REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1 sierpnia świętem i dniem wolnym od pracy? Byłby długi weekend bo to piątek. MRPiPS zdecyduje

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
1 sierpnia, święto, dzień wolny od pracy
1 sierpnia świętem i dniem wolnym od pracy? Byłby długi weekend bo to piątek. MRPiPS zdecyduje
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sceptycy powiedzą po co generować kolejne koszty dla skarbu państwa i pogrążać gospodarkę kolejnym dniem wolnym od pracy, a optymiści ucieszą się, że 1 sierpnia byłoby świętem i dniem wolnym od pracy. Szczególnie, że w 2025 r. byłby to długi weekend, bo 1 sierpnia to piątek.

Na tle innych krajów UE w Polsce mamy naprawdę sporo dni wolnych od pracy. Czy kolejny jest potrzebny? Sceptycy powiedzą po co generować kolejne koszty dla skarbu państwa i pogrążać gospodarkę kolejnym dniem wolnym od pracy, a optymiści ucieszą się, że 1 sierpnia byłoby świętem i dniem wolnym od pracy. Szczególnie, że w 2025 r. byłby to długi weekend, bo 1 sierpnia to piątek.

REKLAMA

Autopromocja

Poseł Marcin Józefaciuk, podkreśla: „Jest to niezwykle ważny dzień i w okolicach tego dnia dniem wolnym jest np. 15 sierpnia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny może warto byłoby wystąpić do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dezyderatem, żeby zajęli stanowisko, skoro rozmawialiśmy o dniu wolnym kościelnym w sprawie dnia wolnego świeckiego”

Dni wolne od pracy w 2025 r.

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy z dnia 18 stycznia 1951 r. (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 296) dniami wolnymi od pracy są tylko enumeratywnie wymienione w niej dni wolne, tj. święta czy niedziele. W 2025 r. będą następują dni wolne od pracy:

  • 1 stycznia 2025 r. (środa) Nowy Rok  
  • 6 stycznia 2025 r. (poniedziałek) Święto Trzech Króli    
  • 20 kwietnia 2025 r. (niedziela) pierwszy dzień Wielkiej Nocy    
  • 21 kwietnia 2025 r. (poniedziałek) drugi dzień Wielkiej Nocy   
  • 1 maja 2025 r. (czwartek) Święto Pracy   
  •  3 maja 2025 r. (sobota) Święto Narodowe Trzeciego Maja   
  • 8 czerwca 2025 r. (niedziela) Zielone Świątki    
  • 19 czerwca 2025 r. (czwartek) Boże Ciało    
  • 15 sierpnia 2025 r. (piątek) Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny   
  • 1 listopada 2025 r. (sobota) Wszystkich Świętych  
  • 11 listopada 2025 r. (wtorek) Narodowe Święto Niepodległości   
  • 24 grudnia 2025 r. (środa) Wigilia Bożego Narodzenia
  • 25 grudnia 2025 r. (czwartek) pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia    
  • 26 grudnia 2025 r. (piątek) drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.

Sejmowa Komisja Petycji skierowała do resortu pracy wniosek w sprawie 1 sierpnia

Sejmowa Komisja Petycji skierowała do resortu pracy wniosek o analizę możliwości wprowadzenia kolejnego dnia ustawowo wolnego od pracy. Chodzi o ustanowienie 1 sierpnia, począwszy od 2025 r. dniem wolnym od pracy. Po co? To oczywiste, by świętować kolejne rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego. Sprawa rozwinęła swój bieg, po tym jak wpłynęła w tej sprawie petycja.

Ważne

Petycja Stowarzyszenia Lepszy Sulejówek

„Uważamy, że ewentualne nadanie dniu 1 sierpnia statusu dnia ustawowo wolnego od pracy w Polsce, przysłuży się refleksji wśród Polaków nad tamtymi realiami, będzie kształcić współczesne młode pokolenie do stanowienia w przyszłości elity intelektualnej naszego kraju, świadomej swojej tożsamości narodowej, a także pozwoli znacznie większej rzeszy obywateli niż dotychczas, na branie udziału w tych patriotycznych obchodach z okazji tej niezwykle ważnej w historii Polski dacie, które odbywają się w bardzo wielu miejscach w Polsce” – wskazano w petycji.

1 sierpnia świętem i dniem wolnym od pracy? MRPiPS zdecyduje

Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji wskazało, że petycje w sprawie ustanowienia 1 sierpnia dniem wolnym od pracy już wielokrotnie były kierowane do prac Komisji do Spraw Petycji. Dotychczas jak wiadomo komisja rozpatrywała te petycje negatywnie nie przychylając się do postulatów autorów o dodatkowy dzień ustawowo wolny od pracy, w ten szczególny dla Polski, a szczególnie dla Warszawiaków - dzień.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jaki dzień wypada 1 sierpnia 2025?

W 2025 r. dzień 1 sierpnia wypada w piątek, można byłoby mieć więc długi weekend i sumarycznie 3 dni wolnego od pracy.

W 2025 r. będzie 81. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Jak czytamy na stronie rządowej: Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku i było największą akcją militarną zorganizowaną przez Armię Krajową podczas II wojny światowej. Jego celem było wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Szacuje się, że w ciągu 63 dni walk zginęło do 200 tys. Polaków, w tym ok. 16 tysięcy było żołnierzami AK, zaś pozostałe ofiary to cywilni mieszkańcy Warszawy. Stolica Polski stała się dla całej Europy symbolem walki z niemieckim okupantem. W czasie walk i po ich zakończeniu zniszczeniu uległo ok. 60% infrastruktury miasta.

Czekamy zatem na kolejne informacje w sprawie ustanowienia 1 sierpnia dniem ustawowo wolnym od pracy. Jak zwykle będziemy informowali Czytelników na bieżąco.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
14 emerytura 2025 - kiedy wypłata? [Rozporządzenie]

14 emerytura będzie także w 2025 roku. Kiedy można spodziewać się wypłaty dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów? Ile wynosi czternastka? Jst rozporządzenie Rady Ministrów. Oto najważniejsze informacje.

Jazda na rowerze: dla pracownika benefit z karty sportowej i korzyść dla zdrowia

Coraz cieplejsze dni zachęcają do aktywności fizycznej, takiej jak jazda rowerem. Z roku na rok przybywa osób, które decydują się na mniej lub bardziej regularne dojeżdżanie takim jednośladem do pracy.

Zatrudnianie cudzoziemców w 2025 roku [Przewodnik i zmiany krok po kroku]

W dobie globalizacji coraz więcej polskich firm sięga po talenty spoza kraju. Od 1 czerwca 2025 r. proces zatrudniania cudzoziemców zostanie zmodernizowany i w pełni zdigitalizowany dzięki nowej ustawie z 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom. Choć formalności nadal wymagają precyzji, są prostsze, szybsze i dostępne online.

Pracownicy teraz: praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji

Według 91 proc. polskich „zetek” i millenialsów praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji. Wśród priorytetów młodych pracowników są także niezależność finansowa i work-life balance. Jeśli te warunki nie są spełniane, potrafią oni zrezygnować z pracy i szukać nowego pracodawcy.

REKLAMA

Dobre samopoczucie w miejscu pracy, to kluczowe oczekiwanie najmłodszych pracowników czyli Zetek

Dla Zetek pracowników w pracy ważna jest równowaga między życiem zawodowym i prywatnym. Otwarta komunikacja z przełożonym, równowaga między życiem zawodowym i prywatnym oraz stabilność zawodowa - to wartości, którymi najczęściej kierują się przedstawiciele pokolenia Z przy wyborze pracodawcy.

Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

REKLAMA

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

REKLAMA