reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Zagrożenia wypadkowe występujące na stanowisku dyrektora

Zagrożenia wypadkowe występujące na stanowisku dyrektora

Pracodawca otrzymał od inspektora pracy decyzję nakazującą dokonanie oceny ryzyka zawodowego na wszystkich występujących w zakładzie pracy stanowiskach. Zastanawia się, czy również powinien oszacować ryzyko zawodowe dla stanowiska dyrektora, ponieważ jest to praca typowo biurowa i możliwość wystąpienia wypadku jest bardzo mała.

Pracodawca ma obowiązek oszacować i udokumentować ocenę ryzyka zawodowego występującego na wszystkich stanowiskach pracy, w tym również dla kadry kierowniczej. Na stanowisku dyrektora występuje wiele zagrożeń, które mogą doprowadzić do wypadku przy pracy.

Zagrożenia występujące na stanowisku dyrektora są, z jednej strony, typowe dla pracy biurowej, np. problemy spowodowane długotrwałą pracą przy komputerze, słabą wentylacją. Jednak z drugiej strony, pracownik ten jest również bardzo narażony na stres i zaburzenia psychosomatyczne, spowodowane trudnymi stosunkami międzyludzkimi. Pracownik może być narażony na oskarżenia, ataki fizyczne i słowne zwłaszcza przez personel, za który jest odpowiedzialny oraz personel wyższego szczebla. Ponadto dyrektor często bywa przepracowany, wyjeżdża w podróże służbowe. Często osoba na wyższym stanowisku nie ma możliwości wzięcia urlopu w dogodnym czasie, styka się ze stałą potrzebą konfrontacji z problemami organizacyjnymi i logistycznymi. Wynikiem tego mogą być:

  • nerwica,
  • bezsenność,
  • choroby serca,
  • choroby układu pokarmowego.

Pracodawca powinien zapewnić możliwość skorzystania z poradnictwa psychologicznego lub zawodowego w przypadku stresu związanego z pracą lub wyczerpaniem ('wypaleniem zawodowym'). Ponadto powinien przestrzegać terminów ważności lekarskich badań okresowych i kierować pracownika na kolejne do lekarza medycyny pracy.

Zagrożenia typowe dla pracy biurowej

Dość często występującym zagrożeniem na tym stanowisku są ostre przyrządy stosowane w biurze, np. nożyczki, spinacze bądź zszywki oraz krawędzie papieru. Pracownik może doznać skaleczenia, tj. ukłucia i przecięcia. Jedyną możliwością zapobieżenia takiemu wypadkowi jest wzmożona uwaga i ostrożność pracownika podczas wykonywania tych czynności. Pracodawca może jedynie przestrzec pracownika podczas szkolenia z zakresu bhp.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Zwolańska

Biegły rewident, dyplomowany księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama