REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzech Króli przypada w 2024 r. w sobotę. Pracownikom należy się dodatkowy dzień wolny. Jak pracodawca powinien go wyznaczyć

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Trzech Króli przypada w 2024 r. w sobotę
Trzech Króli przypada w 2024 r. w sobotę
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Święto Trzech Króli obchodzone jest 6 stycznia. W 2024 r. będzie to sobota. Pracownicy mają wobec tego praco do dodatkowego dnia wolnego od pracy. Pracodawca powinien wyznaczyć taki dzień w okresie rozliczeniowym, w którym występuje dzień Trzech Króli.

Święto Trzech Króli jest jednym ze świąt będących dniami ustawowo wolnymi od pracy. Obchodzi się je 6 stycznia. W 2024 r. ten dzień wypada w sobotę. Dlatego pracownicy mają prawo do dodatkowego dnia wolnego od pracy.

Autopromocja

Dzień wolny w zamian za Święto Trzech Króli w 2024 r.

Przepisy Kodeksu pracy stanowią, że święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Właśnie z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia w styczniu 2024 r. Wymiar czasu pracy w przyjętym u danego pracodawcy okresie rozliczeniowym, który obejmuje dzień 6 stycznia 2024 r. zostanie skrócony o 8 godzin.

Okres rozliczeniowy to okres, w którym u danego pracodawcy następuje rozliczenie czasu pracy pracowników. Zgodnie z przepisami w przyjętym okresie rozliczeniowym czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Okres rozliczeniowy przyjęty u pracodawcy powinien trwać nie dłużej niż 4 miesiące. Pracodawca może przedłużyć okres rozliczeniowy do maksymalnie 12 miesięcy, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy. Zobowiązany jest przy tym do zachowania ogólnych zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.

Święto Trzech Króli to potoczna nazwa Święta Objawienia Pańskiego. Zarazem jednak taką właśnie nazwą posługuje się ustawa o dniach wolnych od pracy. 

Święto to było dniem wolnym od pracy do 1960 r. Status dnia wolnego od pracy przywróciła Świętu Trzech Króli nowelizacja, która weszła w życie 1 stycznia 2011 r. 

Dzień wolny w tym samym okresie rozliczeniowym

Kodeks pracy nie przesądza, kiedy pracodawca powinien „oddać” dzień wolny od pracy w zamian za święto, które przypada w sobotę. Dopuszczalne zatem jest wyznaczenie dodatkowego dnia wolnego przed świętem przypadającym w sobotę, albo też – po nim. 

Konieczne jedynie jest to, by dodatkowy dzień wolny od pracy został wyznaczony w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym występuje święto, w zamian za które ten dzień ma zostać przyznany. Czas pracy pracownika rozliczany jest w ramach danego okresu rozliczeniowego, więc niedopuszczalne jest wyznaczenie dnia wolnego w innym okresie rozliczeniowym.

W zamian za święto należy się cały dzień wolny

Skrócenie czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym o 8 godzin to nie jedyna konsekwencja sytuacji, w której święto przypada w sobotę. Pracodawca nie tylko musi uwzględnić takie skrócenie czasu pracy, ale i zachować przeciętnie pięciodniowy tydzień pracy pracownika. 

Dlatego za święto przypadające w sobotę nie można skrócić czasu pracy o parę godzin w ciągu kilku dni, w łącznym wymiarze 8 godzin. Konieczne jest wobec tego udzielenie całego dnia wolnego od pracy.

Jak wyznaczyć dodatkowy dzień wolny od pracy

O wyznaczeniu dodatkowego dnia wolnego w zamian za święto przypadające w sobotę pracodawca powinien zawiadomić pracowników w sposób przyjęty u tego pracodawcy. Informację o tym, który dzień będzie wolny w zamian za święto, które przypada w sobotę można zatem przekazać pracownikom poprzez wywieszenie stosownego komunikatu na tablicy ogłoszeń, przesłać im pocztą elektroniczną bądź zamieszczając w stosowanej w zakładzie pracy platformie komunikacyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  REKLAMA

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA