| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia minimalnego

Składniki wynagrodzenia minimalnego

Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy powinien co miesiąc otrzymywać co najmniej równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę, które w bieżącym roku wynosi 1126 zł.

W celu ustalenia, czy pracownik otrzymał w danym miesiącu minimalne wynagrodzenie, czy też należy je uzupełnić, nie wystarczy ograniczyć się do sprawdzenia wysokości wynagrodzenia zasadniczego. Do minimalnego wynagrodzenia wliczeniu podlegają także inne składniki płacy pracownika.

Przykład

Pracownica szpitala zarabia 1100 zł wynagrodzenia zasadniczego. Oprócz tego przysługuje jej dodatek stażowy w wysokości 7% wynagrodzenia zasadniczego (1100 zł x 7% = 77 zł). Pracownicy nie należy się uzupełnienie wynagrodzenia do stawki minimalnej, gdyż dodatek stażowy podlega wliczeniu do minimalnego wynagrodzenia za pracę. Po zsumowaniu wynagrodzenia zasadniczego i dodatku stażowego okazuje się, że pracownica zarabia więcej niż obowiązujące w tym roku wynagrodzenie minimalne (1100 zł + 77 zł = 1177 zł).

WaŻne!

Dozwolone jest ustanowienie wynagrodzenia zasadniczego pracownika na poziomie niższym niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Nie oznacza to jednak, że każda wypłata dokonana na rzecz pracownika jest zaliczana do wynagrodzenia minimalnego. Pracownik musi otrzymać, co najmniej takie wynagrodzenie (w br. 1126 zł - rozporządzenie z 11 września 2007 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2008 r., DzU nr 171, poz. 1209) ze składników zaliczanych do wynagrodzeń osobowych. Od tej reguły istnieją jednak wyjątki.

Wynagrodzenia osobowe

Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (DzU nr 200, poz. 1679 ze zm.) do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych. Wyżej wymieniona ustawa wskazuje również wyjątki od tej reguły.

Przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się:

• nagrody jubileuszowej,

• odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,

• wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

Piśmiennictwo wskazuje również, że nie można wliczać do minimalnego wynagrodzenia dodatku za pracę w porze nocnej. Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 1518 k.p.). Już sam fakt, że dodatek ten liczony jest od stawki minimalnej wskazuje, że w zamyśle ustawodawcy miał być świadczeniem płaconym ponad tę stawkę. Przyjmując, że dodatek za pracę w nocy podlega wliczeniu do wynagrodzenia minimalnego, pracownicy wykonujący pracę w nocy, których wynagrodzenie jest niższe niż minimalne, mogliby otrzymać taką samą wypłatę jak pracownicy ze zmian dziennych. Praca w nocy nie zostałaby wówczas w żaden sposób zrekompensowana.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »