Kategorie

Jakim obciążeniom podatkowym i składkowym podlegają wielkanocne bony towarowe

Arkadiusz Mika
Przed świętami wielkanocnymi rozdamy naszym pracownikom talony na zakupy. Czy talony uprawniające do ich wymiany na towary są opodatkowane i oskładkowane?

RADA

Talony dla pracowników zawsze są opodatkowane. To, czy talony będą podlegały obciążeniom składkowym, zależy od źródła, z jakiego je Państwo sfinansują. Oskładkowane są bony sfinansowane ze środków obrotowych. Zwolnione ze składek są bony zakupione z funduszu socjalnego lub funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe (w tym przypadku tylko do limitu 906,61 zł).

UZASADNIENIE

Reklama

Niezależnie od źródła finansowania, bony wydawane pracownikom są zawsze opodatkowane. Przepisy ustawy podatkowej wyłączają bowiem bony ze zwolnienia podatkowego (do limitu 380 zł), które dotyczy jedynie świadczeń rzeczowych sfinansowanych ze środków zfśs (art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Bony dla pracowników nie są uznawane za świadczenia rzeczowe na podstawie ustawy o pdof.

Rozstrzygnięcie, czy wydawane pracownikom bony będą stanowiły podstawę wymiaru składek, jest uzależnione od źródła, z jakiego pracodawca pokryje ich zakup. Zasadą jest, że bony kupione ze środków tzw. bieżących firmy są oskładkowane. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracodawca chce pokryć zakup bonów z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ale nie dokonał jeszcze na niego odpisu (i nie przekazał fizycznie środków na jego konto). Jeżeli bony zostały kupione ze środków obrotowych firmy, ale w momencie ich wydawania pracownikowi środki te zostały już zrefundowane z konta socjalnego, to należy uznać, że zostały sfinansowane z funduszu socjalnego i nie będą podlegały oskładkowaniu. Decydujące znaczenie ma tu moment uzyskania przez pracownika przychodu (czyli dzień otrzymania bonów).

Korzyści

Bony finansowane z funduszu socjalnego są (bez limitu) zwolnione ze składek.

Reklama

Oskładkować należy natomiast bony, które w planach mają być ostatecznie sfinansowane ze środków funduszu, ale na dzień ich wręczania zakup ten był pokryty ze zwykłych środków firmy. Należy uznać, że w takiej sytuacji po refundacji zakupu bonów ze środków funduszu pracodawca może dokonać korekty nadpłaconych składek. Wówczas zostanie spełniony warunek niezbędny do zastosowania zwolnienia. Ostatecznie bowiem świadczenie to zostanie sfinansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Wolne od składek będą także bony zakupione ze środków funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe na mocy układu zbiorowego pracy. Mimo że bony nie są środkiem płatniczym, to należy przyjąć, że z określonymi nominałami i przeznaczeniem ich wymiany na konkretne towary spełniają niezbędny do zastosowania zwolnienia składkowego wymóg - zakwalifikowania ich do świadczeń wypłacanych z tego źródła.

Należy zauważyć, że w przypadku bonów zakupionych z funduszu socjalno-bytowego nie każda ich liczba będzie zwolniona ze składek. Obowiązuje tu limit zwolnienia, który w 2008 r. wynosi 906,61 zł. Do limitu wlicza się wszystkie świadczenia wypłacane z tego funduszu w roku kalendarzowym.

Podstawa prawna:

• § 1, § 2 ust. 1 pkt 19-20 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),

• art. 11-12, art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),

• art. 24 ust. 6a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Arkadiusz Mika

specjalista w zakresie prawa pracy

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?