Praca przy komputerze - skierowanie pracownika na badania profilaktyczne
REKLAMA
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Poddawanie pracowników lekarskim badaniom profilaktycznym służy wykrywaniu zagrożeń zdrowotnych, także przeciwwskazań do zatrudnienia na określonym stanowisku pracy. Przeprowadzanie profilaktycznych badań lekarskich obejmujących badania okulistyczne pozwala na ustalenie, czy poddana badaniu osoba ze względów zdrowotnych nie może lub nie powinna wykonywać pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.
REKLAMA
Z tytułu stałej pracy przy obsłudze elektronicznych monitorów ekranowych pracownikom:
- użytkującym w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy,
- u których wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego
– przysługuje szczególne uprawnienie – wyposażenie w okulary korygujące wzrok zgodnie z zaleceniem lekarza.
Obowiązek wyposażenia w okulary korygujące wzrok zatrudnionych na stanowiskach przy obsłudze monitorów ekranowych jest warunkowany korekcją wzroku w zakresie ustalonym przez lekarza, a nie upływem jakiegokolwiek okresu.
Wszelkie dolegliwości, a w szczególności oznaki pogarszania się wzroku – obserwowane podczas pracy przy monitorze ekranowym – powinny być traktowane z należytą powagą.
Dla lekarza, jak również dla pracownika sygnałem o konieczności przekwalifikowania się i zaprzestania pracy przy obsłudze monitorów ekranowych powinno być tempo pogarszania się (osłabiania) wzroku.
Praca przy monitorze a praca w szczególnych warunkach
Monitory ekranowe są urządzeniami do wyświetlania informacji w trybie alfanumerycznym lub graficznym, niezależnie od metody uzyskania obrazu.
Codzienna, wielogodzinna praca na stanowiskach przy ich obsłudze może być kwalifikowana jako wykonywana w warunkach nadmiernego obciążenia narządu wzroku, wynikającego w szczególności z:
- dużej liczby ruchów gałki ocznej,
- konieczności częstych zmian akomodacji i adaptacji gałki ocznej polegających na ciągłym przystosowywaniu się narządu wzroku do pełnienia funkcji w warunkach zmieniającego się natężenia i jakości oświetlenia oraz wielkości, rodzaju i odległości położenia obiektów znajdujących się w polu widzenia.
Długotrwała praca przy obsłudze monitorów ekranowych powoduje podrażnienie oczu lub zaburzenia widzenia subiektywnie odczuwane jako:
- krótkookresowe rozmazywanie się obrazu lub widzenie podwójne,
- pieczenie,
- ucisk,
- ból albo zaczerwienienie gałki ocznej,
- ból głowy.
WAŻNE!
W skierowaniach na badania profilaktyczne kandydatów do pracy i pracowników, którzy będą korzystali z:
• kabin kierowców oraz kabin sterowniczych maszyn i pojazdów,
• systemów komputerowych na pokładach środków transportu,
• systemów komputerowych przeznaczonych głównie do użytku publicznego,
• systemów przenośnych nieprzeznaczonych do użytkowania na danym stanowisku pracy,
• kalkulatorów, kas rejestrujących i innych urządzeń z małymi ekranami do prezentacji danych lub wyników pomiarów,
• maszyn do pisania z wyświetlaczem ekranowym
– nie zamieszcza się informacji o wyposażeniu stanowiska pracy w monitor ekranowy.
Podstawa prawna:
- art. 229 § 4 Kodeksu pracy,
- § 3 i 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU nr 148, poz. 973 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat