REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień wolny za święto w sobotę 2022

Dzień wolny za święto w sobotę 2022 - czy za Nowy Rok przysługuje dzień wolny?
Dzień wolny za święto w sobotę 2022 - czy za Nowy Rok przysługuje dzień wolny?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dzień wolny za święto w sobotę w 2022 roku wypada tylko raz. Czy za Nowy Rok przysługuje dzień wolny? Co w przypadku wystąpienia zwolnienia lekarskiego lub urlopu pracownika w terminie dnia wolnego?

Święto wypadające w sobotę w 2022 roku - Nowy Rok

Za jakie dni odbieramy wolne w 2022 roku? W 2022 roku święto państwowe, ustawowo wolne od pracy, wypadające w sobotę wystąpi tylko raz. Za takie święto pracownicy otrzymują dodatkowy dzień wolny do odebrania. Stąd bierze się zainteresowanie takimi świętami. W 2022 r. w sobotę wypada 1 stycznia czyli Nowy Rok. Pozostałe święta z ustawy o dniach wolnych od pracy przypadają na inne dni tygodnia.

Autopromocja

Święto wypadające w sobotę w 2022 r. to Nowy Rok – 1 stycznia. Odebranie dnia wolnego za święto 1 stycznia powinno nastąpić jeszcze w styczniu.

Dzień wolny za święto w sobotę 2022

Skoro 1 stycznia 2022 r. czyli Nowy Rok będący świętem ustawowo wolnym od pracy przypada w sobotę, obniża wymiar czasu pracy pracownika o 8 godzin (tyle wynosi standardowo dzień pracy). W związku z tym pracodawca „oddaje” te 8 godzin, które normalnie byłyby dodatkowo wolne, w innym dniu. Dotyczy to oczywiście pracowników pracujących od poniedziałku do piątku, kiedy sobota jest dla nich dniem wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Jeśli bowiem pracownik zgodnie z harmonogramem czasu pracy wykonuje pracę w soboty, po prostu tego dnia ma wolne. Taka osoba nie traci wówczas wolnego z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. Sobota ta będzie dla niego więc dodatkowym wolnym z tytułu święta 1 stycznia.

Art. 130 § 2 Kodeksu pracy:

„Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzień wolny do odebrania w 2022 r. - 1 stycznia

Dzień wolny za 1 stycznia należy odebrać już na początku roku. Kiedy można odebrać dzień wolny za święto 1 stycznia 2022 r.? Zgodnie z ogólną regułą dzień wolny za święto wypadające w sobotę wyznacza się w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wystąpiło to święto. Dla miesięcznego okresu rozliczeniowego będzie to więc miesiąc styczeń. Pracodawca jeszcze w styczniu powinien wyznaczyć „dodatkowy” dzień wolny. Co do zasady, wolne do odebrania ustala samodzielnie. Może jednak wziąć pod uwagę wnioski pracowników w tej sprawie. Dopuszcza się również różne daty skorzystania z dnia wolnego przez poszczególnych pracowników. Ponadto, wolne należy oddać jednorazowo jako dzień odpoczynku od pracy. Niedopuszczalne jest oddawanie wspomnianych 8 godzin „na raty”, np. poprzez zwalnianie z pracy po 2 godziny przez 4 dni.

W styczniu 2022 r. dobrym dniem na oddanie wolnego za święto w sobotę jest 7 stycznia czyli piątek pomiędzy Świętem Trzech Króli a weekendem. W taki sposób można przedłużyć pracownikom weekend, by mogli zregenerować się i nabrać energii do pracy w nowym roku kalendarzowym.

Dzień wolny za święto w sobotę do końca okresu rozliczeniowego

Zdarza się, że pracodawcy udzielają dnia wolnego za święto przypadające na sobotę w innym okresie rozliczeniowym niż miesiąc, w którym wypada dane święto. Należy jednak pamiętać, że prawo pracy nie dopuszcza takiej możliwości, aby oddać pracownikowi dzień wolny w kolejnym okresie rozliczeniowym. Jeśli obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy, wolne należy ustalić do końca miesiąca. Jeśli funkcjonuje kwartalny okres rozliczeniowy, ważne aby wykorzystać dodatkowy dzień wolny do końca kwartału. To samo dotyczy rocznego okresu rozliczeniowego. Wówczas pracodawca ma w tym przedmiocie największą swobodę, ponieważ może wskazać dowolny dzień do odebrania wolnego w całym roku kalendarzowym. Należy podkreślić w tym miejscu, że nie ma znaczenia wola pracownika. Nawet gdy pracownik złoży wniosek o dzień wolny w innym okresie rozliczeniowym, pracodawca nie może ustalić go w tym terminie.

Jakie skutki może wywołać udzielenie dnia wolnego za święto w sobotę w kolejnym okresie rozliczeniowym lub nieudzielenie go w ogóle? W takiej sytuacji dochodzi do przekroczenia przeciętnej średniotygodniowej normy czasu pracy, za co pracodawca powinien wypłacić pracownikowi stosowny dodatek do wynagrodzenia. W przeciwnym razie w razie kontroli PIP brak informacji w ewidencji czasu pracy o oddaniu dnia wolnego za święto w sobotę, zostanie stwierdzone wykroczenie w postaci naruszenia podstawowych praw pracowniczych. Zgodnie z Kodeksem pracy wykroczenie to zagrożone jest grzywną od 1000 zł do 30000 zł.

Dzień wolny za święto w sobotę a zwolnienie lekarskie i urlop wypoczynkowy

Co jeśli w terminie, w którym pracodawca wyznaczył dzień wolny od pracy za święto występujące w sobotę, pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim lub urlopie wypoczynkowym? Czy pracodawca powinien wyznaczyć mu inny dzień wolny? Nie. Pracodawca nie ma takiego obowiązku. Taka usprawiedliwiona nieobecność w pracy nie uzasadnia przyznania pracownikowi dnia wolnego w innym terminie.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320)

Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1920)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(10)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Raf
  2021-12-21 14:32:15
  Witam, pracuję w dużej firmie w systemie 3 zmianowym 4 brygadowym. Za przepracowanie ponadnormatywnych godzin otrzymuje dodatkowy dzień wolny. W roku 2022, 1 stycznia wypada w sobotę. Akurat w moim grafiku pracy ten dzień wypada mi jako wolny. Pracodawca wyznaczył 7. stycznia 2022 roku jako dzień do odbioru za dzień 1 stycznia, z tym że znów w grafiku mam ten dzień jako wolny. Czy pracodawca może wyznaczyć odbiór dnia wolnego w mój dzień wolny od pracy?? Dodam iż sumarycznie będę pracował 152h w styczniu.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Magda
  2021-12-18 00:01:14
  Rozumiem, że pracujac o poniedziałku do piątku mogę odebrać "dzień wolny" za sobotę, jeśli w żadną nigdy nie pracuję?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Monika
  2022-01-03 10:18:56
  Witam ! Czy za dzień, w którym odbieram święto ( np. za sobotę 25 grudnia miałam wolną Wigilię) pracodawca płaci mi normalnie, jakbym była 8 godz. w pracy czy obniża wynagrodzenie ?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • holy
  2022-01-04 15:32:17
  Co jeśli mój pracodawca wyznaczył dzień wolny za 1 .01 na 15.04 a ja już nie będę pracownikiem firmy w 15.04? Musi oddac mi ten dzien w innym terminie?
  0
 • Adamozo
  2022-01-03 12:05:10
  Jeśli w firmie wolne za np.: 1 maja 2021 jest "wybrane" 24.12.2021 (cała firma nie pracuje) a pracownik został zatrudniony w tej firmie w lipcu, to rozumiem, że w ten dzień (24.12.2021 za 1.05.2021) wolne mu nie przysługuje i musi brać urlop?
  1
 • Anetta
  2022-01-03 12:24:11
  Pracodawca ustalił nam dzień wolny za Nowy Rok za 7 stycznia (piątek). Chciałabym innego dnia wykorzystać to wolne za święto 1 stycznia. Czy można napisać do pracodawcy wniosek o wykorzystanie dodatkowego dnia wolnego np. w poniedziałek 31 stycznia? I tak musiałabym brać tego dnia wolne.
  0
 • AniaPe
  2022-02-24 14:50:41
  Dzień dobry, mam pytanie w związku ze świętem w sobotę 01.01.2022. W dniu 02.01.2022 r. pracownik dostał informację, że zostaje zwolniony a ostatnim dniem jego zatrudnienia był 01.01.2022. Faktycznie to był ostatni dzień stosunku pracy, od 02.01.2022 stosunek pracy nie istnieje. Czy przysługuje pracownikowi wypłata średniotygodniówek w związku ze w święto przypadające w sobotę jeszcze był de facto pracownikiem (ale nie świadczył ani minuty pracy bo to sobota/święto) ? Pracownik miał stały, normalny harmonogram pracy pon-piątek, 8-16 . Z góry dziękuję
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

REKLAMA

Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

REKLAMA

Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

REKLAMA