Czy wartość biletów okresowych przekazanych pracownikom stanowi podstawę wymiaru składek
REKLAMA
RADA
Tak. Korzyści materialne wynikające z przekazywanych pracownikom biletów okresowych na przejazdy środkami lokomocji, jak też tzw. legitymacje zniżkowe uprawniające do określonej ulgi przejazdowej nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
UZASADNIENIE
Podstawy wymiaru składek nie stanowią korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji (§ 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek...).
Wynika z tego, że podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie stanowią przekazywane pracownikom bilety okresowe, jak też tzw. legitymacje zniżkowe, uprawniające do określonej ulgi przejazdowej.
Należy jednak podkreślić, że wyłączenie z podstawy wymiaru składek korzyści materialnej wynikającej z zakupu przez pracodawcę biletów uprawniających do przejazdów środkami lokomocji ma zastosowanie tylko wtedy, gdy pracodawca nie wypłaca z tego tytułu ekwiwalentu pieniężnego. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi bowiem przychód w myśl przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.
Przychodem ze stosunku pracy są natomiast wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 ustawy o pdof).
Podstawa prawna:
- § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),
- art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat