Kategorie

Zagrożenia wypadkowe występujące na stanowisku dyrektora

Izabela Kaźmierczak
Pracodawca otrzymał od inspektora pracy decyzję nakazującą dokonanie oceny ryzyka zawodowego na wszystkich występujących w zakładzie pracy stanowiskach. Zastanawia się, czy również powinien oszacować ryzyko zawodowe dla stanowiska dyrektora, ponieważ jest to praca typowo biurowa i możliwość wystąpienia wypadku jest bardzo mała.
Reklama

Pracodawca ma obowiązek oszacować i udokumentować ocenę ryzyka zawodowego występującego na wszystkich stanowiskach pracy, w tym również dla kadry kierowniczej. Na stanowisku dyrektora występuje wiele zagrożeń, które mogą doprowadzić do wypadku przy pracy.

Zagrożenia występujące na stanowisku dyrektora są, z jednej strony, typowe dla pracy biurowej, np. problemy spowodowane długotrwałą pracą przy komputerze, słabą wentylacją. Jednak z drugiej strony, pracownik ten jest również bardzo narażony na stres i zaburzenia psychosomatyczne, spowodowane trudnymi stosunkami międzyludzkimi. Pracownik może być narażony na oskarżenia, ataki fizyczne i słowne zwłaszcza przez personel, za który jest odpowiedzialny oraz personel wyższego szczebla. Ponadto dyrektor często bywa przepracowany, wyjeżdża w podróże służbowe. Często osoba na wyższym stanowisku nie ma możliwości wzięcia urlopu w dogodnym czasie, styka się ze stałą potrzebą konfrontacji z problemami organizacyjnymi i logistycznymi. Wynikiem tego mogą być:

 • nerwica,
 • bezsenność,
 • choroby serca,
 • choroby układu pokarmowego.

Pracodawca powinien zapewnić możliwość skorzystania z poradnictwa psychologicznego lub zawodowego w przypadku stresu związanego z pracą lub wyczerpaniem ('wypaleniem zawodowym'). Ponadto powinien przestrzegać terminów ważności lekarskich badań okresowych i kierować pracownika na kolejne do lekarza medycyny pracy.

Zagrożenia typowe dla pracy biurowej

Dość często występującym zagrożeniem na tym stanowisku są ostre przyrządy stosowane w biurze, np. nożyczki, spinacze bądź zszywki oraz krawędzie papieru. Pracownik może doznać skaleczenia, tj. ukłucia i przecięcia. Jedyną możliwością zapobieżenia takiemu wypadkowi jest wzmożona uwaga i ostrożność pracownika podczas wykonywania tych czynności. Pracodawca może jedynie przestrzec pracownika podczas szkolenia z zakresu bhp.


Niebezpieczeństwo podczas podróży służbowych

Dyrektor, który wyjeżdża w podróż służbową, może ulec wypadkowi komunikacyjnemu samochodem, samolotem bądź pieszo. Skutki wypadku komunikacyjnego są zwykle poważne. Osoba ta narażona jest na urazy, kalectwo, a nawet śmierć. Pracownik ma wpływ na zmniejszenie możliwości wystąpienia wypadku jedynie w momencie, gdy sam bezpośrednio jest uczestnikiem ruchu, tj. jeżeli sam prowadzi pojazd lub gdy idzie pieszo, ponieważ w przypadku prowadzenia auta lub samolotu przez inne osoby brak jest możliwości zareagowania pracownika w chwili zagrożenia. Prowadząc samochód, pracownik powinien przestrzegać przepisów o ruchu drogowym, zachować szczególną ostrożność oraz stosować zasadę ograniczonego zaufania do innych użytkowników drogi. Natomiast po stronie pracodawcy leży dbanie o właściwy stan techniczny używanego samochodu.

Upadek, potknięcie, poślizgnięcie się

Kolejnym możliwym wypadkiem przy pracy na stanowisku dyrektora jest upadek, pośliźnięcie się na śliskich, polerowanych i pastowanych podłogach, potknięcie się o luźno pozostawione przewody telefoniczne i komputerowe lub uderzenie się o otwarte szuflady. Ulegając takiemu wypadkowi, pracownik może doznać potłuczeń, złamania i zwichnięcia kończyn, urazów wewnętrznych, wstrząśnienia mózgu. Zastosowanie przez pracodawcę środków profilaktycznych polega na zapewnieniu pracownikowi porządku w pomieszczeniach (pracownik też powinien o niego dbać) i na drogach komunikacyjnych, właściwego stanu technicznego posadzek i schodów, zastosowaniu zabezpieczeń antypoślizgowych na schodach zewnętrznych. Aby uchronić pracownika przed takim wypadkiem u klienta lub na ulicy czy w komunikacji miejskiej pracodawca może jedynie wyposażyć pracownika w odpowiednie obuwie oraz poprosić podczas szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy o zachowanie ostrożności.

Pozycja siedząca

Jednym z dość ważnych występujących zagrożeń dla zdrowia osoby zatrudnionej na tym stanowisku jest długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, w tym praca przy komputerze, czyli powodujące typowe dla pracy biurowej dolegliwości bólowe wynikające z przeciążenia układu mięśniowo-szkieletowego oraz nadmierne obciążenie wzroku. W celu uniknięcia powyższych problemów zdrowotnych należy robić regularne przerwy podczas dnia pracy i wykorzystywać je na odpoczynek i ćwiczenia. Na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom:

 • łączenie przemienne pracy związanej z obsługą monitora ekranowego z innymi rodzajami prac nieobciążającymi narządu wzroku i wykonywanymi w innych pozycjach ciała – przy nieprzekraczaniu godziny nieprzerwanej pracy przy obsłudze monitora ekranowego lub
 • co najmniej 5-minutową przerwę, wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Choroby zakaźne

Stanowisko to obliguje do częstych kontaktów z innymi ludźmi (współpracownikami, kontrahentami lub gośćmi), czego następstwem może być zakażenie chorobami zakaźnymi, szczególnie w pomieszczeniach, w których znajduje się dużo osób, a które nie mają dostatecznej wentylacji. Aby zminimalizować możliwość wystąpienia podobnych chorób, pracodawca powinien zainstalować w gabinecie dyrektora i sali konferencyjnej (o ile jest używana) skuteczną wentylację wywiewną i klimatyzację w celu zapobiegania zanieczyszczeniu powietrza i stresowi cieplnemu.

Poparzenia i urazy

Dyrektor może ulec poparzeniom i urazom w wyniku pożaru (zagrożenie wzrasta przy dużej ilości papieru), którego przyczyną może być nieuważne palenie tytoniu bądź uszkodzone elektryczne urządzenia biurowe. Aby zapobiec tego typu wypadkom, należy sprawdzać stan techniczny urządzeń elektrycznych przed pracą i zlecać uprawnionemu pracownikowi naprawę ewentualnych uszkodzeń oraz okresowy przegląd i konserwację urządzeń. Natomiast pracownik uzależniony od tytoniu powinien w tym celu wychodzić do urządzonej w zakładzie pracy palarni.

Podstawa prawna:

 • art. 226 k.p.,
 • § 39 i 39a rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.),
 • § 7 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU nr 148, poz. 973 ze zm.),
 • § 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU z 1996 r. nr 69, poz. 332 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?