REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień wolny za święto w sobotę 2022

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dzień wolny za święto w sobotę 2022 - czy za Nowy Rok przysługuje dzień wolny?
Dzień wolny za święto w sobotę 2022 - czy za Nowy Rok przysługuje dzień wolny?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dzień wolny za święto w sobotę w 2022 roku wypada tylko raz. Czy za Nowy Rok przysługuje dzień wolny? Co w przypadku wystąpienia zwolnienia lekarskiego lub urlopu pracownika w terminie dnia wolnego?

Święto wypadające w sobotę w 2022 roku - Nowy Rok

Za jakie dni odbieramy wolne w 2022 roku? W 2022 roku święto państwowe, ustawowo wolne od pracy, wypadające w sobotę wystąpi tylko raz. Za takie święto pracownicy otrzymują dodatkowy dzień wolny do odebrania. Stąd bierze się zainteresowanie takimi świętami. W 2022 r. w sobotę wypada 1 stycznia czyli Nowy Rok. Pozostałe święta z ustawy o dniach wolnych od pracy przypadają na inne dni tygodnia.

REKLAMA

Autopromocja

Święto wypadające w sobotę w 2022 r. to Nowy Rok – 1 stycznia. Odebranie dnia wolnego za święto 1 stycznia powinno nastąpić jeszcze w styczniu.

Dzień wolny za święto w sobotę 2022

Skoro 1 stycznia 2022 r. czyli Nowy Rok będący świętem ustawowo wolnym od pracy przypada w sobotę, obniża wymiar czasu pracy pracownika o 8 godzin (tyle wynosi standardowo dzień pracy). W związku z tym pracodawca „oddaje” te 8 godzin, które normalnie byłyby dodatkowo wolne, w innym dniu. Dotyczy to oczywiście pracowników pracujących od poniedziałku do piątku, kiedy sobota jest dla nich dniem wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Jeśli bowiem pracownik zgodnie z harmonogramem czasu pracy wykonuje pracę w soboty, po prostu tego dnia ma wolne. Taka osoba nie traci wówczas wolnego z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. Sobota ta będzie dla niego więc dodatkowym wolnym z tytułu święta 1 stycznia.

Art. 130 § 2 Kodeksu pracy:

„Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzień wolny do odebrania w 2022 r. - 1 stycznia

REKLAMA

Dzień wolny za 1 stycznia należy odebrać już na początku roku. Kiedy można odebrać dzień wolny za święto 1 stycznia 2022 r.? Zgodnie z ogólną regułą dzień wolny za święto wypadające w sobotę wyznacza się w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wystąpiło to święto. Dla miesięcznego okresu rozliczeniowego będzie to więc miesiąc styczeń. Pracodawca jeszcze w styczniu powinien wyznaczyć „dodatkowy” dzień wolny. Co do zasady, wolne do odebrania ustala samodzielnie. Może jednak wziąć pod uwagę wnioski pracowników w tej sprawie. Dopuszcza się również różne daty skorzystania z dnia wolnego przez poszczególnych pracowników. Ponadto, wolne należy oddać jednorazowo jako dzień odpoczynku od pracy. Niedopuszczalne jest oddawanie wspomnianych 8 godzin „na raty”, np. poprzez zwalnianie z pracy po 2 godziny przez 4 dni.

W styczniu 2022 r. dobrym dniem na oddanie wolnego za święto w sobotę jest 7 stycznia czyli piątek pomiędzy Świętem Trzech Króli a weekendem. W taki sposób można przedłużyć pracownikom weekend, by mogli zregenerować się i nabrać energii do pracy w nowym roku kalendarzowym.

Dzień wolny za święto w sobotę do końca okresu rozliczeniowego

REKLAMA

Zdarza się, że pracodawcy udzielają dnia wolnego za święto przypadające na sobotę w innym okresie rozliczeniowym niż miesiąc, w którym wypada dane święto. Należy jednak pamiętać, że prawo pracy nie dopuszcza takiej możliwości, aby oddać pracownikowi dzień wolny w kolejnym okresie rozliczeniowym. Jeśli obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy, wolne należy ustalić do końca miesiąca. Jeśli funkcjonuje kwartalny okres rozliczeniowy, ważne aby wykorzystać dodatkowy dzień wolny do końca kwartału. To samo dotyczy rocznego okresu rozliczeniowego. Wówczas pracodawca ma w tym przedmiocie największą swobodę, ponieważ może wskazać dowolny dzień do odebrania wolnego w całym roku kalendarzowym. Należy podkreślić w tym miejscu, że nie ma znaczenia wola pracownika. Nawet gdy pracownik złoży wniosek o dzień wolny w innym okresie rozliczeniowym, pracodawca nie może ustalić go w tym terminie.

Jakie skutki może wywołać udzielenie dnia wolnego za święto w sobotę w kolejnym okresie rozliczeniowym lub nieudzielenie go w ogóle? W takiej sytuacji dochodzi do przekroczenia przeciętnej średniotygodniowej normy czasu pracy, za co pracodawca powinien wypłacić pracownikowi stosowny dodatek do wynagrodzenia. W przeciwnym razie w razie kontroli PIP brak informacji w ewidencji czasu pracy o oddaniu dnia wolnego za święto w sobotę, zostanie stwierdzone wykroczenie w postaci naruszenia podstawowych praw pracowniczych. Zgodnie z Kodeksem pracy wykroczenie to zagrożone jest grzywną od 1000 zł do 30000 zł.

Dzień wolny za święto w sobotę a zwolnienie lekarskie i urlop wypoczynkowy

Co jeśli w terminie, w którym pracodawca wyznaczył dzień wolny od pracy za święto występujące w sobotę, pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim lub urlopie wypoczynkowym? Czy pracodawca powinien wyznaczyć mu inny dzień wolny? Nie. Pracodawca nie ma takiego obowiązku. Taka usprawiedliwiona nieobecność w pracy nie uzasadnia przyznania pracownikowi dnia wolnego w innym terminie.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320)

Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1920)

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Skrócony tydzień pracy może być tragiczny dla gospodarki, firm i społeczeństwa

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. 15 września kończy się nabór firm i instytucji do projektu.

2,5 tys. euro za pracę na magazynie w Szwecji i Norwegii. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego?

Szwecja, Norwegia, Niemcy i Czechy to opłacalne kierunki na podjęcie pracy w wakacje. W państwach skandynawskich na magazynie można zarobić 2,5 tys. euro miesięcznie. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego? Bardzo dobre zarobki są też w Niemczech i Czechach.

Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

REKLAMA

Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

REKLAMA

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

REKLAMA