| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Temat: PIT

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu PIT. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące PIT.

Co na święta Bożego Narodzenia dla pracowników zamiast bonów?

Aktualizacja: 22.11.2011

Pracuję w księgowości firmy zatrudniającej 2 tysiące osób w kilkunastu oddziałach w Polsce. Jak co roku, zastanawiamy się, czym obdarować przed świętami Bożego Narodzenia naszych pracowników. Wcześniej korzystaliśmy z bonów podarunkowych, ale mieliśmy z nimi problemy logistyczne, np. przy rozdzielaniu wśród pracowników rozrzuconych po całym kraju. Czy można je zastąpić czymś nowocześniejszym i wygodniejszym w obsłudze? »

Dofinansowanie z zfśs do wypoczynku byłym pracownikom

Aktualizacja: 05.08.2011

Nasz były pracownik, który w 2010 r. rozwiązał stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę, wystąpił o dopłatę do wczasów dla niego oraz dziecka siostry, które przyjął na wychowanie. Przedstawił fakturę za wczasy o wartości 4700 zł, w której wyszczególniono koszt wypoczynku dziecka (w wieku 17 lat) w wysokości 1900 zł oraz emeryta w wysokości 2800 zł. Tworzymy zfśs, a były pracownik nie korzystał jeszcze w tym roku ze świadczeń z funduszu. Czy były pracownik (emeryt) ma prawo do świadczeń z zfśs, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości? Czy osiągnięty przez niego przychód podlega opodatkowaniu? »

Kwota wolna od podatku za świadczenia z funduszu socjalnego

Aktualizacja: 12.08.2011

Jestem zatrudniona w dwóch zakładach pracy. Czy w moim przypadku kwotą wolną od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika – w związku z finansowaniem działalności socjalnej – rzeczowych świadczeń w łącznej kwocie 380 zł. Czy też kwota tych zwolnień dotyczy poszczególnych zakładów pracy? »

Dofinansowanie do biletów na imprezy kulturalne

Aktualizacja: 20.06.2011

Chcemy przyznać pracownikom dofinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na pokrycie kosztów zakupu biletów na imprezy kulturalne. Pracownicy mieliby otrzymywać dofinansowanie na podstawie przedłożonej faktury wystawionej na siebie. Czy takie dofinansowanie z zfśs będzie zwolnione z podatku dochodowego do kwoty 380 zł na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? »

Czy bony wielkanocne przyznane zleceniobiorcy, który jest emerytem – byłym pracownikiem firmy, są zwolnione z podatku

Aktualizacja: 12.04.2011

Z okazji świąt wielkanocnych chcemy dać pracownikom bony finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Bony otrzymają również nasi emeryci, m.in. nasz były pracownik, który obecnie jest na emeryturze i z którym zawarliśmy umowę zlecenia na pół roku. Czy w stosunku do tej osoby można zastosować zwolnienie z podatku do 2280 zł, czy należy traktować to jako świadczenie dla zleceniobiorcy i nie będzie ono zwolnione z podatku? »

Podatek a paczka dla członka rodziny

Aktualizacja: 10.04.2011

Prowadzę w zakładzie pracy księgowość. Jeden z pracowników przeszedł na rentę. Z funduszu socjalnego zakupiliśmy paczki dla dzieci pracowników. Dziecko tego pracownika również otrzymało paczkę o wartości 200 zł. Czy wartość tej paczki jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych? »

Posiłki dla pracowników

Aktualizacja: 16.02.2011

Jesteśmy niepublicznym zakładem opiekuńczo-leczniczym. Nasza działalność polega na leczeniu i opiece całodobowej. Nie jesteśmy płatnikami podatku VAT. Prowadzimy tylko sprzedaż usług zdrowotnych oraz usług związanych z zakwaterowaniem i wyżywieniem naszych pensjonariuszy. Mamy własną kuchnię i prowadzimy stołówkę dla naszych pensjonariuszy. Nasz personel (pielęgniarki i opiekunki pracują w systemie 12 godz.) wystąpił z pytaniem, czy możliwe jest korzystanie przez nich z posiłków, za które ponosiliby odpłatność? Czy w związku z tym sprzedaż takich posiłków po kosztach własnych byłaby opodatkowana i oskładkowana? »

Czy bal sylwestrowy sfinansowany przez pracodawcę jest przychodem pracownika

Aktualizacja: 25.01.2011

Ze środków obrotowych kupiliśmy zaproszenia na bal sylwestrowy m.in. dla pracowników kadry kierowniczej i ich małżonków. Jednak nie wszyscy pracownicy, którzy otrzymali zaproszenia, skorzystali z nich, mimo że mieli taką możliwość. Cena jednego zaproszenia to 300 zł od osoby. Czy taki wydatek, poniesiony również za małżonków naszych pracowników, jest w całości przychodem pracownika? Jeżeli tak, to jak go rozliczyć? »

Zapomogi z funduszu socjalnego

Aktualizacja: 01.12.2010

Jestem członkiem komisji socjalnej w Zakładach Remontowo-Budowlanych w K. Chciałabym się dowiedzieć, czy zapomogi udzielane z funduszu związków zawodowych są łączone z limitem 380 zł, które są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych? »

Czy świadczenia przyznane z zfśs zawsze są zwolnione ze składek i podatku

Aktualizacja: 02.11.2010

W 2007 r. i 2008 r. przekazaliśmy pracownikom bony towarowe w całości sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, od których odprowadziliśmy zaliczkę na podatek. W 2009 r. również z zfśs wypłaciliśmy pracownikom świadczenia pieniężne, od których nie odprowadziliśmy podatku. Zarówno od bonów, jak i świadczeń pieniężnych wypłaconych z zfśs w latach 2007–2009 nie naliczaliśmy składek. W 2007 r. każdy z pracowników otrzymał bony w różnej wysokości, natomiast bony w 2008 r. i świadczenia pieniężne w 2009 r. pracownicy otrzymali w tej samej wysokości. Przyznając pracownikom świadczenia z zfśs w latach 2007–2009 nie braliśmy pod uwagę ich sytuacji socjalnej, nie wymagaliśmy od nich oświadczeń w tym zakresie. Podczas kontroli ZUS zarzucił nam, że wysokość przyznanych pracownikom świadczeń z zfśs nie zależała od spełnienia kryteriów socjalnych, w związku z czym powinniśmy uwzględnić je w całości w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Problem dotyczy nie tylko osób aktualnie zatrudnionych, ale również tych, które już nie są naszymi pracownikami. Ponadto byłym pracownikom wystawiliśmy na ich wniosek zaświadczenia ZUS Rp-7. Jak w tej sytuacji dokonać korekt deklaracji ZUS i podatku? Czy powinniśmy również skorygować wydane zaświadczenia ZUS Rp-7? »

Świadczenia socjalne

Aktualizacja: 23.07.2010

Jestem zatrudniona w dwóch zakładach pracy. Czy w moim przypadku kwotą wolną od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika – w związku z finansowaniem działalności socjalnej – rzeczowych świadczeń w kwocie łącznie 380 zł. Czy też kwota tych zwolnień dotyczy poszczególnych zakładów pracy? »

Opodatkowanie zapomóg z zfśs

Aktualizacja: 04.03.2010

Od 1 stycznia 2009 r. przyznawaliśmy opodatkowane zapomogi z zfśs. Jednak sytuacja prawna zmieniła się 22 sierpnia 2009 r. Czy od tej daty wszystkie zapomogi będą zwolnione od podatku, np. środki na zakup książek dla dzieci lub zakup węgla, i czy w takim razie powinnyśmy zwrócić podatek pracownikom? »

Świadczenia dla pracowników - projekt zmian pakietu antykryzysowego

Aktualizacja: 12.11.2009

Kancelaria Prezydenta przygotowuje projekt nowelizacji pakietu antykryzysowego. Zmiany mają dotyczyć m.in. opodatkowania bonów towarowych przekazywanych pracownikom. »

Jak ma postąpić pracodawca, który opodatkował świadczenia zwolnione z podatku z mocą wsteczną od 1 stycznia 2009 r.

Aktualizacja: 22.09.2009

W kwietniu br. wypłaciliśmy niektórym pracownikom znajdującym się w gorszej sytuacji materialnej świadczenia pieniężne z zfśs z okazji świąt wielkanocnych. Od wypłat gotówkowych pobraliśmy zaliczkę na podatek. Czy obecnie mamy dokonać korekty podatku, skoro takie świadczenia zostały zwolnione z podatku z mocą wsteczną, tj. od 1 stycznia 2009 r.? »

Kiedy wartość świadczeń z funduszu socjalnego jest opodatkowana

Aktualizacja: 15.04.2009

Zakład pracy, w którym jestem zatrudniona, zakupił pracownikom bony towarowe z okazji Wielkanocy, które w całości sfinansowano ze środków funduszu socjalnego. W podobny sposób została sfinansowana wycieczka do Warszawy i przejazd statkiem. Czy wartość biletów na statek i wyjazd do Warszawy należy zsumować z wartością bonów towarowych i od tak zsumowanego świadczenia odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy, gdy wartość wymienionego świadczenia przekroczy 380 zł? »

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »