reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy urodzenie dziecka w trakcie urlopu bezpłatnego daje prawo do zasiłku macierzyńskiego

Czy urodzenie dziecka w trakcie urlopu bezpłatnego daje prawo do zasiłku macierzyńskiego

Pracownica naszego zakładu ma udzielony urlop bezpłatny na okres od sierpnia 2005 r. do 30 września br. Poinformowała nas, że w 19 lipca urodziła dziecko, dlatego nie wróci do pracy 1 października. Czy w związku z tym, że pracownica urodzi w trakcie urlopu bezpłatnego, zostanie pozbawiona prawa do zasiłku macierzyńskiego za cały okres?

RADA
Pracownicy nie przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego od 19 lipca do 30 września br., tj. za okres przypadający w czasie urlopu bezpłatnego. Po zakończeniu urlopu bezpłatnego, tj. od 1 października br., pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego.

UZASADNIENIE
Zasiłek macierzyński nie przysługuje w okresie przypadającym w czasie urlopu bezpłatnego. Natomiast prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje za okres urlopu macierzyńskiego przypadającego po zakończeniu urlopu bezpłatnego.

Powstanie prawa do zasiłku macierzyńskiego w przerwie w ubezpieczeniu, jakim jest urlop bezpłatny, nie stanowi podstawy do pozbawienia prawa do zasiłków z ubezpieczenia społecznego po zakończeniu tej przerwy w ubezpieczeniu, jeżeli niezdolność do pracy trwa nadal.

Przykład:
Pracownica korzystająca z urlopu bezpłatnego od 15 maja 2005 r. do 30 listopada 2007 r., 2 czerwca br. urodziła kolejne dziecko. Pracownicy nie przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego za cały okres od 2 czerwca do 5 października br., tj. 126 dni, gdyż cały urlop macierzyński przypada w czasie urlopu bezpłatnego.

Jeśli pracownica urodzi dziecko w trakcie korzystania z urlopu bezpłatnego, nie jest uprawniona do zasiłku macierzyńskiego za cały okres przypadający w czasie tego urlopu. Jest natomiast uprawniona do pozostałej części zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego przypadającego po urlopie bezpłatnym.

W przypadku skrócenia urlopu macierzyńskiego o okres przypadający w trakcie urlopu bezpłatnego, ale po upływie 14 tygodni od dnia porodu pracownica może zrezygnować z pozostałej części tego urlopu pod warunkiem, że resztę urlopu wykorzysta pracownik – ojciec dziecka.

Do wniosku o skrócenie urlopu macierzyńskiego pracownica powinna dołączyć pracodawcy zaświadczenie zakładu pracy ojca dziecka, potwierdzające termin rozpoczęcia przez niego urlopu, przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę. W takiej sytuacji ubezpieczony – ojciec dziecka, który uzyskał prawo do urlopu macierzyńskiego lub przerwał działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, jest uprawniony do zasiłku macierzyńskiego.

Przykład:
Pracownica w okresie od 19 czerwca 2007 r. do 20 października 2007 r. korzysta z urlopu bezpłatnego. 4 lipca 2007 r. urodziła trzecie dziecko. Pracownicy nie przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres przypadający w czasie urlopu bezpłatnego, tj. od 4 lipca do 20 października br. (109 dni).
Pod koniec urlopu bezpłatnego pracownica wyraziła chęć powrotu do pracy po zakończonym urlopie bezpłatnym i złożyła u pracodawcy wniosek o rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego od 21 października br. Przedłożyła również zaświadczenie z zakładu pracy męża o rozpoczęciu przez niego urlopu macierzyńskiego od 21 października br.
W związku z tym, że w chwili rezygnacji z dalszej części urlopu macierzyńskiego od dnia porodu pracownicy upłynęło ponad 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, z dalszej jego części, tj. od 21 października do 6 listopada br. (17 dni), ma prawo skorzystać ojciec dziecka.


Podstawa prawna:
• art. 12 ust. 2 pkt 1, art. 29 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
• § 17a rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznawania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.),
• art. 180 Kodeksu pracy.

 
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Izabella Żyglicka i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni spółka komandytowa

Nowoczesna firma prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama