REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca przy komputerze - skierowanie pracownika na badania profilaktyczne

Jan Pióro

REKLAMA

W skierowaniu na badania profilaktyczne pracodawca powinien wskazać zagrożenia, z jakimi będzie stykał się pracownik, a więc także pracę przy komputerze. To lekarz medycyny pracy określa, jak często pracownik powinien mieć przeprowadzane badania wzroku.

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Poddawanie pracowników lekarskim badaniom profilaktycznym służy wykrywaniu zagrożeń zdrowotnych, także przeciwwskazań do zatrudnienia na określonym stanowisku pracy. Przeprowadzanie profilaktycznych badań lekarskich obejmujących badania okulistyczne pozwala na ustalenie, czy poddana badaniu osoba ze względów zdrowotnych nie może lub nie powinna wykonywać pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Autopromocja

Z tytułu stałej pracy przy obsłudze elektronicznych monitorów ekranowych pracownikom:

 • użytkującym w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy,
 • u których wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego

– przysługuje szczególne uprawnienie – wyposażenie w okulary korygujące wzrok zgodnie z zaleceniem lekarza.

Obowiązek wyposażenia w okulary korygujące wzrok zatrudnionych na stanowiskach przy obsłudze monitorów ekranowych jest warunkowany korekcją wzroku w zakresie ustalonym przez lekarza, a nie upływem jakiegokolwiek okresu.

Wszelkie dolegliwości, a w szczególności oznaki pogarszania się wzroku – obserwowane podczas pracy przy monitorze ekranowym – powinny być traktowane z należytą powagą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla lekarza, jak również dla pracownika sygnałem o konieczności przekwalifikowania się i zaprzestania pracy przy obsłudze monitorów ekranowych powinno być tempo pogarszania się (osłabiania) wzroku.

Praca przy monitorze a praca w szczególnych warunkach

Monitory ekranowe są urządzeniami do wyświetlania informacji w trybie alfanumerycznym lub graficznym, niezależnie od metody uzyskania obrazu.

Codzienna, wielogodzinna praca na stanowiskach przy ich obsłudze może być kwalifikowana jako wykonywana w warunkach nadmiernego obciążenia narządu wzroku, wynikającego w szczególności z:

 • dużej liczby ruchów gałki ocznej,
 • konieczności częstych zmian akomodacji i adaptacji gałki ocznej polegających na ciągłym przystosowywaniu się narządu wzroku do pełnienia funkcji w warunkach zmieniającego się natężenia i jakości oświetlenia oraz wielkości, rodzaju i odległości położenia obiektów znajdujących się w polu widzenia.

Długotrwała praca przy obsłudze monitorów ekranowych powoduje podrażnienie oczu lub zaburzenia widzenia subiektywnie odczuwane jako:

 • krótkookresowe rozmazywanie się obrazu lub widzenie podwójne,
 • pieczenie,
 • ucisk,
 • ból albo zaczerwienienie gałki ocznej,
 • ból głowy.

WAŻNE!

W skierowaniach na badania profilaktyczne kandydatów do pracy i pracowników, którzy będą korzystali z:

•  kabin kierowców oraz kabin sterowniczych maszyn i pojazdów,

•  systemów komputerowych na pokładach środków transportu,

•  systemów komputerowych przeznaczonych głównie do użytku publicznego,

•  systemów przenośnych nieprzeznaczonych do użytkowania na danym stanowisku pracy,

•  kalkulatorów, kas rejestrujących i innych urządzeń z małymi ekranami do prezentacji danych lub wyników pomiarów,

•  maszyn do pisania z wyświetlaczem ekranowym

– nie zamieszcza się informacji o wyposażeniu stanowiska pracy w monitor ekranowy.

Podstawa prawna:

 • art. 229 § 4 Kodeksu pracy,
 • § 3 i 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU nr 148, poz. 973 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA