REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzech Króli przypada w 2024 r. w sobotę. Pracownikom należy się dodatkowy dzień wolny. Jak pracodawca powinien go wyznaczyć

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Trzech Króli przypada w 2024 r. w sobotę
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Święto Trzech Króli obchodzone jest 6 stycznia. W 2024 r. będzie to sobota. Pracownicy mają wobec tego praco do dodatkowego dnia wolnego od pracy. Pracodawca powinien wyznaczyć taki dzień w okresie rozliczeniowym, w którym występuje dzień Trzech Króli.

Święto Trzech Króli jest jednym ze świąt będących dniami ustawowo wolnymi od pracy. Obchodzi się je 6 stycznia. W 2024 r. ten dzień wypada w sobotę. Dlatego pracownicy mają prawo do dodatkowego dnia wolnego od pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Dzień wolny w zamian za Święto Trzech Króli w 2024 r.

Przepisy Kodeksu pracy stanowią, że święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Właśnie z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia w styczniu 2024 r. Wymiar czasu pracy w przyjętym u danego pracodawcy okresie rozliczeniowym, który obejmuje dzień 6 stycznia 2024 r. zostanie skrócony o 8 godzin.

Okres rozliczeniowy to okres, w którym u danego pracodawcy następuje rozliczenie czasu pracy pracowników. Zgodnie z przepisami w przyjętym okresie rozliczeniowym czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Okres rozliczeniowy przyjęty u pracodawcy powinien trwać nie dłużej niż 4 miesiące. Pracodawca może przedłużyć okres rozliczeniowy do maksymalnie 12 miesięcy, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy. Zobowiązany jest przy tym do zachowania ogólnych zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.

Święto Trzech Króli to potoczna nazwa Święta Objawienia Pańskiego. Zarazem jednak taką właśnie nazwą posługuje się ustawa o dniach wolnych od pracy. 

Święto to było dniem wolnym od pracy do 1960 r. Status dnia wolnego od pracy przywróciła Świętu Trzech Króli nowelizacja, która weszła w życie 1 stycznia 2011 r. 

Dzień wolny w tym samym okresie rozliczeniowym

Kodeks pracy nie przesądza, kiedy pracodawca powinien „oddać” dzień wolny od pracy w zamian za święto, które przypada w sobotę. Dopuszczalne zatem jest wyznaczenie dodatkowego dnia wolnego przed świętem przypadającym w sobotę, albo też – po nim. 

Konieczne jedynie jest to, by dodatkowy dzień wolny od pracy został wyznaczony w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym występuje święto, w zamian za które ten dzień ma zostać przyznany. Czas pracy pracownika rozliczany jest w ramach danego okresu rozliczeniowego, więc niedopuszczalne jest wyznaczenie dnia wolnego w innym okresie rozliczeniowym.

W zamian za święto należy się cały dzień wolny

Skrócenie czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym o 8 godzin to nie jedyna konsekwencja sytuacji, w której święto przypada w sobotę. Pracodawca nie tylko musi uwzględnić takie skrócenie czasu pracy, ale i zachować przeciętnie pięciodniowy tydzień pracy pracownika. 

Dlatego za święto przypadające w sobotę nie można skrócić czasu pracy o parę godzin w ciągu kilku dni, w łącznym wymiarze 8 godzin. Konieczne jest wobec tego udzielenie całego dnia wolnego od pracy.

Jak wyznaczyć dodatkowy dzień wolny od pracy

O wyznaczeniu dodatkowego dnia wolnego w zamian za święto przypadające w sobotę pracodawca powinien zawiadomić pracowników w sposób przyjęty u tego pracodawcy. Informację o tym, który dzień będzie wolny w zamian za święto, które przypada w sobotę można zatem przekazać pracownikom poprzez wywieszenie stosownego komunikatu na tablicy ogłoszeń, przesłać im pocztą elektroniczną bądź zamieszczając w stosowanej w zakładzie pracy platformie komunikacyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA