REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Informacja roczna dla ubezpieczonego do 2 marca 2015 r.

Magdalena Kozłowska
Informacja roczna dla ubezpieczonego do 2 marca 2015 r. / Fot. Fotolia
Informacja roczna dla ubezpieczonego do 2 marca 2015 r. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Płatnicy składek mają obowiązek przekazywania corocznej informacji o wysokości odprowadzonych składek ZUS za poprzedni rok do 28 lutego każdego roku. W 2015 r. 28 lutego wypada w sobotę, w związku z tym ostateczny termin wypełnienia obowiązku płatnika przypada na 2 marca.

Kiedy płatnik ma obowiązek przekazać ubezpieczonym informację roczną

Do 2 marca 2015 r. płatnicy składek mają czas na przekazanie swoim ubezpieczonym informacji rocznej o wysokości odprowadzonych składek ZUS za ubiegły rok w podziale na poszczególne miesiące. Jeżeli jednak ubezpieczeni otrzymywali informację o wysokości składek co miesiąc, płatnicy nie mają, co do zasady, obowiązku przekazywania informacji rocznej, chyba że ubezpieczony zwróci się z wnioskiem o jej wydanie. Po raz pierwszy pracodawcy nie mają także obowiązku przekazania informacji rocznej osobom objętym wyłącznie ubezpieczeniem zdrowotnym.

Autopromocja

Płatnik składek ma obowiązek przekazać ubezpieczonemu informacje zawarte w raportach imiennych przekazanych za niego do ZUS, z podziałem na poszczególne miesiące, za ubiegły rok w terminie do 28 lutego następnego roku. W 2015 r. termin ten przypada w sobotę i dlatego zostaje przesunięty na 2 marca. Informacja roczna pozwala ubezpieczonemu zapoznać się z danymi dotyczącymi wysokości składek na poszczególne ubezpieczenia i/lub wypłaconych świadczeń, które zostały przez płatnika przekazane do ZUS.

Wypełniony formularz może być przekazany w formie papierowej lub, za zgodą ubezpieczonego, w formie dokumentu elektronicznego. Jeśli płatnik co miesiąc przekazuje swoim ubezpieczonym dane zawarte w raportach rozliczeniowych (informację miesięczną), wówczas nie musi dodatkowo sporządzać informacji rocznej. Przedsiębiorca powinien jednak udostępnić informację roczną na wniosek ubezpieczonego. Płatnik składek nie ma również obowiązku przekazywania informacji rocznej, gdy ubezpieczony jest objęty tylko ubezpieczeniem zdrowotnym (art. 41 ust. 10 ustawy systemowej).

Rekomendowany produkt: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Ubezpieczeni podlegający wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu mogą zażądać od płatnika składek informacji miesięcznej, jednak nie częściej niż raz na miesiąc za miesiąc poprzedni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dane zawarte w informacji rocznej w poszczególnych miesiącach powinny odzwierciedlać informacje, które zostały przekazane do ZUS za ubezpieczonego odpowiednio w imiennych raportach ZUS RCA oraz ZUS RSA za dany miesiąc rozliczeniowy. Sposób wypełniania informacji rocznej jest taki sam jak dokumentów rozliczeniowych. Mimo to płatnicy składek nadal popełniają błędy przy jej wypełnianiu. Najczęściej są to:

  • błędny identyfikator ubezpieczonego,
  • błędny kod tytułu ubezpieczenia lub kod NFZ,
  • nieprawidłowy rodzaj finansowania składek,
  • błędnie wykazane podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia,
  • puste pola, które powinny być wypełnione (np. suma składek).

Zadaj pytanie na FORUM

Prawidłowe wypełnienie informacji rocznej w punktach, gdzie są najczęściej popełniane błędy, przedstawiamy w poniższych przykładach.

Pracownik przez cały marzec 2014 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. Za ten okres otrzymał zasiłek chorobowy. Pracodawca błędnie wpisał kwotę podstawy wymiaru składek (2100 zł). Nie wypełnił także bloku III.D – zestawienie wypłaconych świadczeń i wynagrodzeń za czas absencji chorobowej. W prawidłowo wypełnionej informacji rocznej w podstawach wymiaru składek i składkach za marzec 2014 r. (bloki III.B i III.C) należało wpisać kwotę 0,00 zł (tak jak w imiennych raportach ZUS RCA przekazanych do ZUS), gdyż w marcu pracownik otrzymał zasiłek chorobowy, a nie wynagrodzenie. Ponadto w bloku III.D powinien być wykazany okres absencji chorobowej.

Prawidłowo wypełniona informacja roczna

Pracownik, dla którego zatrudnienie u pracodawcy jest jedynym źródłem dochodu, w grudniu 2014 r. przekroczył kwotę rocznej podstawy wymiaru składek. Płatnik składek powinien więc w poz. 03 w bloku III.B wpisać 2 (informację o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek przekazuje płatnik składek).

Prawidłowo wypełniona informacja roczna

Pracownica była zatrudniona na okres próbny (1 miesiąc) od 1 do 30 czerwca 2014 r. z miesięcznym wynagrodzeniem 1800 zł. Płatnik składek nie wypełnił poz. 29 (łączna kwota składek).

Prawidłowo wypełniona informacja roczna

Jeżeli ubezpieczony stwierdzi, że dane zawarte w informacji, którą otrzymał, nie są zgodne ze stanem faktycznym, może w ciągu 3 miesięcy od jej otrzymania zgłosić płatnikowi na piśmie lub do protokołu wniosek o sprostowanie tej informacji. Ubezpieczony informuje o tym fakcie także ZUS. Jeśli płatnik składek nie uwzględni reklamacji w ciągu 1 miesiąca od daty jej wpływu, ZUS wydaje decyzję na wniosek ubezpieczonego, po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego. Jeżeli ubezpieczony nie zakwestionuje danych zawartych w informacji w ciągu 3 miesięcy od jej otrzymania, to dane te uznaje się za zgodne ze stanem faktycznym, chyba że dane dotyczące okresu objętego informacją zakwestionuje ZUS, wydając w tym zakresie decyzję.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy pracodawca może nie udzielić urlopu

Prawo do urlopu wypoczynkowego jest jednym z podstawowych praw pracowniczych. Mimo to możliwe są liczne sytuacje, gdy pracodawca nie udzieli pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Jak to jest możliwe? Przedstawiamy najczęściej spotykane sytuacje, gdy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu.

Kiedy można odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego

Pracodawca w ściśle określonych sytuacjach ma prawo odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego.

35 tysięcy złotych rocznie kosztuje firmę pracownik, któremu brak motywacji

Przedsiębiorcy narzekają, że podwyżki wynagrodzeń mocno wymuszane przez wzrost najniższej krajowej mnożą im koszty działalności i pozbawiają konkurencyjności na rynkach. Tymczasem z badań wynika, że zatrudnianie niezmotywowanych pracowników kosztuje rocznie średnio 35 tys. zł na jednego zatrudnionego.

Ile trzeba przepracować żeby dostać wczasy pod gruszą?

Wczasy pod gruszą – czy musisz mieć określony staż pracy, by otrzymać gruszę?

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024. Kto może skorzystać

Wczasy pod gruszą 2024 - kto może skorzystać i jaka jest kwota gruszy? Oto podstawowe zasady ubiegania się o dofinansowanie do urlopu pracownika.

Wysokie temperatury w pracy. Obowiązki pracodawcy. Prawa pracownika

Pracodawca jest zobowiązany do utrzymania właściwej temperatury w miejscu pracy. Jednak maksymalna dopuszczalna temperatura w pomieszczeniach pracy nie jest precyzyjnie określona w przepisach. Ile zatem powinna wynosić temperatura w miejscu pracy? Jakie obowiązki ma pracodawca w związku z wysokimi temperaturami? Jakie uprawnienia przysługują pracownikom?

Czy można wysłać pracownika na przymusowy urlop?

Przymusowy urlop wypoczynkowy – czy pracodawca może bez zgody pracownika wysłać go na urlop? Czy prawo pracy przewiduje takie sytuacje?

Około 4300 zł wyniesie minimalna emerytura w Polsce? Nowa propozycja

Paweł Kampa, kandydat Nowej Lewicy z województwa opolskiego, startuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Reprezentuje okręg obejmujący województwa dolnośląskie i opolskie. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, Kampa przedstawił swoją wizję wprowadzenia minimalnej emerytury we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Jego propozycja to emerytura w wysokości tysiąca euro do końca najbliższej kadencji europarlamentu.

REKLAMA

Zatrudnienie freelancera - o jakie kwestie prawne i księgowe warto zadbać?

Zatrudnienie freelancera - omawiamy kwestie prawne i księgowe. Współpraca z freelancerami jest coraz popularniejszym modelem biznesowym, który oferuje elastyczność, dostęp do niezależnych specjalistów z całego świata i możliwość skalowania działań bez konieczności zatrudniania stałych pracowników. Aby jednak taki model outsourcingu był efektywny i zgodny z prawem, niezbędne jest zrozumienie i właściwe zarządzanie kwestiami prawnymi i księgowymi.

35 tysięcy złotych rocznie (przeciętnie) kosztuje polską firmę jeden niezaangażowany pracownik. Dlatego warto dbać o motywację personelu

Czym jest zaangażowanie? Kiedy pracownik jest zaangażowany w pracy? Dlaczego pracodawcy powinni dbać o zwiększenie poziomu zaangażowania pracowników?

REKLAMA