Pierwsza pomoc w zakładzie pracy
REKLAMA
Zapewnienie środków niezbędnych do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach oraz wyznaczenie odpowiedniej liczby pracowników do udzielania takiej pomocy jest obowiązkiem pracodawcy. Pod pojęciem pierwszej pomocy w nagłych wypadkach rozumie się pomoc przedlekarską (przedmedyczną).
REKLAMA
Badania profilaktyczne - pracownik powinien stosować się do wskazań lekarskich >>
W razie zaistnienia konkretnej potrzeby pracownicy wyznaczeni do udzielania pierwszej pomocy nie powinni być osamotnieni w swych działaniach, mają być „pierwszymi wśród równych” osób zaangażowanych w udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej.
Każde zaniechanie udzielenia pierwszej pomocy potrzebującemu – nie tylko przez osoby wyznaczone do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej – jest naganne, ale pociągniętym do odpowiedzialności karnej może być jedynie ten kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
W ramach obowiązku zapewnienia pracownikom sprawnie funkcjonującego systemu pierwszej pomocy oraz środków do jej udzielania, pracodawca został zobligowany do zapewnienia apteczek w poszczególnych wydziałach (oddziałach) zakładu.
Żaden przepis nie reguluje kwestii wyposażenia apteczki pierwszej pomocy przedmedycznej, jednakże skoro pod pojęciem pierwszej pomocy rozumie się pomoc przedlekarską to uzasadnionym jest wyłączenie możliwości wyposażania apteczek pierwszej pomocy przedmedycznej w jakiekolwiek leki, w szczególności recepturowe, a tym bardziej wyłączenie możliwości podawania środków medycznych przez inne osoby niż lekarz. Postulat ten nie wynika z przepisu prawa lecz doktryny udzielania pierwszej pomocy oraz standardów europejskich.
Przyczyną wypadku przy pracy może być normalna praca >>
Standardy europejskie w zakresie wyposażenia apteczek pierwszej pomocy wyznaczają normy DIN. W naszym kraju stosowanie norm (z uwzględnieniem nielicznych wyjątków) jest dobrowolne. Nie ma zatem prawnego obowiązku wyposażania apteczek zgodnie z normami DIN, jednakże wobec braku krajowego uregulowania kwestii wyposażania apteczek nie ma przeszkód stosowania bądź wzorowania się na normach DIN. Wyposażenie standardowe apteczki szafkowej wg normy DIN 13157 to:
- opatrunek indywidualny G 1 (2 szt.),
- opakowanie plastrów 10x6cm (8 szt.) (1op.),
- plaster 500x2,5cm (1 szt.),
- opaska elastyczna 6cm (3 szt.),
- opaska elastyczna 8cm (3 szt.),
- chusta opatrunkowa 40x60cm (1szt.),
- chusta opatrunkowa 60x80cm (1szt.),
- kompres 10x10cm (3 szt.),
- opatrunek indywidualny M (3 szt),
- chusta trójkątna (1 szt.),
- nożyce 19cm (1szt.),
- rękawice latex (4 szt.),
- koc ratunkowy (1 szt.),
- plastry -10szt. (1op.),
- plastry 19x72mm (10 szt.),
- plastry na palec (5 szt.),
- worek foliowy (2 szt),
- chusta z flizeliny na twarz (10szt.),
- kompres na oko (2 szt.),
- opaska siatkowa (1szt.),
- instrukcja udzielania pierwszej pomocy.
Badania profilaktyczne w zakresie cytologii i mammografii dla pracujących kobiet >>
Niedopełnienie przez pracodawcę obowiązku wyznaczenia odpowiedniej liczby osób do udzielania pierwszej pomocy, zaniechanie wyposażenia zakładu w apteczki pierwszej pomocy jest objęte katalogiem wykroczeń przeciwko prawom pracownika.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat