Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień wolny za święto w sobotę 2022

Dzień wolny za święto w sobotę 2022 - czy za Nowy Rok przysługuje dzień wolny?
Dzień wolny za święto w sobotę 2022 - czy za Nowy Rok przysługuje dzień wolny?
Shutterstock
Dzień wolny za święto w sobotę w 2022 roku wypada tylko raz. Czy za Nowy Rok przysługuje dzień wolny? Co w przypadku wystąpienia zwolnienia lekarskiego lub urlopu pracownika w terminie dnia wolnego?

Święto wypadające w sobotę w 2022 roku - Nowy Rok

Za jakie dni odbieramy wolne w 2022 roku? W 2022 roku święto państwowe, ustawowo wolne od pracy, wypadające w sobotę wystąpi tylko raz. Za takie święto pracownicy otrzymują dodatkowy dzień wolny do odebrania. Stąd bierze się zainteresowanie takimi świętami. W 2022 r. w sobotę wypada 1 stycznia czyli Nowy Rok. Pozostałe święta z ustawy o dniach wolnych od pracy przypadają na inne dni tygodnia.

Święto wypadające w sobotę w 2022 r. to Nowy Rok – 1 stycznia. Odebranie dnia wolnego za święto 1 stycznia powinno nastąpić jeszcze w styczniu.

Dzień wolny za święto w sobotę 2022

Skoro 1 stycznia 2022 r. czyli Nowy Rok będący świętem ustawowo wolnym od pracy przypada w sobotę, obniża wymiar czasu pracy pracownika o 8 godzin (tyle wynosi standardowo dzień pracy). W związku z tym pracodawca „oddaje” te 8 godzin, które normalnie byłyby dodatkowo wolne, w innym dniu. Dotyczy to oczywiście pracowników pracujących od poniedziałku do piątku, kiedy sobota jest dla nich dniem wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Jeśli bowiem pracownik zgodnie z harmonogramem czasu pracy wykonuje pracę w soboty, po prostu tego dnia ma wolne. Taka osoba nie traci wówczas wolnego z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. Sobota ta będzie dla niego więc dodatkowym wolnym z tytułu święta 1 stycznia.

Art. 130 § 2 Kodeksu pracy:

„Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.”

Dzień wolny do odebrania w 2022 r. - 1 stycznia

Dzień wolny za 1 stycznia należy odebrać już na początku roku. Kiedy można odebrać dzień wolny za święto 1 stycznia 2022 r.? Zgodnie z ogólną regułą dzień wolny za święto wypadające w sobotę wyznacza się w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wystąpiło to święto. Dla miesięcznego okresu rozliczeniowego będzie to więc miesiąc styczeń. Pracodawca jeszcze w styczniu powinien wyznaczyć „dodatkowy” dzień wolny. Co do zasady, wolne do odebrania ustala samodzielnie. Może jednak wziąć pod uwagę wnioski pracowników w tej sprawie. Dopuszcza się również różne daty skorzystania z dnia wolnego przez poszczególnych pracowników. Ponadto, wolne należy oddać jednorazowo jako dzień odpoczynku od pracy. Niedopuszczalne jest oddawanie wspomnianych 8 godzin „na raty”, np. poprzez zwalnianie z pracy po 2 godziny przez 4 dni.

W styczniu 2022 r. dobrym dniem na oddanie wolnego za święto w sobotę jest 7 stycznia czyli piątek pomiędzy Świętem Trzech Króli a weekendem. W taki sposób można przedłużyć pracownikom weekend, by mogli zregenerować się i nabrać energii do pracy w nowym roku kalendarzowym.

Dzień wolny za święto w sobotę do końca okresu rozliczeniowego

Zdarza się, że pracodawcy udzielają dnia wolnego za święto przypadające na sobotę w innym okresie rozliczeniowym niż miesiąc, w którym wypada dane święto. Należy jednak pamiętać, że prawo pracy nie dopuszcza takiej możliwości, aby oddać pracownikowi dzień wolny w kolejnym okresie rozliczeniowym. Jeśli obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy, wolne należy ustalić do końca miesiąca. Jeśli funkcjonuje kwartalny okres rozliczeniowy, ważne aby wykorzystać dodatkowy dzień wolny do końca kwartału. To samo dotyczy rocznego okresu rozliczeniowego. Wówczas pracodawca ma w tym przedmiocie największą swobodę, ponieważ może wskazać dowolny dzień do odebrania wolnego w całym roku kalendarzowym. Należy podkreślić w tym miejscu, że nie ma znaczenia wola pracownika. Nawet gdy pracownik złoży wniosek o dzień wolny w innym okresie rozliczeniowym, pracodawca nie może ustalić go w tym terminie.

Jakie skutki może wywołać udzielenie dnia wolnego za święto w sobotę w kolejnym okresie rozliczeniowym lub nieudzielenie go w ogóle? W takiej sytuacji dochodzi do przekroczenia przeciętnej średniotygodniowej normy czasu pracy, za co pracodawca powinien wypłacić pracownikowi stosowny dodatek do wynagrodzenia. W przeciwnym razie w razie kontroli PIP brak informacji w ewidencji czasu pracy o oddaniu dnia wolnego za święto w sobotę, zostanie stwierdzone wykroczenie w postaci naruszenia podstawowych praw pracowniczych. Zgodnie z Kodeksem pracy wykroczenie to zagrożone jest grzywną od 1000 zł do 30000 zł.

Dzień wolny za święto w sobotę a zwolnienie lekarskie i urlop wypoczynkowy

Co jeśli w terminie, w którym pracodawca wyznaczył dzień wolny od pracy za święto występujące w sobotę, pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim lub urlopie wypoczynkowym? Czy pracodawca powinien wyznaczyć mu inny dzień wolny? Nie. Pracodawca nie ma takiego obowiązku. Taka usprawiedliwiona nieobecność w pracy nie uzasadnia przyznania pracownikowi dnia wolnego w innym terminie.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320)

Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1920)

Reklama
PODATKI 2023
PODATKI 2023

Praktyczny komplet wiedzy dla księgowych i biur rachunkowych dotyczący wszystkich zmian w podatkach w 2023 r. Na pakiet składa się jedenaście publikacji prezentujących kompleksową informację prawną na temat podatków w 2023 r. oraz rozliczenia PIT za 2022 r. Dodatkowym atutem wersji PREMIUM jest webinarium VAT 2023.

Teraz komplet kupisz z rabatem 100 zł i e-bookiem w PREZENCIE!
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(10)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Raf
  2021-12-21 14:32:15
  Witam, pracuję w dużej firmie w systemie 3 zmianowym 4 brygadowym. Za przepracowanie ponadnormatywnych godzin otrzymuje dodatkowy dzień wolny. W roku 2022, 1 stycznia wypada w sobotę. Akurat w moim grafiku pracy ten dzień wypada mi jako wolny. Pracodawca wyznaczył 7. stycznia 2022 roku jako dzień do odbioru za dzień 1 stycznia, z tym że znów w grafiku mam ten dzień jako wolny. Czy pracodawca może wyznaczyć odbiór dnia wolnego w mój dzień wolny od pracy?? Dodam iż sumarycznie będę pracował 152h w styczniu.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Magda
  2021-12-18 00:01:14
  Rozumiem, że pracujac o poniedziałku do piątku mogę odebrać "dzień wolny" za sobotę, jeśli w żadną nigdy nie pracuję?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Monika
  2022-01-03 10:18:56
  Witam ! Czy za dzień, w którym odbieram święto ( np. za sobotę 25 grudnia miałam wolną Wigilię) pracodawca płaci mi normalnie, jakbym była 8 godz. w pracy czy obniża wynagrodzenie ?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • holy
  2022-01-04 15:32:17
  Co jeśli mój pracodawca wyznaczył dzień wolny za 1 .01 na 15.04 a ja już nie będę pracownikiem firmy w 15.04? Musi oddac mi ten dzien w innym terminie?
  0
 • Anetta
  2022-01-03 12:24:11
  Pracodawca ustalił nam dzień wolny za Nowy Rok za 7 stycznia (piątek). Chciałabym innego dnia wykorzystać to wolne za święto 1 stycznia. Czy można napisać do pracodawcy wniosek o wykorzystanie dodatkowego dnia wolnego np. w poniedziałek 31 stycznia? I tak musiałabym brać tego dnia wolne.
  0
 • AniaPe
  2022-02-24 14:50:41
  Dzień dobry, mam pytanie w związku ze świętem w sobotę 01.01.2022. W dniu 02.01.2022 r. pracownik dostał informację, że zostaje zwolniony a ostatnim dniem jego zatrudnienia był 01.01.2022. Faktycznie to był ostatni dzień stosunku pracy, od 02.01.2022 stosunek pracy nie istnieje. Czy przysługuje pracownikowi wypłata średniotygodniówek w związku ze w święto przypadające w sobotę jeszcze był de facto pracownikiem (ale nie świadczył ani minuty pracy bo to sobota/święto) ? Pracownik miał stały, normalny harmonogram pracy pon-piątek, 8-16 . Z góry dziękuję
  0
 • Adamozo
  2022-01-03 12:05:10
  Jeśli w firmie wolne za np.: 1 maja 2021 jest "wybrane" 24.12.2021 (cała firma nie pracuje) a pracownik został zatrudniony w tej firmie w lipcu, to rozumiem, że w ten dzień (24.12.2021 za 1.05.2021) wolne mu nie przysługuje i musi brać urlop?
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Umowa o pracę
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Najpopularniejszym sposobem zawierania stosunku pracy jest:
powołanie
mianowanie
umowa o pracę
spółdzielcza umowa o pracę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezes PiS: nie stać nas na emerytury stażowe
Nie stać nas na emerytury stażowe, bo ich wprowadzenie oznaczałoby, że na emerytury przechodziłyby kobiety niewiele po pięćdziesiątce, czyli po prostu młódki - mówił w Chojnicach prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Premier: Jestem dumny z trzynastej i czternastej emerytury
W rozmowie z "Super Expressem" premier Mateusz Morawiecki przyznaje, że przyszło mu rządzić w ciężkich czasach pandemii, kryzysu i wojny, ale wiele udało się osiągnąć. "Najbardziej jestem dumny z 13. i 14. emerytury" - mówi w rozmowie z gazetą szef rządu.
Ponad 80 proc. Polaków zamierza oszczędzać na przedświątecznych zakupach spożywczych
Jak wynika z najnowszego badania postaw konsumenckich, aż 8 na 10 Polaków zamierza ograniczyć świąteczne wydatki na tegoroczne zakupy produktów spożywczych. Z kolei 28% respondentów deklaruje przeznaczyć na to kwotę od 101 do 200 zł na jedną osobę. Rok temu ten przedział został wskazany przez co czwartego ankietowanego. Do tego 9 na 10 badanych poszuka w sklepach produktów w promocjach, czyli więcej niż przed ostatnim Bożym Narodzeniem. Ponadto badanie pokazuje, że w ramach aktywnego oszczędzania aż 94% osób planuje skorzystać z listy zakupów. To również oznacza wzrost w porównaniu z końcem ubiegłego roku.
Setki dziennikarzy i innych pracowników "New York Timesa" rozpoczęły strajk
Setki dziennikarzy i innych pracowników amerykańskiego dziennika "New York Times" rozpoczęły w czwartek 24-godzinny strajk po nieudanych negocjacjach z wydawcą dotyczących "sprawiedliwych" warunków zatrudnienia.
Nietypowe formy zatrudnienia – zalety i wady
Na zagadnieniach związanych z pracą platformową, jej zaletach, wadach i problemach z nią związanych skoncentrował się zastępca Głównego Inspektora Pracy Dariusz Mińkowski w swoim wystąpieniu podczas V Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu „Nietypowe stosunki zatrudnienia”.
Posiedzenie Specjalnej Komisji Technicznej ISSA ds. Prewencji z udziałem KRUS
7 grudnia 2022 r. w Dreźnie odbyło się posiedzenie Specjalnej Komisji Technicznej ISSA ds. Prewencji
Minister Maląg weźmie udział w posiedzeniu Rady EPSCO w Brukseli
Minister rodziny Marlena Maląg weźmie w czwartek udział w Posiedzeniu Rady UE ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich (EPSCO) w Brukseli. Tematem obrad będzie m.in. projekt dyrektywy w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych.
Pracodawcy rzadko kontrolują godziny pracy, a skupiają się bardziej na celach pracowników
Po ponad roku pandemii nadal ponad 1/3 polskich pracowników wykonywała swoje obowiązki zdalnie, a duża część z nich chce pozostać w tym modelu docelowo. Wyzwaniem po stronie pracodawców jest nie tylko wyposażenie ich w odpowiedni sprzęt i narzędzia umożliwiające pracę w cyfrowym środowisku, ale również mierzenie czasu i efektywności pracowników.
ZUS: od 1 stycznia 2023 r. obowiązek posiadania profilu na PUE dla wszystkich przedsiębiorców
Obecnie obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS mają płatnicy rozliczający składki za więcej niż pięć osób. Od 1 stycznia 2023 r. obowiązek ten dotyczyć będzie wszystkich przedsiębiorców. "Do 30 grudnia br. wszyscy płatnicy składek powinni mieć konto na PUE ZUS" - mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Wiceminister: nie ma ofert pracy dla matek, które chciałyby wrócić do pracy na część etatu
Dużo kobiet nieaktywnych zawodowo z powodu konieczności opieki nad dziećmi, chętnie wróciłyby do pracy, ale na część etatu. Jednak takich ofert nie ma, bo większość spółek nie zatrudnia pracowników w takiej formie - wskazała w środę wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.
Pełnomocnictwo dla kadrowej krok po kroku
Upoważnienie dla kadrowej. Wiele czynności, które wykonują pracownicy działów kadr, zarezerwowane są dla kierownika jednostki, czyli pracodawcy. To jemu z mocy prawa należą się wszelkie prawa i obowiązki wynikające z przepisów o zatrudnianiu i zwalnianiu pracowników. Stąd bardzo często kierownik jednostki swoje uprawnienia w tym zakresie przekazuje osobie, która kieruje działem kadr. Wynika to zarówno z faktu wielości zadań, jakie ma kierownik jednostki, a z drugiej strony - ze złożoności zagadnień związanych z prawem pracy.
W Polsce kobiety stanowią tylko 13 proc. kadry chirurgicznej
Chirurgia wciąż nie wykorzystuje potencjału kobiet – stanowią one tylko nieco ponad 13 proc. kadry chirurgów – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji „Kobiety w chirurgii”. Już na etapie wybierania specjalizacji kobiety nie czują się mile widziane przy stole operacyjnym, a bariery w rozwoju kariery są także odczuwalne na jej kolejnych etapach. Co czwarta chirurżka nie jest zadowolona z możliwości rozwoju w swojej pracy, a co trzecia twierdzi, że realizuje program swojej specjalizacji w stopniu mniejszym niż lekarze mężczyźni. 57 proc. z nich zgłosiło doświadczenie mobbingu, a 47 proc. było zniechęcanych przez pracodawcę do macierzyństwa.
Święta wolne od pracy 2023
Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy określa 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto zawczasu zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Podpowiadamy, kiedy przypadają święta wolne od pracy w 2023 roku!
Jakie kompetencje są najbardziej pożądane na rynku pracy?
Jakie kompetencje są najbardziej pożądane na rynku pracy? Wszystkich można nauczyć się online.
Jak rozliczyć składkę zdrowotną z działalności za 2022 r.?
Roczne rozliczenie składki zdrowotnej 2022. Jakie są zasady ustalania rocznej podstawy wymiaru składki zdrowotnej? Jak przygotować się do rozliczenia?
Rozliczenie roczne składki zdrowotnej [szkolenie]
Rozliczenie składki zdrowotnej. Zapraszamy na praktyczne webinarium „Rozliczenie roczne składki zdrowotnej” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 20 grudnia 2022 roku. Polecamy!
Stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 5,1 proc.
Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce nie zmieniła się w porównaniu z październikiem i w listopadzie pozostała na poziomie 5,1 proc. – podało we wtorek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Pod koniec ubiegłego miesiąca w urzędach pracy zarejestrowanych było 801,5 tys. bezrobotnych.
Wymiar czasu pracy w 2023 r. - tabela czasu pracy
Wymiar czasu pracy 2023. Kolejny rok już za pasem! Sprawdź, ile wyniesie wymiar czasu pracy na 2023 rok, kiedy wypadają dni ustawowo wolne od pracy i dowiedz się, jak samodzielnie w poprawny sposób wyliczyć czas pracy pracownika.
Czy ciąża i urlop macierzyński zawsze chronią przed zwolnieniem?
Co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownicy w ciąży ani przebywającej na urlopie macierzyńskim. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Sprawdź, w jakich przypadkach ochrona przed zwolnieniem nie obowiązuje.
Nowy formularz PIT-2. Nowe obowiązki płatników!
PIT-2 - nowy formularz od 1 stycznia 2023 r. oznacza nowe obowiązki dla płatników. Jak przygotować się do zmian?
Siła wskaźników HR
Jednym z głównych celów zarządzania zasobami ludzkimi jest zwiększenie wydajności organizacji. I choć wydaje się to oczywiste, to związek pomiędzy zarządzaniem zasobami ludzkimi a wynikami firmy i tego, w jaki sposób praktyki HR wpływają na wydajność, wciąż powraca w dyskusjach z przedstawicielami Działów HR.
Ponad 60 proc. Polaków planuje zaoszczędzić na zakupie świątecznych prezentów dla swoich dzieci
Sondaż: Polacy będą oszczędzać na świątecznych prezentach dla dzieci. Głównie ruszą po promocje
Minimalne wynagrodzenie za pracę 2023 - dla pracowników i zleceniobiorców
Wynagrodzenie minimalne 2023 - ile będzie wynosiło od 1 stycznia 2023 roku, a ile od 1 lipca 2023 r.? Co powinien wiedzieć pracownik i zleceniobiorca? Jak się przygotować?
Technologia a rynek pracy
Postęp technologiczny, globalizacja, migracja ludności, demografia, pandemia czy konflikty zbrojne mają duży wpływ na nasz, i nie tylko nasz, rynek pracy. Widać to na przykładzie zmian, które zaszły w ostatnich latach. I chociaż nadal dominują pozytywne nastroje wśród polskich pracowników, spora część z nich z obawą patrzy w przyszłość. Czy Polacy boją się zmian na rynku pracy wywołanych automatyzacją pracy?
Plotki w pracy. Czy trzeba z nimi walczyć?
Efektem regularnych rozmów w pracy są…plotki. To nieuniknione w miejscu zatrudnienia. Te negatywne mogą doprowadzić do toksycznej atmosfery w przedsiębiorstwie. A na jaki temat najczęściej się plotkuje? Co trzecia osoba mówi o rodzinie, 64 proc. o przyjaciołach, a 58 proc. o swoim szefie. Aż 57 proc. osób plotkuje o współpracownikach[1]. Czy plotki mogą zniszczyć zespół? Jak do tego nie dopuścić?