REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Składki ubezpieczeniowe, Uprawnienia pracownika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pierwsze tygodnie pomocy dla firm dotkniętych rosyjskim embargiem

Minęły pierwsze tygodnie pomocy dla firm dotkniętych rosyjskim embargiem. Dzięki wsparciu utrzymano ponad 330 miejsc pracy.

Pracodawca nie przekazał pracownikowi PIT-11 - co zrobić?

Co zrobić w przypadku, gdy pracodawca nie przekazał pracownikowi do końca lutego danego roku kalendarzowego PIT-11?

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika - wzór

Pracownik, który ma zamiar złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, powinien poznać pięć kroków wskazujących, w jaki sposób należy rozstać się z pracodawcą. Poniżej przedstawiamy wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika.

Informacja roczna dla ubezpieczonego do 2 marca 2015 r.

Płatnicy składek mają obowiązek przekazywania corocznej informacji o wysokości odprowadzonych składek ZUS za poprzedni rok do 28 lutego każdego roku. W 2015 r. 28 lutego wypada w sobotę, w związku z tym ostateczny termin wypełnienia obowiązku płatnika przypada na 2 marca.

REKLAMA

Kto wypłaca zasiłek chorobowy?

Podmiot zobowiązany do wypłaty zasiłku chorobowego ustalany jest, biorąc pod uwagę liczbę ubezpieczonych w przedsiębiorstwie. Stan ubezpieczonych w dniu 30 listopada rzutuje na to, kto będzie przez cały kolejny rok kalendarzowy wypłacał zasiłki bez możliwości zmiany.

Zmiany dla płatników składek w 2015 roku

Dnia 1 stycznia 2015 r. weszły w życie ułatwienia dla płatników składek. Jakie obowiązki zostały zniesione ustawą o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej?

Składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2015 r.

Ile będą wynosiły składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2015 roku? Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił informację w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenie zdrowotne w 2015 r. dla niektórych grup ubezpieczonych.

Umorzenie zaległych składek ZUS tylko do 15 stycznia 2015 r.

Płatnicy lub ich spadkobiercy, którzy chcieliby skorzystać z abolicji składkowej, muszą złożyć wniosek o umorzenie zaległych składek najpóźniej 15 stycznia 2015 r. Chodzi o zaległości za okres od stycznia 1999 r. do lutego 2009 r. Termin jest ostateczny i nie będzie możliwości jego przywrócenia. Wniosek może być złożony w jednostce terenowej ZUS lub nadany w placówce pocztowej. W tym drugim przypadku decyduje data stempla pocztowego.

REKLAMA

Umowy zlecenia oskładkowane od 1 stycznia 2016 r.

Sprawa oskładkowania umów zleceń została ostatecznie przesądzona. Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Zmiana zasad oskładkowania środków finansowanych z ZFRON

Od 1 stycznia 2015 r. zmieniły się zasady dotyczące wyłączenia z podstawy wymiaru składek środków finansowanych z ZFRON. Na czym polega zmiana?

Zasady finansowania składek zdrowotnych rolników do końca 2016 r.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012 - 2014. Ma ona na celu przedłużenie obowiązywania ustawy do 31 grudnia 2016 r.

Ułatwienia dla płatników składek od 1 stycznia 2015 r.

Z dniem 1 stycznia 2015 r. zostaną wprowadzone nowe ułatwienia dla płatników składek. Na czym będą polegały?

Pomoc dla pracodawców w latach 2015-2016 przyjęta przez Sejm

Posłowie podczas 83 posiedzenia Sejmu przyjęli nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. Wiąże się to z przyznaniem pracodawcom pomocy finansowej na wynagrodzenia, szkolenia i składki ubezpieczeniowe pracowników w latach 2015-2016. Pracę nad nowelizacją ustawy podejmie teraz Senat.

Pomoc dla pracodawców z FGŚP 2015-2016

Już od 1 lutego 2015 r. zacznie obowiązywać nowa regulacja, która ma na celu wspieranie przedsiębiorców dotkniętych wprowadzeniem rosyjskiego embarga. Przewiduje się m.in. pomoc dla pracodawców z FGŚP w latach 2015-2016 w postaci dofinansowania do wynagrodzeń pracowników, ponoszonych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie społeczne oraz kosztów szkoleń.

Prywatne wyjścia z pracy

Prywatne wyjścia w trakcie czasu pracy powinny być uregulowane przez pracodawcę w taki sposób, aby nie wprowadzało to nadmiernej biurokracji, a jednocześnie zapewniało płynną organizację czasu pracy. Jakie możliwości daje elastyczny czas pracy?

Młodzi pracownicy wybierają ZUS

Młodzi pracownicy wolą odkładać składki emerytalne w ZUS. Tylko niecałe 2% osób rozpoczynających pracę odkłada część składek w OFE.

Uprawnienia pracowników niepełnosprawnych

Decydując się na zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych pracodawca, oprócz związanych z tym korzyści materialnych, musi pamiętać o ich szczególnych uprawnieniach. Jakie prawa mają pracownicy niepełnosprawni?

Wpływy z oskładkowania umów cywilnoprawnych

Wpływy z oskładkowania umów cywilnoprawnych nie trafią do budżetu państwa w 2015 r. Stanowią przychód Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jakiego procentu osób ubezpieczonych będzie dotyczyła zmiana?

Składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. - wyrok TK

Kwestionowany przepis ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych dotyczący zasad rozliczania i opłacania składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne przez wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. jest zgodny z konstytucją.

Składki ZUS od umów zleceń od 2016 roku

Składki ZUS od umów zleceń mają zostać wprowadzone od 1 stycznia 2016 roku. To propozycja sejmowej podkomisji stałej ds. prawa pracy. Rząd sugerował termin 3 miesięcy od ogłoszenia nowych przepisów.

Sankcje ZUS za niewykonywanie obowiązków dotyczących ubezpieczeń społecznych

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych zobowiązuje określone podmioty do realizacji zadań z zakresu ubezpieczeń społecznych. Niewywiązywanie się z ustanowionych obowiązków powoduje zakładanie przez ZUS oznaczonych sankcji.

ZUS ściąga rocznie 99 proc. należnych składek

Prezes ZUS krytykuje raport NIK dotyczący ściągalności składek przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak twierdzi Zbigniew Derdziuk, raport ten mija się z prawdą, gdyż ZUS ściąga rocznie 99 proc. należnych składek.

Kiedy ZUS nie przyzna ulgi w spłacie składek?

Przedsiębiorca, który złoży wniosek do ZUS o udzielenie ulgi w spłacie składek, może spotkać się z brakiem rozpatrzenia tego wniosku lub z odmową przyznania pomocy. W jakich przypadkach wnioskodawca nie uzyska ulgi?

Wniosek o udzielenie ulgi w spłacie lub o umorzenie należności wobec ZUS

Przedsiębiorca z problemami w opłacaniu składek ZUS, który ubiega się o udzielenie ulgi lub o umorzenie należności, musi złożyć stosowny wniosek. W jaki sposób należy złożyć wniosek do ZUS?

Problem z opłacaniem składek - rodzaje pomocy udzielanej przez ZUS

Przedsiębiorcy mający problemy z płatnościami wobec ZUS mogą występować z wnioskiem o rozłożenie należności na raty lub odroczenie terminu płatności składek. Jakiej pomocy może udzielić im ZUS?

Jakie należności wobec ZUS podlegają uldze i umorzeniu?

Przedsiębiorcy, którzy np. z przyczyn gospodarczych, mają problemy z płatnościami wobec ZUS, mogą występować z wnioskiem o ulgę lub umorzenie. Jakie należności podlegają uldze, a jakie umorzeniu?

Rozpatrzenie sprawy o udzielenie ulgi w płatnościach wobec ZUS

Przedsiębiorcy, którzy np. z przyczyn gospodarczych mają problemy z płatnościami wobec ZUS, mogą występować z wnioskiem o następujące rodzaje ulg: rozłożenie należności na raty lub odroczenie terminu płatności składek. W jakim trybie następuje rozpatrzenie sprawy o udzielenie ulgi w płatności wobec ZUS?

Vacatio legis na oskładkowanie umów zleceń

Czy okres vacatio legis na oskładkowanie umów zleceń jest niekonstytucyjny?

Inżynierowie budownictwa z uprawnieniami architektów?

Przedstawiciele architektów przestrzegają przed deregulacją, która nadałaby inżynierom budownictwa pełne uprawnienia projektowe. Jak wskazują przedstawiciele zawodu architekta, mogłoby to zwiększyć bezrobocie wśród ich grupy zawodowej oraz wpłynąć negatywnie m.in. na estetykę czy funkcjonalność budynków.

Zmiany w zawodach pielęgniarki i położnej przyjęte przez sejm

Zmiany w zawodach pielęgniarki i położnej zostały 22 lipca 2014 r. przyjęte przez sejm. Zgodnie z nową regulacją pielęgniarki i położne będą mogły samodzielnie udzielać niektórych świadczeń diagnostycznych i laboratoryjnych.

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopach wychowawczych lub pobierających zasiłek macierzyński

Jaki wymiar składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przysługuje osobom przebywającym na urlopach wychowawczych lub pobierających zasiłek macierzyński? Poniższy artykuł wyjaśnia kto i w jakiej wysokości finansuje składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na tych urlopach.

Ubezpieczenia społeczne niani oraz okres ich trwania

Czy zatrudnienie osoby do opieki nad Twoim dzieckiem będzie wiązało się z wysokimi kosztami? Wcale nie musi tak być. Za nianie zatrudnione legalnie ZUS będzie odprowadzał składki.

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych a sytuacja na rynku pracy

Zdaniem Pracodawców RP oskładkowanie umów cywilnoprawnych wpłynie negatywnie na rynek pracy. Problem tkwi w prawie o zamówieniach publicznych. Nad ozusowaniem umów zleceń pracuje aktualnie sejmowa Podkomisja stała ds. rynku pracy.

Urlop wychowawczy a podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Osoby przebywające na urlopach wychowawczych również mają opłacane składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Jaka jest podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe?

Dobrowolne ubezpieczenie emerytalno-rentowe

Dobrowolne składki ZUS mogą odprowadzać osoby, które nie są objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi. Przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia wymaga złożenia zgłoszenia na formularzu ZUS ZUA. Od kiedy ubezpieczenie zaczyna obowiązywać?

Składki ZUS 2015

Regulacja dotycząca składek na ubezpieczenie społeczne w 2015 r. nie uległa zmianie, zatem ich wysokość zależeć będzie m.in. od minimalnego i przeciętnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Składniki wynagrodzenia wypłacane za okresy niezdolności do pracy a składki ZUS

Przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych osiągany przez pracowników w ramach stosunku pracy stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Zwolnienie z oskładkowania stanowi wyjątek. Czy składniki wynagrodzenia wypłacane za okresy niezdolności do pracy mogą być zwolnione ze składek ZUS?

Wyłączenia składkowe w interpretacjach ZUS-u

Wykładnia przepisów przez ZUS w niektórych sytuacjach budzi kontrowersję. Właściwe zastosowanie przepisów dotyczących zwolnień składkowych przez przedsiębiorcę ma zaś kluczowe znaczenie i może przynieść znaczne oszczędności. Jak ZUS interpretuje wyłączenia składkowe?

Nowy rok składkowy - nowa wysokość składki wypadkowej

1 kwietnia 2014 r. rozpocznie się nowy rok składkowy na ubezpieczenie wypadkowe. Będzie on trwał do 31 marca 2015 r. Płatnicy składek, którym stopy procentowej składki na to ubezpieczenie nie określi ZUS, sami muszą ustalić jej wysokość na wskazany okres.

System emerytalny - system zdefiniowanej składki

System zdefiniowanej składki zachęca do dłuższego pozostawania na rynku pracy, ponieważ dłuższa aktywność na rynku pracy skutkuje wyższym świadczeniem emerytalnym w przyszłości. Na czym dokładnie polega system zdefiniowanej składki?

Przejęcie przez pracownika obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne

Obowiązek przekazania do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne należy do płatnika składek. Pracodawca, wykonując obowiązki płatnika, nie może przenieść na ubezpieczonego (pracownika, zleceniobiorcę) obowiązku opłacania składek ZUS. Ubezpieczony może jednak przejąć rolę płatnika i samodzielnie wypełnić obowiązek zgłoszeniowy oraz opłacać za siebie należne składki, jeżeli pracodawca nie ma w Polsce siedziby ani przedstawicielstwa.

Zgłoszenie wykonawcy dzieła do ZUS przy 50% kosztach autorskich

Istnieje możliwość zawarcia umowy o dzieło na wykonanie szaty graficznej strony internetowej przy zastosowaniu do umowy 50% koszty uzyskania przychodów. Czy zastosowanie podwyższonych kosztów autorskich skutkuje koniecznością odprowadzania składek ZUS?

Niesłuszne lub niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę - uprawnienia pracownika

Zdarzają się sytuacje niesłusznego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę. Jakie wiążą się z tym uprawnienia pracownika? Pracownik, który nie zgadza się z decyzją pracodawcy o wypowiedzeniu mu stosunku pracy może odwołać się od tej decyzji. W tym celu powinien on w ciągu 7 dni od dnia otrzymania pisma o wypowiedzeniu umowy wnieść odwołanie do sądu pracy.

Praca w godzinach nadliczbowych - prawa pracownika

Praca w godzinach nadliczbowych często jest wynikiem nadmiaru obowiązków zawodowych, zastępstwa za nieobecnego kolegę lub koleżankę, a także konieczności zakończenia pilnego projektu. Wykonywanie obowiązków ponad ustalony wymiar czasu pracy rodzi określone prawa pracownika. Jakie uprawnienia przysługują pracownikowi w związku z nadgodzinami?

Przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych

Po przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych nie należy odprowadzać składek na te ubezpieczenia. Na jakiej podstawie płatnik może uzyskać informację o jej przekroczeniu? Czy można odzyskać nadpłaconą składkę?

Zwrot kosztów używania prywatnego samochodu na potrzeby organizacji

Pracownicy organizacji mogą używać swoich prywatnych samochodów w jazdach lokalnych lub zamiejscowych (w podróżach służbowych). W takiej sytuacji, pracownikom przysługuje zwrot kosztów tego używania.  O sposobie udokumentowania i rozliczenia tych działań decyduje rodzaj wyjazdu.

Składki ZUS w razie świadczenia usług przez pracownika na rzecz pracodawcy na podstawie innej umowy

Pracownik poza wykonywaniem obowiązków wynikających ze stosunku pracy, może świadczyć dla swojego pracodawcy również usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z podmiotem trzecim. Jednak obowiązek odprowadzania składek ZUS spoczywa wtedy na pracodawcy.

Zakaz rozmów o wynagrodzeniu

W wielu firmach pracodawcy zabraniają pracownikom rozmawiania między sobą o wynagrodzeniu, które otrzymują za swoją pracę. Czy zakaz rozmów o wynagrodzeniu jest uzasadniony?

Wzrost minimalnego wynagrodzenia a składki ZUS w 2014 roku

W związku ze wzrostem wysokości minimalnego wynagrodzenia, zmianie ulegnie wysokość preferencyjnych składek ZUS w 2014 r. dla nowych firm. Automatycznie podwyższeniu ulegnie też podstawa wymiaru niektórych składek ubezpieczeniowych pracowników, co skutkuje wzrostem zobowiązań pracodawców z tytułu tych składek wobec organu rentowego. Jakie dokładnie skutki finansowe dla pracodawców będzie mieś wzrost wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2014 roku?

Ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2014 r.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2014 r. nie ulegnie zmianie. Dla rolników, których gospodarstwo rolne jest większe niż 6 ha do końca 2014 r. będzie wynosiła 1 zł. Natomiast za rolników prowadzących gospodarstwo do 6 ha przeliczeniowych składkę zapłaci budżet państwa.

REKLAMA