porodu pracownica może wykorzystać co najmniej dwa tygodnie urlopu macierzyńskiego. Prawo do wykorzystania tych dwóch tygodni urlopu przed porodem zależy wyłącznie od pracownicy. Pracodawca nie może nakazać pracownicy wykorzystania części urlopu przed przewidywaną datą porodu.

Jeżeli pracownica skorzysta z urlopu macierzyńskiego przed urodzeniem dziecka, wówczas po porodzie przysługuje jej pozostała niewykorzystana przed porodem część urlopu aż do wyczerpania pełnego wymiaru.

Przerwanie urlopu

Niestety może zdarzyć się sytuacja, że po urodzeniu dziecko będzie wymagało opieki szpitalnej. Kobieta może w takim przypadku złożyć wniosek o wykorzystanie urlopu po wyjściu dziecka ze szpitala. Do wniosku o wykorzystanie urlopu macierzyńskiego w późniejszym terminie należy dołączyć zaświadczenie lekarskie potwierdzające fakt hospitalizacji dziecka. Należy zapamiętać, że po porodzie kobieta musi wykorzystać osiem tygodni urlopu. Jest to ta część urlopu, której nie można przesunąć.

Zobacz serwis: Urlopy

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama