reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Dokumenty > Informacja roczna dla ubezpieczonego do 2 marca 2015 r.

Informacja roczna dla ubezpieczonego do 2 marca 2015 r.

Płatnicy składek mają obowiązek przekazywania corocznej informacji o wysokości odprowadzonych składek ZUS za poprzedni rok do 28 lutego każdego roku. W 2015 r. 28 lutego wypada w sobotę, w związku z tym ostateczny termin wypełnienia obowiązku płatnika przypada na 2 marca.

Kiedy płatnik ma obowiązek przekazać ubezpieczonym informację roczną

Do 2 marca 2015 r. płatnicy składek mają czas na przekazanie swoim ubezpieczonym informacji rocznej o wysokości odprowadzonych składek ZUS za ubiegły rok w podziale na poszczególne miesiące. Jeżeli jednak ubezpieczeni otrzymywali informację o wysokości składek co miesiąc, płatnicy nie mają, co do zasady, obowiązku przekazywania informacji rocznej, chyba że ubezpieczony zwróci się z wnioskiem o jej wydanie. Po raz pierwszy pracodawcy nie mają także obowiązku przekazania informacji rocznej osobom objętym wyłącznie ubezpieczeniem zdrowotnym.

Płatnik składek ma obowiązek przekazać ubezpieczonemu informacje zawarte w raportach imiennych przekazanych za niego do ZUS, z podziałem na poszczególne miesiące, za ubiegły rok w terminie do 28 lutego następnego roku. W 2015 r. termin ten przypada w sobotę i dlatego zostaje przesunięty na 2 marca. Informacja roczna pozwala ubezpieczonemu zapoznać się z danymi dotyczącymi wysokości składek na poszczególne ubezpieczenia i/lub wypłaconych świadczeń, które zostały przez płatnika przekazane do ZUS.

Wypełniony formularz może być przekazany w formie papierowej lub, za zgodą ubezpieczonego, w formie dokumentu elektronicznego. Jeśli płatnik co miesiąc przekazuje swoim ubezpieczonym dane zawarte w raportach rozliczeniowych (informację miesięczną), wówczas nie musi dodatkowo sporządzać informacji rocznej. Przedsiębiorca powinien jednak udostępnić informację roczną na wniosek ubezpieczonego. Płatnik składek nie ma również obowiązku przekazywania informacji rocznej, gdy ubezpieczony jest objęty tylko ubezpieczeniem zdrowotnym (art. 41 ust. 10 ustawy systemowej).

Rekomendowany produkt: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Ubezpieczeni podlegający wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu mogą zażądać od płatnika składek informacji miesięcznej, jednak nie częściej niż raz na miesiąc za miesiąc poprzedni.

Dane zawarte w informacji rocznej w poszczególnych miesiącach powinny odzwierciedlać informacje, które zostały przekazane do ZUS za ubezpieczonego odpowiednio w imiennych raportach ZUS RCA oraz ZUS RSA za dany miesiąc rozliczeniowy. Sposób wypełniania informacji rocznej jest taki sam jak dokumentów rozliczeniowych. Mimo to płatnicy składek nadal popełniają błędy przy jej wypełnianiu. Najczęściej są to:

  • błędny identyfikator ubezpieczonego,
  • błędny kod tytułu ubezpieczenia lub kod NFZ,
  • nieprawidłowy rodzaj finansowania składek,
  • błędnie wykazane podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia,
  • puste pola, które powinny być wypełnione (np. suma składek).

Zadaj pytanie na FORUM

reklama

Czytaj także

Autor:

radca prawny, specjalista i praktyk, od 10 lat zajmuje się prawem ubezpieczeń społecznych, autorka licznych opracowań i publikacji

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Informacja roczna dla ubezpieczonego do 2 marca 2015 r. / Fot. Fotolia
Informacja roczna dla ubezpieczonego do 2 marca 2015 r. / Fot. Fotolia

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Veeam Software

Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama