reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > Szkolenia bhp i badania lekarskie stażystów

Szkolenia bhp i badania lekarskie stażystów

Stażysta powinien przejść zarówno szkolenie bhp, jak i otrzymać zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy.

Stażysta to osoba bezrobotna będąca „w szczególnej sytuacji na rynku pracy”, skierowana do pracodawcy (organizatora stażu) do odbycia stażu w celu nabycia umiejętności praktycznych do wykonywania pracy poprzez wykonywanie zadań w miejscu pracy, bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Staż odbywa się na podstawie umowy zawartej przez starostę z organizatorem stażu-pracodawcą, według programu określonego w umowie.

Badania lekarskie

Stażysta, mimo że nie pozostaje w stosunku pracy z pracodawcą, przed przystąpieniem do odbywania stażu powinien być poddany profilaktycznym badaniom lekarskim w celu uzyskania orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na określonym stanowisku pracy.

Kwestia skierowania bezrobotnego do odbycia stażu na badania lekarskie jest uregulowana fakultatywnie. Starosta przed skierowaniem bezrobotnego do odbycia stażu może skierować go na badania lekarskie. Oznacza to, że w przypadku gdy nie skieruje stażysty na badania lekarskie, obowiązek ten ciąży na pracodawcy-organizatorze stażu.

Na pracodawcy-organizatorze stażu ciąży ponadto obowiązek zapewnienia stażyście profilaktycznej ochrony zdrowia w zakresie przewidzianym dla pracowników, a także:

  • kierowania na wymagane badania lekarskie, np. badania kontrolne w przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby dłuższej niż 30 dni,
  • informowania o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami, stosowania środków zapobiegających chorobom zawodowym i innym chorobom związanym z wykonywaną pracą,
  • zapewnienia profilaktycznej opieki zdrowotnej, w szczególności gdy będzie wykonywać pracę w warunkach zagrożenia występowaniem przekroczeń najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia.

Szkolenie bhp

Bezwzględnie zabronione jest dopuszczenie do pracy stażysty bez dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Poddawanie szkoleniu w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy jest ważnym elementem działań w zakresie profilaktyki wypadkowej. Uczestniczenie w szkoleniu okresowym w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy ma umożliwić zaznajomienie się z aktualnie obowiązującymi przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz utrwalenie umiejętności wykonywania pracy w sposób zgodny z przepisami i zasadami bhp.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama