reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Opłacanie składek > Umorzenie zaległych składek ZUS tylko do 15 stycznia 2015 r.

Umorzenie zaległych składek ZUS tylko do 15 stycznia 2015 r.

Płatnicy lub ich spadkobiercy, którzy chcieliby skorzystać z abolicji składkowej, muszą złożyć wniosek o umorzenie zaległych składek najpóźniej 15 stycznia 2015 r. Chodzi o zaległości za okres od stycznia 1999 r. do lutego 2009 r. Termin jest ostateczny i nie będzie możliwości jego przywrócenia. Wniosek może być złożony w jednostce terenowej ZUS lub nadany w placówce pocztowej. W tym drugim przypadku decyduje data stempla pocztowego.

Osoby podlegające obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenia zdrowotnego oraz opłacające składki na Fundusz Pracy mogą wystąpić z wnioskiem o umorzenie zaległych składek na te ubezpieczenia za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r., jeśli posiadają takie zaległości. Prawo do abolicji mają również spadkobiercy płatników lub osoby trzecie, pod warunkiem że ZUS wydał w zakresie takich zobowiązań decyzję o ich odpowiedzialności.

Należy przypomnieć, że umorzeniu podlegają:

  • składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe za osoby obowiązkowo podlegające tym ubezpieczeniom z tytułu prowadzonej działalności pozarolniczej,
  • odsetki za zwłokę od ww. składek,
  • opłaty prolongacyjne,
  • koszty upomnienia,
  • opłata dodatkowa, a także
  • koszty egzekucyjne naliczone przez dyrektora ZUS, naczelnika urzędu skarbowego lub komornika sądowego.

Termin złożenia wniosku w tej sprawie upływa 15 stycznia 2015 r. i jest ostateczny. Oznacza to, że nie będzie możliwości jego przywrócenia. Wyjątkiem są osoby, którym ZUS po 15 stycznia 2013 r. wydał lub wyda decyzję o:

  • podleganiu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym,
  • wysokości zadłużenia z tytułu składek,
  • odpowiedzialności osób trzecich lub
  • odpowiedzialności spadkobierców.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Do umorzenia zaległości składkowych mają prawo również spadkobiercy lub osoby trzecie, jeżeli ZUS wydał w zakresie takich zobowiązań decyzję o ich odpowiedzialności.

Osoby te mają wówczas 12 miesięcy na złożenie wniosku, liczone od dnia uprawomocnienia się powyższych decyzji.

Warunkiem umorzenia zaległości jest opłacenie w ciągu 12 miesięcy od uprawomocnienia się decyzji wszystkich należności, które nie podlegają umorzeniu. Osoby, które wystąpiły z wnioskiem o abolicję składkową, mogą zwrócić się z pisemnym zapytaniem do ZUS o podanie wysokości kwot, które nie podlegają umorzeniu. W przypadku gdy płatnik otrzymał już wcześniej decyzję odmowną w sprawie abolicji zaległości składkowych, może ponownie wystąpić z wnioskiem, jednak nie później niż do 15 stycznia 2015 r. Stosowne wnioski ZUS udostępnia na swojej stronie internetowej www.zus.pl.

Zadaj pytanie na FORUM

Osoby, które po 15 stycznia 2013 r. otrzymały decyzję w sprawie abolicji, mają 12 miesięcy na złożenie wniosku, liczone od uprawomocnienia się decyzji.

Należy jednak pamiętać, że umorzone kwoty zaległości będą miały negatywny wpływ na przyszłe świadczenia z ZUS wobec osoby, która skorzystała z takiej ulgi. Przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty kwota umorzonych składek nie będzie wliczona do podstawy wymiaru tego świadczenia.

Podstawa prawna:

● art. 1, art. 2 i art. 4 ustawy z 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność –– j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 1551

Więcej przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń >>>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista z zakresu ubezpieczeń społecznych, redaktor MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, praktyk z kilkunastoletnim doświadczeniem w dziale personalnym, były wieloletni pracownik ZUS

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Umorzenie zaległych składek ZUS tylko do 15 stycznia 2015 r. / Fot. Fotolia
Umorzenie zaległych składek ZUS tylko do 15 stycznia 2015 r. / Fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama