1 sierpnia świętem i dniem wolnym od pracy? Byłby długi weekend bo to piątek. MRPiPS zdecyduje

REKLAMA
REKLAMA
- Dni wolne od pracy w 2025 r.
- Sejmowa Komisja Petycji skierowała do resortu pracy wniosek w sprawie 1 sierpnia
- 1 sierpnia świętem i dniem wolnym od pracy? MRPiPS zdecyduje
- W jaki dzień wypada 1 sierpnia 2025?
- W 2025 r. będzie 81. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Na tle innych krajów UE w Polsce mamy naprawdę sporo dni wolnych od pracy. Czy kolejny jest potrzebny? Sceptycy powiedzą po co generować kolejne koszty dla skarbu państwa i pogrążać gospodarkę kolejnym dniem wolnym od pracy, a optymiści ucieszą się, że 1 sierpnia byłoby świętem i dniem wolnym od pracy. Szczególnie, że w 2025 r. byłby to długi weekend, bo 1 sierpnia to piątek.
REKLAMA
Poseł Marcin Józefaciuk, podkreśla: „Jest to niezwykle ważny dzień i w okolicach tego dnia dniem wolnym jest np. 15 sierpnia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny może warto byłoby wystąpić do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dezyderatem, żeby zajęli stanowisko, skoro rozmawialiśmy o dniu wolnym kościelnym w sprawie dnia wolnego świeckiego”
Dni wolne od pracy w 2025 r.
Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy z dnia 18 stycznia 1951 r. (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 296) dniami wolnymi od pracy są tylko enumeratywnie wymienione w niej dni wolne, tj. święta czy niedziele. W 2025 r. będą następują dni wolne od pracy:
- 1 stycznia 2025 r. (środa) Nowy Rok
- 6 stycznia 2025 r. (poniedziałek) Święto Trzech Króli
- 20 kwietnia 2025 r. (niedziela) pierwszy dzień Wielkiej Nocy
- 21 kwietnia 2025 r. (poniedziałek) drugi dzień Wielkiej Nocy
- 1 maja 2025 r. (czwartek) Święto Pracy
- 3 maja 2025 r. (sobota) Święto Narodowe Trzeciego Maja
- 8 czerwca 2025 r. (niedziela) Zielone Świątki
- 19 czerwca 2025 r. (czwartek) Boże Ciało
- 15 sierpnia 2025 r. (piątek) Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada 2025 r. (sobota) Wszystkich Świętych
- 11 listopada 2025 r. (wtorek) Narodowe Święto Niepodległości
- 24 grudnia 2025 r. (środa) Wigilia Bożego Narodzenia
- 25 grudnia 2025 r. (czwartek) pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia
- 26 grudnia 2025 r. (piątek) drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.
Sejmowa Komisja Petycji skierowała do resortu pracy wniosek w sprawie 1 sierpnia
Sejmowa Komisja Petycji skierowała do resortu pracy wniosek o analizę możliwości wprowadzenia kolejnego dnia ustawowo wolnego od pracy. Chodzi o ustanowienie 1 sierpnia, począwszy od 2025 r. dniem wolnym od pracy. Po co? To oczywiste, by świętować kolejne rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego. Sprawa rozwinęła swój bieg, po tym jak wpłynęła w tej sprawie petycja.
Petycja Stowarzyszenia Lepszy Sulejówek
„Uważamy, że ewentualne nadanie dniu 1 sierpnia statusu dnia ustawowo wolnego od pracy w Polsce, przysłuży się refleksji wśród Polaków nad tamtymi realiami, będzie kształcić współczesne młode pokolenie do stanowienia w przyszłości elity intelektualnej naszego kraju, świadomej swojej tożsamości narodowej, a także pozwoli znacznie większej rzeszy obywateli niż dotychczas, na branie udziału w tych patriotycznych obchodach z okazji tej niezwykle ważnej w historii Polski dacie, które odbywają się w bardzo wielu miejscach w Polsce” – wskazano w petycji.
1 sierpnia świętem i dniem wolnym od pracy? MRPiPS zdecyduje
Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji wskazało, że petycje w sprawie ustanowienia 1 sierpnia dniem wolnym od pracy już wielokrotnie były kierowane do prac Komisji do Spraw Petycji. Dotychczas jak wiadomo komisja rozpatrywała te petycje negatywnie nie przychylając się do postulatów autorów o dodatkowy dzień ustawowo wolny od pracy, w ten szczególny dla Polski, a szczególnie dla Warszawiaków - dzień.
W jaki dzień wypada 1 sierpnia 2025?
W 2025 r. dzień 1 sierpnia wypada w piątek, można byłoby mieć więc długi weekend i sumarycznie 3 dni wolnego od pracy.
W 2025 r. będzie 81. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Jak czytamy na stronie rządowej: Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku i było największą akcją militarną zorganizowaną przez Armię Krajową podczas II wojny światowej. Jego celem było wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Szacuje się, że w ciągu 63 dni walk zginęło do 200 tys. Polaków, w tym ok. 16 tysięcy było żołnierzami AK, zaś pozostałe ofiary to cywilni mieszkańcy Warszawy. Stolica Polski stała się dla całej Europy symbolem walki z niemieckim okupantem. W czasie walk i po ich zakończeniu zniszczeniu uległo ok. 60% infrastruktury miasta.
Czekamy zatem na kolejne informacje w sprawie ustanowienia 1 sierpnia dniem ustawowo wolnym od pracy. Jak zwykle będziemy informowali Czytelników na bieżąco.
Ustawa o dniach wolnych od pracy z dnia 18 stycznia 1951 r. (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 296)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA