reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy dodatek z tytułu dojazdu do szkoły przysługuje na dziecko dojeżdżające do szkoły podstawowej

Czy dodatek z tytułu dojazdu do szkoły przysługuje na dziecko dojeżdżające do szkoły podstawowej

Jedna z pracownic, której wypłacam zasiłek rodzinny, po zmianie miejsca zamieszkania zwróciła się z wnioskiem o przyznanie dodatku z tytułu dojazdu jej dziecka do szkoły podstawowej, znajdującej się w innej miejscowości. Wiem, że do tej miejscowości jeżdżą tzw. gimbusy. Czy powinnam od tej pracownicy żądać jakiegoś dokumentu poświadczającego ponoszone przez nią koszty tego dojazdu?

RADA
Dojazd do szkoły podstawowej, której siedziba znajduje się w innej miejscowości, w ogóle nie stanowi podstawy przyznania dodatku z tego tytułu. Nie ma przy tym znaczenia, czy dziecko ma zapewniony transport do szkoły.

UZASADNIENIE
Celem wypłaty dodatku z tytułu dojazdu dziecka do miejscowości, w której znajduje się szkoła, jest zrekompensowanie rodzicom lub opiekunom dziecka kosztów ponoszonych na zapewnienie mu tego dojazdu. Dodatek ten przysługuje jednak tylko w sytuacji, gdy dziecko dojeżdża do szkoły ponadpodstawowej lub ponadgimnazjalnej.

WAŻNE!
Wniosek o przyznanie dodatków do zasiłku rodzinnego składa się na druku wniosku o przyznanie zasiłku rodzinnego.

Wniosek Państwa pracownicy o przyznanie tego dodatku powinien zostać rozpatrzony negatywnie z uwagi na uczęszczanie jej dziecka do szkoły podstawowej.

Warunkiem przyznania dodatku z tytułu dojeżdżania dziecka do miejscowości, w której znajduje się szkoła, tak jak w przypadku pozostałych dodatków do zasiłku rodzinnego, jest posiadanie uprawnień do tego zasiłku. Nie ma natomiast wymogu dokumentowania faktu ponoszenia z tego tytułu kosztów.

Gdyby jednak o taki dodatek zwrócił się pracownik, którego dziecko dojeżdża do szkoły ponadpodstawowej lub ponadgimnazjalnej, a zakład posiadałby informację, że dziecku został zapewniony transport do szkoły, powinien odmówić pracownikowi prawa do tego dodatku. Jego przyznanie byłoby wówczas bezprzedmiotowe ze względu na cel jego przyznawania, jakim jest pokrycie wydatków poniesionych z tytułu dojazdu dziecka do szkoły.


Podstawa prawna:
•   art. 15 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (DzU nr 228, poz. 2255 ze zm.),
•   § 6 rozporządzenia z 27 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (DzU nr 213, poz. 2162).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Barbara Sypniewska

ekspertka BCC ds. zarządzania kapitałem ludzkim

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama