Kategorie

Czy urodzenie dziecka w trakcie urlopu bezpłatnego daje prawo do zasiłku macierzyńskiego

Bogusław Nowakowski
Pracownica naszego zakładu ma udzielony urlop bezpłatny na okres od sierpnia 2005 r. do 30 września br. Poinformowała nas, że w 19 lipca urodziła dziecko, dlatego nie wróci do pracy 1 października. Czy w związku z tym, że pracownica urodzi w trakcie urlopu bezpłatnego, zostanie pozbawiona prawa do zasiłku macierzyńskiego za cały okres?
RADA
Pracownicy nie przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego od 19 lipca do 30 września br., tj. za okres przypadający w czasie urlopu bezpłatnego. Po zakończeniu urlopu bezpłatnego, tj. od 1 października br., pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego.

UZASADNIENIE
Zasiłek macierzyński nie przysługuje w okresie przypadającym w czasie urlopu bezpłatnego. Natomiast prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje za okres urlopu macierzyńskiego przypadającego po zakończeniu urlopu bezpłatnego.

Powstanie prawa do zasiłku macierzyńskiego w przerwie w ubezpieczeniu, jakim jest urlop bezpłatny, nie stanowi podstawy do pozbawienia prawa do zasiłków z ubezpieczenia społecznego po zakończeniu tej przerwy w ubezpieczeniu, jeżeli niezdolność do pracy trwa nadal.

Przykład:
Pracownica korzystająca z urlopu bezpłatnego od 15 maja 2005 r. do 30 listopada 2007 r., 2 czerwca br. urodziła kolejne dziecko. Pracownicy nie przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego za cały okres od 2 czerwca do 5 października br., tj. 126 dni, gdyż cały urlop macierzyński przypada w czasie urlopu bezpłatnego.

Jeśli pracownica urodzi dziecko w trakcie korzystania z urlopu bezpłatnego, nie jest uprawniona do zasiłku macierzyńskiego za cały okres przypadający w czasie tego urlopu. Jest natomiast uprawniona do pozostałej części zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego przypadającego po urlopie bezpłatnym.

W przypadku skrócenia urlopu macierzyńskiego o okres przypadający w trakcie urlopu bezpłatnego, ale po upływie 14 tygodni od dnia porodu pracownica może zrezygnować z pozostałej części tego urlopu pod warunkiem, że resztę urlopu wykorzysta pracownik – ojciec dziecka.

Do wniosku o skrócenie urlopu macierzyńskiego pracownica powinna dołączyć pracodawcy zaświadczenie zakładu pracy ojca dziecka, potwierdzające termin rozpoczęcia przez niego urlopu, przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę. W takiej sytuacji ubezpieczony – ojciec dziecka, który uzyskał prawo do urlopu macierzyńskiego lub przerwał działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, jest uprawniony do zasiłku macierzyńskiego.

Przykład:
Pracownica w okresie od 19 czerwca 2007 r. do 20 października 2007 r. korzysta z urlopu bezpłatnego. 4 lipca 2007 r. urodziła trzecie dziecko. Pracownicy nie przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres przypadający w czasie urlopu bezpłatnego, tj. od 4 lipca do 20 października br. (109 dni).
Pod koniec urlopu bezpłatnego pracownica wyraziła chęć powrotu do pracy po zakończonym urlopie bezpłatnym i złożyła u pracodawcy wniosek o rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego od 21 października br. Przedłożyła również zaświadczenie z zakładu pracy męża o rozpoczęciu przez niego urlopu macierzyńskiego od 21 października br.
W związku z tym, że w chwili rezygnacji z dalszej części urlopu macierzyńskiego od dnia porodu pracownicy upłynęło ponad 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, z dalszej jego części, tj. od 21 października do 6 listopada br. (17 dni), ma prawo skorzystać ojciec dziecka.


Podstawa prawna:
• art. 12 ust. 2 pkt 1, art. 29 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
• § 17a rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznawania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.),
• art. 180 Kodeksu pracy.

 
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.