Kategorie

Informacja roczna dla ubezpieczonego do 2 marca 2015 r.

Magdalena Kozłowska
Informacja roczna dla ubezpieczonego do 2 marca 2015 r. / Fot. Fotolia
Płatnicy składek mają obowiązek przekazywania corocznej informacji o wysokości odprowadzonych składek ZUS za poprzedni rok do 28 lutego każdego roku. W 2015 r. 28 lutego wypada w sobotę, w związku z tym ostateczny termin wypełnienia obowiązku płatnika przypada na 2 marca.

Kiedy płatnik ma obowiązek przekazać ubezpieczonym informację roczną

Reklama

Do 2 marca 2015 r. płatnicy składek mają czas na przekazanie swoim ubezpieczonym informacji rocznej o wysokości odprowadzonych składek ZUS za ubiegły rok w podziale na poszczególne miesiące. Jeżeli jednak ubezpieczeni otrzymywali informację o wysokości składek co miesiąc, płatnicy nie mają, co do zasady, obowiązku przekazywania informacji rocznej, chyba że ubezpieczony zwróci się z wnioskiem o jej wydanie. Po raz pierwszy pracodawcy nie mają także obowiązku przekazania informacji rocznej osobom objętym wyłącznie ubezpieczeniem zdrowotnym.

Płatnik składek ma obowiązek przekazać ubezpieczonemu informacje zawarte w raportach imiennych przekazanych za niego do ZUS, z podziałem na poszczególne miesiące, za ubiegły rok w terminie do 28 lutego następnego roku. W 2015 r. termin ten przypada w sobotę i dlatego zostaje przesunięty na 2 marca. Informacja roczna pozwala ubezpieczonemu zapoznać się z danymi dotyczącymi wysokości składek na poszczególne ubezpieczenia i/lub wypłaconych świadczeń, które zostały przez płatnika przekazane do ZUS.

Wypełniony formularz może być przekazany w formie papierowej lub, za zgodą ubezpieczonego, w formie dokumentu elektronicznego. Jeśli płatnik co miesiąc przekazuje swoim ubezpieczonym dane zawarte w raportach rozliczeniowych (informację miesięczną), wówczas nie musi dodatkowo sporządzać informacji rocznej. Przedsiębiorca powinien jednak udostępnić informację roczną na wniosek ubezpieczonego. Płatnik składek nie ma również obowiązku przekazywania informacji rocznej, gdy ubezpieczony jest objęty tylko ubezpieczeniem zdrowotnym (art. 41 ust. 10 ustawy systemowej).

Rekomendowany produkt: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Ubezpieczeni podlegający wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu mogą zażądać od płatnika składek informacji miesięcznej, jednak nie częściej niż raz na miesiąc za miesiąc poprzedni.

Dane zawarte w informacji rocznej w poszczególnych miesiącach powinny odzwierciedlać informacje, które zostały przekazane do ZUS za ubezpieczonego odpowiednio w imiennych raportach ZUS RCA oraz ZUS RSA za dany miesiąc rozliczeniowy. Sposób wypełniania informacji rocznej jest taki sam jak dokumentów rozliczeniowych. Mimo to płatnicy składek nadal popełniają błędy przy jej wypełnianiu. Najczęściej są to:

 • błędny identyfikator ubezpieczonego,
 • błędny kod tytułu ubezpieczenia lub kod NFZ,
 • nieprawidłowy rodzaj finansowania składek,
 • błędnie wykazane podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia,
 • puste pola, które powinny być wypełnione (np. suma składek).

Zadaj pytanie na FORUM

Prawidłowe wypełnienie informacji rocznej w punktach, gdzie są najczęściej popełniane błędy, przedstawiamy w poniższych przykładach.

Pracownik przez cały marzec 2014 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. Za ten okres otrzymał zasiłek chorobowy. Pracodawca błędnie wpisał kwotę podstawy wymiaru składek (2100 zł). Nie wypełnił także bloku III.D – zestawienie wypłaconych świadczeń i wynagrodzeń za czas absencji chorobowej. W prawidłowo wypełnionej informacji rocznej w podstawach wymiaru składek i składkach za marzec 2014 r. (bloki III.B i III.C) należało wpisać kwotę 0,00 zł (tak jak w imiennych raportach ZUS RCA przekazanych do ZUS), gdyż w marcu pracownik otrzymał zasiłek chorobowy, a nie wynagrodzenie. Ponadto w bloku III.D powinien być wykazany okres absencji chorobowej.

Prawidłowo wypełniona informacja roczna

Pracownik, dla którego zatrudnienie u pracodawcy jest jedynym źródłem dochodu, w grudniu 2014 r. przekroczył kwotę rocznej podstawy wymiaru składek. Płatnik składek powinien więc w poz. 03 w bloku III.B wpisać 2 (informację o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek przekazuje płatnik składek).

Prawidłowo wypełniona informacja roczna

Pracownica była zatrudniona na okres próbny (1 miesiąc) od 1 do 30 czerwca 2014 r. z miesięcznym wynagrodzeniem 1800 zł. Płatnik składek nie wypełnił poz. 29 (łączna kwota składek).

Prawidłowo wypełniona informacja roczna

Jeżeli ubezpieczony stwierdzi, że dane zawarte w informacji, którą otrzymał, nie są zgodne ze stanem faktycznym, może w ciągu 3 miesięcy od jej otrzymania zgłosić płatnikowi na piśmie lub do protokołu wniosek o sprostowanie tej informacji. Ubezpieczony informuje o tym fakcie także ZUS. Jeśli płatnik składek nie uwzględni reklamacji w ciągu 1 miesiąca od daty jej wpływu, ZUS wydaje decyzję na wniosek ubezpieczonego, po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego. Jeżeli ubezpieczony nie zakwestionuje danych zawartych w informacji w ciągu 3 miesięcy od jej otrzymania, to dane te uznaje się za zgodne ze stanem faktycznym, chyba że dane dotyczące okresu objętego informacją zakwestionuje ZUS, wydając w tym zakresie decyzję.

Podstawa prawna:

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?