REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Systemy czasu pracy, Dzień wolny od pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

System przerywanego czasu pracy. Kiedy za przerwy w pracy należy się wynagrodzenie

Podstawowy system czasu pracy polega na tym, że pracownik pracuje 8 godzin na dobę. Kodeks pracy pozwala jednak na to, by pracodawca zastosował inny system czasu pracy. W określonych przepisami sytuacjach można zastosować system przerywanego czasu pracy. W jaki sposób można wprowadzić system przerywanego czasu pracy? Wyjaśniamy.

Święto wypada w sobotę – kiedy należy się dodatkowy dzień wolny

Święto Trzech Króli – 6 stycznia – przypada w 2024 r. w sobotę. Czy za ten dzień przysługuje pracownikowi dodatkowy dzień wolny? Co ze świętami, które wypadną w niedzielę? Podpowiadamy. 

Jak stosować system zadaniowego czasu pracy w 2024 r.? Czy należy prowadzić ewidencję czasu pracy?

W systemie zadaniowego czasu pracy pracodawca nie planuje pracownikowi dni i godzin pracy. Wyznacza jedynie zadania do wykonania w określonym czasie. Rozkład czasu pracy ustala samodzielnie pracownik.

Służba cywilna. 2 stycznia 2024 r. dniem wolnym od pracy

Wtorek, 2 stycznia 2024 r., jest dniem wolnym od pracy dla członków korpusu służby cywilnej.

Trzech Króli przypada w 2024 r. w sobotę. Pracownikom należy się dodatkowy dzień wolny. Jak pracodawca powinien go wyznaczyć

Święto Trzech Króli obchodzone jest 6 stycznia. W 2024 r. będzie to sobota. Pracownicy mają wobec tego praco do dodatkowego dnia wolnego od pracy. Pracodawca powinien wyznaczyć taki dzień w okresie rozliczeniowym, w którym występuje dzień Trzech Króli.

Czterodniowy tydzień pracy. Kodeks pracy umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

Czterodniowy system skróconego tygodnia pracy może zostać wprowadzony na wniosek pracownika. W 4-dniowym tygodniu pracy dobowy czas pracy może zostać przedłużony nie więcej niż do 12 godzin.

System równoważnego czasu pracy. Kiedy trzeba pracować dłużej niż 8 godzin dziennie

Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę. To zasada przewidziana przepisami Kodeksu pracy regulującymi normy wymiaru czasu pracy. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady: przepisy dopuszczają, by dobowy wymiar czasu pracy był dłuższy niż 8 godzin. Taką możliwość stwarza w szczególności system równoważnego czasu pracy. Na czym on polega? Wyjaśniamy.

Święto Niepodległości 11 listopada przypada w tym roku w sobotę. Trzeba oddać pracownikom dodatkowy dzień wolny. W jaki sposób to zrobić?

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada przypada w tym roku w sobotę. Pracodawcy muszą więc wyznaczyć pracownikom, którzy sobotę mają wolną z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, inny dzień wolny od pracy. Powinni to zrobić w ramach okresu rozliczeniowego, w którym występuje to święto.

Listopad 2023. Jak Święto Niepodległości wpłynie na czas pracy. Będziemy mieli dodatkowy dzień wolny!

Listopad to miesiąc, w którym przypadają dwa dni ustawowo wolne od pracy: Wszystkich Świętych oraz Narodowe Święto Niepodległości. W 2023 r. to ostatnie wypada w sobotę. W jaki sposób wpłynie to na czas pracy? Wyjaśniamy.

Niedziela wolna czy pracująca – dla kogo to prawo?

„Niedziela wolna czy pracująca – dla kogo to prawo?” - pod takim tytułem odbyła się konferencja naukowa w Collegium Iuridicum Novum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w dniu 28 września 2022 roku. Jej organizatorami byli OIP w Poznaniu oraz dziekan Wydziału Prawa i Administracji UAM. Honorowy patronat objęli rektor uczelni i Główny Inspektor Pracy.

Kto będzie pracował 1 i 3 maja

1 maja i 3 maja to dni wolne od pracy, w których obowiązuje zakaz handlu. Sprawdź kogo ten zakaz nie obejmuje. Kto będzie pracował 1 i 3 maja?

Praca a krwiodawstwo

Pracownikowi, który wybiera się oddać krew, przysługuje czas wolny od pracy. Jego ilość (1 dzień czy 2 dni) zależy od sytuacji epidemicznej w kraju. Sprawdź co o honorowym oddawaniu krwi przez pracownika mówią przepisy.

Święta innych religii a dzień wolny od pracy

Czy święta innych religii dają pracownikom dzień wolny od pracy? Czy pracownik musi odpracować zwolnienie od pracy na obchodzenie święta innego wyznania niż katolicyzm?

Dzień wolny z art. 188 KP - czy pracodawca może odmówić?

Dzień wolny z art. 188 KP (tzw. opieka na dziecko) czyli zwolnienie od pracy dla pracownika wychowującego dziecko do 14 roku życia - czy pracodawca może odmówić?

Chorobowe za kwarantannę a dzień wolny od pracy

Czy chorobowe należy się pracownikowi za czas trwania kwarantanny, który jest dniem wolnym od pracy?

Czy Wielki Piątek jest wolny od pracy?

Czy Wielki Piątek w 2024 roku jest wolny od pracy? W tym roku wypada 29 marca. Jak to jest w Polsce, a jak w innych państwach?

Dzień wolny za święto w niedzielę?

Czy będzie dzień wolny za święto w niedzielę? Obecnie oddanie innego dnia wolnego następuje w przypadku święta występującego w dniu innym niż niedziela.

Dzień wolny na szczepienie dla pracowników PGG

Dzień wolny na szczepienie dla pracowników PGG, którzy zdecydują się zaszczepić do 11 marca 2022 roku.

Wynagrodzenie za pracę w święta - jak rozliczać?

Wynagrodzenie za pracę w święta to oprócz zwykłego wynagrodzenia także dodatek w wysokości 100%. Kiedy dozwolona jest praca w święto? Jak ją rozliczać?

Dzień wolny za święto 25 grudnia 2021 r.

Dzień wolny za święto 25 grudnia 2021 r., które wypada w sobotę - czy się należy? Dlaczego pracodawcy "oddają" inny dzień wolny od pracy? Kiedy ustala się wolne za święto wypadające w sobotę?

7 stycznia 2022 - czy to dzień wolny od pracy?

7 stycznia 2022 roku - czy to dzień wolny od pracy? Dnia 6 stycznia (czwartek) wypada Święto Trzech Króli i mamy wolne. Czy piątek 7 stycznia jest również wolny?

Dzień wolny za święto w sobotę a zatrudnienie w trakcie miesiąca

Czy pracownikowi zatrudnionemu w środku miesiąca należy się dzień wolny za święto wypadające w sobotę w miesiącu zatrudnienia? Oto odpowiedź PIP.

Oddanie krwi w czasie urlopu wypoczynkowego

Oddanie krwi w czasie urlopu wypoczynkowego daje prawo do dnia wolnego? Co na to prawo?

Dzień wolny za święto w sobotę 2022

Dzień wolny za święto w sobotę w 2022 roku wypada tylko raz. Czy za Nowy Rok przysługuje dzień wolny? Co w przypadku wystąpienia zwolnienia lekarskiego lub urlopu pracownika w terminie dnia wolnego?

Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

Nadgodziny w niedzielę - jak rozliczyć?

Nadgodziny w niedzielę - jak prawidłowo rozliczyć pracę w wolną niedzielę?

Sobota dniem wolnym od pracy - jaka jest historia?

Sobota jest dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Jaka jest historia wolnej soboty? Od kiedy mamy pięciodniowy, a nie sześciodniowy tydzień pracy?

Praca w dniu wolnym - jak zrekompensować?

Praca w dniu wolnym od pracy - jak ją zrekompensować pracownikowi? Oddać inny dzień wolny czy wypłacić dodatkowe wynagrodzenie?

Czas pracy farmaceuty w aptece

Czas pracy farmaceuty w aptece - ile wynosi w podstawowym, a ile w równoważnym systemie czasu pracy?

Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

Równoważny czas pracy - wprowadzanie i stosowanie

Równoważny czas pracy - jakie są zasady wprowadzania i stosowania systemu równoważnego czasu pracy?

Dzień wolny na szczepienie COVID-19

Dzień wolny na szczepienie COVID-19 - czy przysługuje? Co z projektem ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi?

Szczepienia w zakładach pracy - jakie zasady?

Szczepienia w zakładach pracy - zapisy ruszyły 4 maja 2021 r. Jakie są zasady organizowania szczepień przez pracodawców?

Dzień wolny na szczepienie przeciw COVID-19

Dzień wolny na szczepienie przeciw COVID-19 - czy prawo przewiduje zwolnienie od pracy?

Dzień wolny za święto 25 grudnia 2021 r.

W 2021 r. przysługuje dzień wolny od pracy za święto 25 grudnia, które wypada w sobotę. Jest to pierwszy dzień Bożego Narodzenia, który jest ustawowo dniem wolnym od pracy. Jeśli wypada w sobotę, należy pracownikom, dla których jest to zgodnie z rozkładem czasu pracy dzień wolny od pracy, oddać inny dzień w tym samym okresie rozliczeniowym.

Jak ewidencjonować dzień wolny za sobotę?

Jak ewidencjonować dzień wolny udzielany w zamian za święto wypadające w sobotę? II dzień Świąt Bożego Narodzenia czyli 26 grudnia 2020 r. wypada właśnie w sobotę. W związku z tym pracodawca musi oddać niektórym grupom pracowników inny dzień wolny od pracy. Jak odnotować to w ewidencji czasu pracy?

Dzień wolny od pracy za święto 1 maja 2021 r.

Dzień wolny od pracy za święto 1 maja 2021 r. to dodatkowy dzień wolny od pracy za święto wypadające w sobotę. W 2021 r. Święto Pracy wypada właśnie w sobotę.

Dzień wolny od pracy z powodu epidemii

Dodatkowy dzień wolny od pracy może ustanowić Prezes Rady Ministrów mocą rozporządzenia. Takie upoważnienie zawiera ustawa o dniach wolnych od pracy. Warunkiem jest występowanie stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego.

Dwa dni wolne za święta wypadające w sobotę w 2021 r.

Dwa dni wolne za święta wypadające w sobotę w 2021 r. to wolne za 1 maja (Święto Pracy) oraz 25 grudnia (Boże Narodzenie). Kiedy oddać dni wolne?

Tarcza Antykryzysowa: elastyczne rozwiązania w zakresie czasu pracy tylko dla wybranych

Nie każdy przedsiębiorca może skorzystać z dodatkowych rozwiązań dotyczących czasu pracy w okresie stanu zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii. Chodzi o zmianę systemu lub rozkładu czasu pracy pracowników oraz zlecenie pracy w godzinach nadliczbowych.

Jak ustalać wymiar czasu pracy w 2020 r.

W 2020 r. wymiar czasu pracy wyniesie 2024 godziny. Jego wielkość uzależniona jest od tego, na jakie dni przypadają święta w poszczególnych miesiącach. W 2020 r. - inaczej niż w 2019 r. - wystąpią święta przypadające w sobotę i obniżające wymiar czasu pracy o 8 godzin z tytułu każdego z nich. Będzie to 15 sierpnia i 26 grudnia.

Jak przygotować grafik w systemie równoważnego czasu pracy?

Każdy pracownik wraz z rozpoczęciem stosunku pracy poznaje określony czas rozpoczęcia pracy i zakończenia, czyli dobowy czas pracy. Wraz zapoznaniem się z ustalonym grafikiem podlega również określonemu trybowi pracy. Dla wielu firm, zależnie od charakteru prowadzonej działalności, jednym z najbardziej elastycznych systemów czasu pracy jest równoważny czas pracy. Sprawdź, jak przygotować grafik w systemie równoważnego czasu pracy.

Czy można wprowadzić równoważny system czasu pracy podczas okresu rozliczeniowego

Przepisy prawa pracy nie zawierają żadnych bezpośrednich ograniczeń w zakresie momentu wprowadzenia nowego systemu czasu pracy.

Jak ustalić wymiar czasu pracy w 2019 r. w praktyce

Na koniec roku 2018 roku należy ustalić wymiary czasu pracy na 2019 rok, tak by zaplanować pracownikom harmonogramy czasu pracy. Jak ustalić wymiary czasu pracy w poszczególne miesiące w 2019 r. we wszystkich systemach czasu pracy?

Wielki Piątek i Wigilia dniami wolnymi od pracy? - nowy projekt

Projekt ustanawiający dni wolne od pracy w Wielki Piątek i Wigilię Bożego Narodzenia właśnie wpłynął do Sejmu. Nowe przepisy miałyby wejść w życie już od 1 stycznia 2019 r.

Prezydent podpisze ustawę o wolnym 12 listopada 2018 r.

Rzecznik prezydenta poinformował że Andrzej Duda podpisze ustawę o ustanowieniu 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy. Ustawa z poprawkami trafi na najbliższe posiedzenie Sejmu, które odbędzie się 7-9 listopada.

12 listopada wolny od pracy - jakie skutki dla pracodawców?

Decyzja o ustanowieniu 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy będzie miała negatywne skutki gospodarcze - uważają pracodawcy. Wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego w trakcie roku kalendarzowego, czy też w trakcie okresu rozliczeniowego to duże zmiany w organizacji pracy, w ustalaniu grafików.

12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy - decyzja Sejmu

12 listopada 2018 r. będzie dniem wolnym od pracy - tak zdecydował Sejm. To z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Dodatkowy dzień wolny od pracy nie będzie dotyczył szpitali oraz aptek.

12 listopada - dodatkowy dzień wolny od pracy?

Projekt ustawy o Święcie Narodowym z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości zakłada, że 12 listopada 2018 roku (poniedziałek) będzie dniem wolnym od pracy. Projekt ustawy jest już w Sejmie.

REKLAMA