Święto wypada w sobotę – kiedy należy się dodatkowy dzień wolny
REKLAMA
REKLAMA
Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin – tak stanowi art. 130 § 2 Kodeksu pracy. Jeśli więc święto (dzień ustawowo wolny od pracy) przypada w sobotę, pracownik zyskuje dodatkowy dzień wolny w innym dniu ustalonym z pracodawcą.
REKLAMA
Kiedy wyznaczyć dodatkowy dzień wolny
Pracodawca musi udzielić pracownikowi dodatkowy dzień wolny od pracy również w przypadku, gdy święto przypada w dniu wyznaczonym jako dzień jego pracy. W przypadku osób pracujących w dni świąteczne, również obowiązuje zasada, że każde święto w okresie rozliczeniowym przypadające w innym dniu niż niedziela skraca wymiar czasu pracy o 8 godzin.
Dodatkowy dzień wolny za 6 stycznia powinien zostać wykorzystany w styczniu, jeśli w zakładzie pracy przyjęto miesięczny okres rozliczeniowy. Pracodawca może udzielić go przed świętem wypadającym w sobotę lub po nim.
Okres rozliczeniowy to okres, w którym u danego pracodawcy następuje rozliczenie czasu pracy pracowników. Zgodnie z przepisami w przyjętym okresie rozliczeniowym czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Okres rozliczeniowy przyjęty u pracodawcy powinien trwać nie dłużej niż 4 miesiące. Pracodawca może przedłużyć okres rozliczeniowy do maksymalnie 12 miesięcy, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy. Zobowiązany jest przy tym do zachowania ogólnych zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.
Pracodawca może odgórnie wskazać konkretną datę, w której zostanie wykorzystany dzień wolny lub pracownicy mogą sami wybrać dzień, w którym go wykorzystają. Co istotne, pracownik powinien wykorzystać cały dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Nie można rozdzielać go na godziny.
Komu dzień wolny się nie należy
Z dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w sobotę nie skorzystają osoby, wykonujące swoje obowiązki na podstawie umów cywilnoprawnych, np. umowy zlecenia czy umowy o dzieło.
Dodatkowy dzień wolny od pracy nie przysługuje również osobom przebywającym w tym dniu na zwolnieniu chorobowym, zasiłku macierzyńskim czy urlopie bezpłatnym. Jeśli jednak pracownik kończy zwolnienie 5 stycznia lub będzie niezdolny do pracy od 7 stycznia, nabędzie prawo do dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w sobotę 6 stycznia.
Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat