| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Opłacanie składek > Problem z opłacaniem składek - rodzaje pomocy udzielanej przez ZUS

Problem z opłacaniem składek - rodzaje pomocy udzielanej przez ZUS

Przedsiębiorcy mający problemy z płatnościami wobec ZUS mogą występować z wnioskiem o rozłożenie należności na raty lub odroczenie terminu płatności składek. Jakiej pomocy może udzielić im ZUS?

Pomoc publiczna

ZUS bada wniosek pod kątem przepisów dotyczących pomocy publicznej, jeśli wniosek złożył przedsiębiorca. ZUS jest zobowiązany do oceny wniosków o udzielenie ulgi w spłacie należności lub umorzenie należności, ponieważ musi ustalić, czy ulga lub umorzenie nie zakłócają lub nie grożą zakłóceniem konkurencji i nie wpływają negatywnie na wymianę handlową pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

Pomoc publiczna musi spełniać jednocześnie cztery warunki:

  1. udzielana jest ze środków publicznych (np. przez ZUS, urząd skarbowy, urząd gminy),
  2. stanowi korzyść ekonomiczną dla przedsiębiorcy, ponieważ jest udzielana  na warunkach korzystniejszych od oferowanych na rynku (np. koszty obsługi układu ratalnego są niższe niż koszty kredytu udzielanego przez bank),
  3. ma charakter selektywny (nie otrzymują jej wszyscy przedsiębiorcy), zakłóca lub grozi zakłóceniem konkurencji oraz
  4. wpływa negatywnie na wymianę handlową między państwami członkowskimi UE.

Jakie należności wobec ZUS podlegają uldze i umorzeniu?

Pomoc publiczna w formie ulg i umorzeń udzielanych przez ZUS nie polega na przekazaniu przedsiębiorcy środków pieniężnych. ZUS udziela trzech rodzajów pomocy publicznej:

  • pomocy de minimis,
  • pomocy na restrukturyzację,
  • pomocy na naprawę szkód spowodowanych klęskami żywiołowymi lub innymi nadzwyczajnymi zdarzeniami.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Pomoc de minimis

ZUS najczęściej udziela pomocy de minimis. Dla określenia, czy pomoc, o którą występuje przedsiębiorca stanowić będzie pomoc de minimis, należy ustalić, czy przedsiębiorca nie znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej w rozumieniu Wytycznych wspólnotowych dotyczących pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw. Łączna wartość pomocy de minimis dla tego przedsiębiorcy nie przekracza 200 000 euro w okresie trzech lat budżetowych (w przypadku podmiotu działającego w sektorze transportu drogowego – 100 000 euro). Odrębne progi pomocy de minimis obowiązują w sektorze rolnictwa i rybołówstwa, to jest:

  • w sektorze rybołówstwa – 30 000 euro w okresie 3 lat budżetowych (dla określonego przedsiębiorstwa) + ustalony dla Polski próg skumulowanej kwoty pomocy de minimis przyznanej różnym przedsiębiorcom w tym sektorze (21 125 000 euro),
  • w sektorze produkcji rolnej – 7500 euro w okresie 3 lat obrotowych (dla określonego przedsiębiorstwa) + ustalony dla Polski próg skumulowanej kwoty pomocy de minimis przyznanej różnym przedsiębiorstwom w tym sektorze (119 542 500 euro).

Określenie wartości pomocy publicznej udzielonej przez ZUS

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK