REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozpatrzenie sprawy o udzielenie ulgi w płatnościach wobec ZUS

Rozpatrzenie sprawy o udzielenie ulgi w płatnościach wobec ZUS. /Fot. Fotolia
Rozpatrzenie sprawy o udzielenie ulgi w płatnościach wobec ZUS. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy, którzy np. z przyczyn gospodarczych mają problemy z płatnościami wobec ZUS, mogą występować z wnioskiem o następujące rodzaje ulg: rozłożenie należności na raty lub odroczenie terminu płatności składek. W jakim trybie następuje rozpatrzenie sprawy o udzielenie ulgi w płatności wobec ZUS?

Jeśli ZUS postanowi udzielić ulgi, to zawrze z wnioskodawcą pisemną umowę w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego. Umowę można podpisać w jednostce ZUS. Można też otrzymać umowę pocztą do akceptacji. Jeżeli wnioskodawca otrzyma ją pocztą, powinien podpisać obydwa egzemplarze i odesłać je do ZUS w celu podpisania przez przedstawiciela ZUS. Jeśli wnioskodawca złożył wniosek za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) – pue.zus.pl, to może otrzymać umowę na adres Twojej poczty elektronicznej. Wówczas powinien ją wydrukować w dwóch egzemplarzach, podpisać i odesłać do ZUS w celu podpisania przez przedstawiciela ZUS. Jeżeli natomiast rozstrzygnięcie wniosku o udzielenie ulgi będzie negatywne, ZUS zawiadomi wnioskodawcę o tym pisemnie. W terminie 7 dni od dnia otrzymania pisma informującego o sposobie rozpatrzenia sprawy, wnioskodawca może zakwestionować sposób rozpatrzenia wniosku, gdy nie zgadza się z przedstawionymi warunkami spłaty zadłużenia lub odmową udzielenia ulgi.

REKLAMA

Autopromocja

Warunki umorzenia należności wobec ZUS

Renegocjacja warunków umowy

W przypadku zmiany sytuacji ekonomicznej lub wystąpienia innych ważnych powodów wnioskodawca może wystąpić o renegocjację warunków umowy, przedkładając wniosek z odpowiednią dokumentacją. Zmiana warunków umowy może dotyczyć tylko tych należności, których termin płatności jeszcze nie upłynął. Do chwili zmiany warunków umowy wnioskodawca musi spłacać należności zgodnie z harmonogramem dotychczasowej umowy. Zmiana warunków udzielonej ulgi następuje w formie aneksu do umowy.

Kiedy umowa ulega rozwiązaniu?

Umowa o rozłożenie zadłużenia na raty zostanie rozwiązana, jeżeli:

Jakie należności wobec ZUS podlegają uldze i umorzeniu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • wnioskodawca nie wywiąże się z obowiązku opłacania składek bieżących w pełnej wysokości (wraz z należnymi odsetkami), których termin płatności przypadał w dniu bądź po dniu zawarcia umowy, przez okres dłuższy niż 14 dni od dnia ich wymagalności, i gdy różnica składek wynikająca z tego tytułu przekracza kwotę odpowiadającą wysokości kosztów upomnienia, 
 • wnioskodawca nie opłacił dwóch rat (na wszystkie fundusze łącznie), których termin wymagalności upłynął,
 • wnioskodawca opłaca raty w częściowej wysokości, przy czym łączna kwota niedopłat przekroczyła 5% należności z tytułu składek objętych umową (wraz z opłatą prolongacyjną),
 • wnioskodawca nie opłaci należności objętych umową w terminie płatności ostatniej raty wynikającym z harmonogramu spłaty,
 • zostaną ujawnione nowe okoliczności, nieznane, lecz istniejące w dniu podpisania umowy, z których wynika, że wnioskodawca wprowadził ZUS w błąd w celu uzyskania ulgi w spłacie należności i uniknięcia egzekucji,
 • w przypadku, gdy w stosunku do należności nieobjętych umową za zgodą ZUS nastąpiło zawieszenie postępowania egzekucyjnego z uwagi na zobowiązanie wnioskodawcy do regulowania należności niepodlegających uldze, gdy wnioskodawca nie wywiąże się z obowiązku opłacenia wyżej wymienionych kwot przez okres dłuższy niż14 dni od dnia wymagalności wskazanego w postanowieniu o zawieszeniu postępowania egzekucyjnego,
 • gdy wnioskodawca złoży pisemne oświadczenie o odstąpieniu od realizacji umowy,
 • Komisja Europejska wyda decyzję o obowiązku zwrotu pomocy publicznej.

Forum kadry

Umowa o odroczenie terminu płatności ulega rozwiązaniu, jeżeli:

 • wnioskodawca nie wywiąże się z obowiązku opłacenia składek w pełnej wysokości (wraz z należnymi odsetkami), których termin płatności przypadał w dniu bądź po dniu zawarcia umowy, przez okres dłuższy niż 14 dni od dnia ich wymagalności, i gdy różnica składek wynikająca z tego tytułu przekracza kwotę odpowiadającą wysokości kosztów upomnienia,
 • wnioskodawca nie opłacił w ustawowym terminie należności niepodlegających uldze za okres objęty ulgą,
 • wnioskodawca nie opłacił w terminie odroczonej należności głównej
 • zostaną ujawnione nowe okoliczności, nieznane, lecz istniejące w dniu podpisania umowy, z których wynika, że wprowadziłeś ZUS w błąd w celu uzyskania ulgi w spłacie należności i uniknięcia egzekucji, 
 • wnioskodawca złoży pisemne oświadczenie o odstąpieniu od realizacji umowy,
 • Komisja Europejska wyda decyzję o obowiązku zwrotu pomocy publicznej.

Konsekwencje rozwiązania umowy

Jeśli umowa zostanie rozwiązana, to należności objęte umową staną się natychmiast wymagalne wraz z odsetkami za zwłokę naliczonymi do dnia zapłaty włącznie. Oznacza to, że ZUS ma bezwzględny obowiązek wznowić zawieszone postępowanie egzekucyjne lub wdrożyć je, jeśli nie było dotychczas prowadzone. Na wniosek ZUS może utrzymać w mocy udzieloną ulgę, pod warunkiem uregulowania przez wnioskodawcę należności wynikających z nieopłaconych rat lub nieopłaconych w terminie składek bieżących (a w przypadku odroczenia – należności niepodlegających uldze za okres objęty ulgą), wraz z odsetkami za zwłokę naliczonymi do dnia zapłaty włącznie. Wniosek o utrzymanie w mocy udzielonej ulgi można złożyć w ZUS: po wystąpieniu okoliczności powodujących rozwiązanie umowy, jednak nie później niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o rozwiązaniu umowy, przed wystąpieniem okoliczności powodujących rozwiązanie umowy.

Ubezpieczenie zdrowotne osób wykonujących umowy cywilnoprawne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Czy minimalne wynagrodzenie będzie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W przyszłym roku wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

REKLAMA