reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalić prawo do zasiłku opiekuńczego, gdy rodzice pracują w systemie pracy zmianowej

Jak ustalić prawo do zasiłku opiekuńczego, gdy rodzice pracują w systemie pracy zmianowej

Mąż pracownicy pracuje w godz. od 7.00 do 15.00. W okresie od 4 do 12 maja 2006 r. przebywał w szpitalu. Pracownica wystąpiła z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy na 5-letniego zdrowego syna, który uczęszcza do przedszkola i w okresie pobytu w szpitalu męża pracownicy również chodził do przedszkola. Pracownica jest zatrudniona w systemie pracy zmianowej, pracuje na dwie zmiany. W okresie od 4 do 5 maja br. zgodnie z rozkładem czasu pracy powinna pracować na pierwszą zmianę od godz. 7.00 do 15.00, natomiast od 8 do 12 maja br. na drugą zmianę od godz. 15.00 do 22.00. Za jaki okres przysługuje jej zasiłek opiekuńczy? Jakie dokumenty musi przedłożyć?

RADA
Pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego od 8 do 12 maja 2006 r., tj. tylko za dni, w które zgodnie z harmonogramem czasu pracy miała pracować na drugiej zmianie, a w tym czasie dziecko pozostawałoby bez opieki. Świadczenie należy wypłacić na podstawie zaświadczenia lekarskiego o pobycie męża pracownicy w szpitalu i wniosku o zasiłek opiekuńczy.

UZASADNIENIE
Gdy oboje rodzice zdrowego dziecka do ukończenia 8. roku życia są zatrudnieni, a tylko jedno z nich pracuje w systemie pracy zmianowej, zasiłek opiekuńczy przysługuje wyłącznie za te dni, w których z uwagi na poród, chorobę lub pobyt jednego z rodziców w zamkniętym zakładzie opieki zdrowotnej dziecko pozostawałoby bez opieki.

Dlatego zasiłek opiekuńczy Państwa pracownicy przysługuje tylko za okres od 8 do 12 maja br., czyli za dni, w których nie miałby kto zająć się dzieckiem. Syn pracownicy przez okres pobytu jej męża w szpitalu chodził do przedszkola, dlatego miał zapewnioną opiekę przez określoną część dnia. Jednak w czasie, gdy pracownica miała ustaloną pracę na drugą zmianę od godz. 15.00 do 22.00, nie miałby kto odebrać dziecka z przedszkola. Taka sytuacja uzasadnia wypłatę zasiłku opiekuńczego pracownicy.

Szczególna sytuacja ma miejsce wtedy, gdy oboje rodzice dziecka, pracując w systemie pracy zmianowej na różnych zmianach, na przemian zapewniają dziecku ciągłą opiekę. Wówczas każde z nich jest uważane za osobę stale sprawującą opiekę nad chorym dzieckiem. W razie choroby, porodu lub pobytu jednego z rodziców w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, drugiemu z rodziców przysługuje zasiłek opiekuńczy.

Przykład:
Rodzice dziecka w wieku 4 lat są zatrudnieni w systemie pracy zmianowej. Z uwagi na konieczność zapewnienia dziecku ciągłej opieki, pracują na różnych zmianach. Matka dziecka z powodu choroby przebywała na zwolnieniu lekarskim od 24 kwietnia do 5 maja br. Za okres jej choroby ojciec dziecka ma prawo do zasiłku opiekuńczego.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje jedynie wtedy, gdy nie ma innych domowników zamieszkujących wspólnie z pracownikiem i pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mogących zapewnić opiekę dziecku.

WAŻNE!
Wyjątek od tej zasady dotyczy sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 2 lat.

W takim przypadku prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje, nawet jeśli są inni członkowie rodziny, którzy mogliby zapewnić dziecku opiekę.

Przyznanie prawa i wypłata zasiłku opiekuńczego następuje po złożeniu przez pracownika wniosku o ten zasiłek na formularzu ZUS Z-15.

W przypadku sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 z powodu pobytu rodzica w szpitalu dowodem do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego jest zaświadczenie na zwykłym druku wystawione przez lekarza upoważnionego do wystawiania zaświadczeń lekarskich, jeżeli choroba lub poród uniemożliwia mu sprawowanie opieki.

Jeżeli zasiłek jest wypłacany przez ZUS, pracodawca powinien złożyć również zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3.


Podstawa prawna:
• art. 32, art. 34, art. 53 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
• § 18 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznawania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.).

 
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PwC Studio

Serwis prawno-podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama