Wsparcie z urzędu pracy a rozliczenie PIT
REKLAMA
REKLAMA
Część form wsparcia oferowanych przez urzędy pracy jest objętych podatkiem dochodowym od osób fizycznych, część z nich jest z takiego podatku zwolniona. Jeśli w 2022 roku korzystałeś ze wsparcia finansowego z urzędu pracy, to na początku 2023 roku możesz otrzymać PIT.
REKLAMA
Formy wsparcia zwolnione z podatku dochodowego PIT
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) otrzymanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z podatku PIT zwolnione są:
- stypendium otrzymywane w okresie 1.01.2020 - 31.12.2022 r. na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
- jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej,
- środki otrzymane w ramach ryczałtu na przejazdy na szkolenia oraz ryczałtu na zakwaterowanie otrzymane w ramach bonu szkoleniowego, ryczałtu na koszty przejazdu do i z miejsca odbywania stażu otrzymanego w ramach bonu stażowego oraz świadczeń otrzymanych w ramach bonu na zasiedlenie,
- świadczenie otrzymane w ramach działań aktywizacyjnych (art. 2 ust. 1 pkt 9aa ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).
Świadczenia objęte podatkiem PIT
Osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych lub dodatek aktywizacyjny muszą uwzględnić to w zeznaniu podatkowym.
Urzędy pracy do końca lutego 2023 zobowiązane są wystawić osobie bezrobotnej pobierającej zasiłek lub dodatek aktywizacyjny PIT-11 zawierający informację o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, na podstawie którego należy później wypełnić PIT-37.
Formularz PIT-37
Otrzymane świadczenie należy rozliczyć w części D formularza PIT-37 - „Dochody/straty ze źródeł przychodów”. Następnie w rubryce „Źródła przychodu” – „Inne źródła niewymienione w wierszach od 1 do 4” należy wpisać sumę kwot pobranego zasiłku lub dodatku aktywizacyjnego z urzędu pracy.
Ważne! Nawet jeśli kwota zasiłków nie przekroczyła kwoty wolnej od podatku ustalonej w danym roku podatkowym, to mimo wszystko musisz rozliczyć się z urzędem skarbowym. Niedopełnienie tego obowiązku grozi karą grzywny.
Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) otrzymanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat