Jeżeli pracownik w trakcie roku kalendarzowego rozwiąże umowę o pracę, a następnie podpisze kolejną z nowym pracodawcą, wówczas będzie mu przysługiwał tzw. urlop proporcjonalny. Jego wymiar jest uzależniony od okresu pracy u poszczególnych pracodawców.
Realizacja uprawnień pracownika w zakresie kolejnego urlopu wypoczynkowego nie zawsze przebiega według tych samych zasad. Inaczej jest w sytuacji, gdy pracownik jest nieprzerwanie zatrudniony przez cały rok w tej samej firmie, a inaczej, gdy dochodzi w tym czasie do zmiany miejsca pracy. Inne zasady obowiązują także wtedy, gdy z powodu różnych sytuacji pracownik nie przepracuje całego roku kalendarzowego.
W pierwszym przypadku pracownik wykorzystuje cały wymiar urlopu w firmie, w której jest zatrudniony (20 lub 26 dni). Natomiast w sytuacji gdy pracownik zmienia pracę, albo nie przepracował całego roku, przepisy kodeksu pracy przewidują udzielenie mu urlopu proporcjonalnego.
Zmiana pracodawcy
Treść jest dostępna bezpłatnie, wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji
kliknij tutaj.
Potwierdź zapis
Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.