Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu świadczenia pracownicze. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące świadczenia pracownicze.
Aktualizacja: 10.08.2011
Świadczenie urlopowe wypłacają pracodawcy spoza sfery budżetowej, którzy zrezygnowali z tworzenia zakładowego funduszu socjalnego oraz zatrudniali na dzień 1 stycznia danego roku kalendarzowego mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. »
Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas strajku
Aktualizacja: 11.04.2019
Za czas prowadzenia strajku, jeśli pracownik w tym czasie nie wykonywał pracy, nie przysługuje wynagrodzenie. W miesiącu, w którym była podjęta i prowadzona akcja strajkowa, pracodawca ma prawo obniżyć wynagrodzenie pracownika za czas trwania tejże akcji. »
Choroba pracownika w trakcie urlopu
Aktualizacja: 29.06.2011
Czasowa niezdolność do pracy powoduje przerwanie urlopu wypoczynkowego. W takim przypadku za czas niezdolności do pracy podczas urlopu pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe, a za czas urlopu – wynagrodzenie urlopowe. »
Odprawa - dodatkowe świadczenie dla pracownika
Aktualizacja: 11.04.2011
Odprawa to dodatkowe świadczenie, które przysługuje pracownikowi lub ewentualnie członkom jego najbliższej rodziny. Kodeks pracy przewiduje cztery rodzaje odpraw: emerytalną, rentową, pośmiertną oraz związaną z zatrudnieniem na podstawie wyboru. »
Świadczenie urlopowe dla nauczycieli w 2011 r.
Aktualizacja: 04.04.2011
W tym roku świadczenie urlopowe wynosi 1093,93 zł. Przysługuje ono każdemu nauczycielowi, pod warunkiem jednak, że pozostaje on w danym roku szkolnym w stosunku pracy. Jeśli nauczyciel nie był zatrudniony przez cały rok, wówczas należne świadczenie ustala się proporcjonalnie do przepracowanego przez niego czasu pracy. »
Odpisy na fundusz socjalny w 2011 r.
Aktualizacja: 17.03.2011
W związku z nowelizacją ustawy o zfśs od jej wejścia w życie będzie istniała możliwość dokonywania nowego odpisu na ten fundusz, związanego z założeniem przez pracodawcę np. żłobka dla dzieci pracowników. »
Jak wypłacać dodatkowe świadczenia pracownikom czasowo przeniesionym
Aktualizacja: 08.03.2011
Jesteśmy pracodawcą prywatnym. Na podstawie regulaminu wynagradzania wypłacamy pracownikom czasowo przeniesionym określone świadczenia. Czy jeśli w regulaminie uchylimy postanowienia przyznające pracownikom te świadczenia, podstawą do ich wypłaty będzie zarządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie świadczeń dla pracowników czasowo przeniesionych? »
Nauczyciele - badanie czasu i warunków pracy
Aktualizacja: 28.02.2011
Instytut Badań Edukacyjnych (IBE) w ciągu najbliższych dwóch tygodni ma rozpocząć badanie czasu i warunków pracy nauczycieli. Jest to pierwsze w Polsce tego typu kompleksowe badanie. Weźmie w nim udział ponad 8 tys. nauczycieli. »
Urlop wypoczynkowy dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy
Aktualizacja: 23.02.2011
Od 1 lipca 2010 r. zatrudniliśmy na zastępstwo sprzątaczkę, na pół etatu, która ma już 20 lat stażu pracy. Pracuje od poniedziałku do piątku po 4 godziny dziennie. Ile dni urlopu się jej należy? Czy za każdy dzień urlopu odejmuje się 4 godziny? »
ZUS wysyła emerytom i rencistom PIT-y z informacją o uzyskanych dochodach
Aktualizacja: 24.02.2011
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zobowiązany jest sporządzić, a następnie przesłać informację o uzyskanych w 2010 r. dochodach wszystkim osobom, które choć przez jeden miesiąc minionego roku otrzymywały z ZUS świadczenie. Do 28 lutego formularze PIT otrzyma ponad 9 mln osób, z których ponad 8 mln to emeryci i renciści. »
Prezydent podpisał ustawę "żłobkową"
Aktualizacja: 24.02.2011
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w środę, 23 lutego, ustawę o formach opieki nad dziećmi do lat trzech, ułatwiającą m.in. zakładanie żłobków i klubików dla małych dzieci. Podkreślił, że ustawa jest tylko fragmentem pracy, która czeka państwo w zakresie polityki prorodzinnej. »
Aktualizacja: 21.02.2011
Czy odprawa emerytalno-rentowa przysługuje wszystkim pracownikom, a także tym zajmującym kierownicze stanowisko w zakładzie pracy? »
Kiedy należy udzielić urlopu wypoczynkowego w zwiększonym wymiarze
Aktualizacja: 21.02.2011
Pracownik został zatrudniony w styczniu 2010 r. Po ponad roku pracy w lutym 2011 r. dostarczył świadectwo ukończenia szkoły. To spowodowało, że nabył prawo do dłuższego urlopu – o sześć dni w porównaniu do przysługującego mu w ubiegłym roku. Czy należy mu w tym roku udzielić takiego urlopu, skoro świadectwo otrzymaliśmy dopiero w drugim miesiącu roku kalendarzowego? »
Kto może korzystać z funduszu świadczeń socjalnych
Aktualizacja: 16.02.2011
Pracodawca, ustalając krąg uprawnionych do świadczeń z funduszu socjalnego, często odwołuje się do definicji zawartych w innych ustawach, np. Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym oraz ustawie o pomocy społecznej. »
Jak uwzględniać miesięczną prowizję w podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego
Aktualizacja: 07.02.2011
Za każdy miesiąc wypłacamy handlowcom prowizję od sprzedaży, jeżeli uzyskają wymagany obrót. Prowizja jest wypłacana w zróżnicowanej wysokości i zdarza się, że pracownicy nie otrzymują jej w danym miesiącu. Czy ten składnik należy przyjmować do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego? Jeśli tak, to z jakiego okresu? »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »