| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Opłacanie składek > Kiedy ZUS nie przyzna ulgi w spłacie składek?

Kiedy ZUS nie przyzna ulgi w spłacie składek?

Przedsiębiorca, który złoży wniosek do ZUS o udzielenie ulgi w spłacie składek, może spotkać się z brakiem rozpatrzenia tego wniosku lub z odmową przyznania pomocy. W jakich przypadkach wnioskodawca nie uzyska ulgi?

Kiedy ZUS może nie rozpatrzyć wniosku o udzielenie ulgi?

Wniosek o udzielenie ulgi pozostaje bez rozpatrzenia w przypadkach, gdy w wyznaczonym przez ZUS terminie: nie wywiązano się z obowiązku opłacenia składek niepodlegających uldze, nie złożono dokumentacji niezbędnej do zbadania swojej sytuacji finansowej, nie złożono dokumentacji ubezpieczeniowej umożliwiającej ustalenie salda na koncie lub nie dostarczono informacji dotyczących pomocy publicznej, o którą się ubiegano. Jeśli ZUS postanowi nie rozpatrzyć wniosku, zawiadomi o tym na piśmie. Jeśli termin wyznaczony na złożenie dokumentów wymaganych do rozpatrzenia wniosku jest zbyt krótki, można skontaktować się z ZUS i ustalić nowy termin złożenia dokumentów.

Wniosek o udzielenie ulgi w spłacie lub o umorzenie należności wobec ZUS

Warunki przyznania ulgi

Podstawowym zadaniem jednostki ZUS, która opiniuje Twój wniosek o rozłożenie zadłużenia na raty lub odroczenie terminu płatności składek, jest stwierdzenie na podstawie dostępnych danych, czy będziesz zdolny do uregulowania należności objętych umową. W tym celu ZUS musi zbadać dokumentację dostarczoną przez Ciebie. ZUS stara się uwzględnić propozycję wnioskodawcy, jednak na ostateczne ustalenie warunków spłaty mają wpływ takie czynniki jak:

  • wysokość zadłużenia,
  • ocena sytuacji finansowej przedsiębiorcy,
  • lub inne czynniki, np. sezonowość prowadzonej działalności.

Termin płatności raty (dzień miesiąca) ustala się indywidualnie dla każdego dłużnika.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Kiedy ZUS może Ci odmówić przyznania ulgi?

ZUS może odmówić przyznania ulgi, jeśli: nie opłaciłeś składek bieżących lub kosztów egzekucyjnych należnych Dyrektorowi Oddziału ZUS – chyba że zostały one rozłożone na raty lub umorzone. Inny powodem może być wynik przeprowadzonej analizy finansowej. Jeśli wykazała, że nie będziesz w stanie wywiązać się z zobowiązań wynikających z umowy, ZUS odmówi przyznania ulgi.

Ulga nie zostanie również przyznana , jeżeli z dotychczasowej współpracy z Tobą jako płatnikiem wynika, że Twoje działania nie miały na celu spłaty zadłużenia, lecz na przykład odłożenie w czasie egzekucji, wyprowadzenie składników majątkowych lub uzyskanie zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami lub gdy ulga ma charakter powtarzającego się czynnika pozwalającego na osiągnięcie pozytywnego wyniku gospodarczego. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem ZUS w sprawie udzielenia ulgi, możesz wystąpić z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy, podając nowe okoliczności w sprawie i argumenty, które ZUS pominął przy rozpatrywaniu wniosku.

Problem z opłacaniem składek - rodzaje pomocy udzielanej przez ZUS

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Komorniczak

Doradca podatkowy, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »